Začiatkom leta 2022 si spoločnosť Koenig & Bauer pripomenie významné výročie: presne pred 100 rokmi v nemeckom Radebeule sa začala výroba hárkových ofsetových tlačových strojov.
To, že k tomu vôbec došlo, a skutočnosť, že bývalá drážďanská Schnellpressenfabrik vložila svoju dôveru do tejto novej tlačovej technológie už v tak rannom štádiu, je príbehom odvahy, vízie a nadšenia pre technické inovácie.
Po vynájdení ofsetového procesu Ira Washingtona Rubela a Caspara Herrmanna založil George Mann v Leedse prvú európsku spoločnosť na výrobu ofsetových tlačových strojov. Lipská továreň na tlačové stroje Schwiers, Werner & Stein od neho získala patenty a stala sa tak prvým výrobcom hárkových ofsetových strojov na európskom kontinente. Spoločnosť ponúkala jednofarebné ofsetové stroje už od roku 1910, neskôr aj sériu „Leipzig“. Po roku 1920 boli vyrobené série šiestich a desiatich strojov tohto modelu.
V roku 1921 Schwiers, Werner & Stein fungovali ako Lipská Schnellpressenfabrik. Krátko nato sa uskutočnila fúzia s drážďanským náprotivkom neskoršej Dresden-Leipziger Schnellpressenfabrik. V tejto súvislosti sa skúsení konštruktéri a niektorí kvalifikovaní pracovníci z Lipska presťahovali do nového závodu v Coswigu.
Výrobné miesto ofsetových strojov, tak bolo v rokoch 1921/22 premiestnené do údolia Labe. Neskoršie v roku 1924 – bola Dresden-Leipziger Schnellpressenfabrik zapísaná do miestneho obchodného registra. Táto spoločnosť zaznamenala silný rast a čoskoro začlenila svoju všeobecne uznávanú značku do nového názvu Druckmaschinenwerk Planeta.
Po nemeckom znovu zjednotení sa napokon stala terajším sídlom Koenig & Bauer v Radebeule.
Obr.: Po stroji „Leipzig“, ktorý sa vyrábal v drážďanskej fabrike Schnellpressenfabrik od roku 1922, bol „obojstranný“ tlačový stroj „Dresden“ jedným z prvých dvoch nových vývojov.
Zo začiatku v novom závode v Coswigu pokračovala naďalej výroba strojov „Leipzig“. Od roku 1922 postupne pribúdali dvojfarbové stroje a kombinované stroje pre obojstrannú tlač anglickej konštrukcie. Prvý z týchto nových strojov bol dodaný zákazníkovi v Hannoveri v júni 1922. Konštrukcia hárkových ofsetových strojov nabrala v 20. rokoch 20. storočia rýchlosť – a po prvý raz dostali meno, ktoré bolo v priemysle počuť ešte dlho: „Planeta“.
Pred 90 rokmi: Od dvoj až po štvorfarebnú tlač
V roku 1928 konštruktéri prišli s novým hárkovým ofsetovým strojom tandemového typu.
Dvojfarbový stroj v päťvalcovej sústave dostal názov „Planeta Quinta“ a pripojil sa do dlhého zoznamu k úspešným hárkovým ofsetovým modelom z údolia Labe.
Myšlienka umiestniť dve z týchto tlačových jednotiek za sebou a potom realizovať transport/dopravu hárkov medzi nimi pomocou systému reťazí a chytačov zrodila ďalšiu inováciu: prvý štvorfarbový hárkový ofsetový tlačový stroj.
Prvý 4-farbový hárkový ofsetový stroj postavený v roku 1932 – teda presne pred 90 rokmi – bol prvýkrát videný pod názvom „Planeta Deca“ na veľtrhu TPG v Paríži. Papiere, tlačové farby a pomocné materiály, ktoré boli v tom čase dostupné, ešte neboli vhodné na tlač „mokrá do mokrej“ so štyrmi farbami. Napriek tomu bol stroj po veľtrhu predaný parížskej tlačiarenskej spoločnosti, kde zostal v prevádzke až do roku 1966.
Planeta Deca možno predbehla dobu, no napriek tomu dokázala určiť cestu pre budúci vývoj ofsetovej tlače.
Obr.: Stroj, ktorý predbehol svoju dobu: „Planeta Deca“, prvý 4-farbový hárkový ofsetový stroj z roku 1932.
Závod na tlačové stroje Planeta – ako sa Dresden-Leipziger Schnellpressenfabrik od roku 1938 nazýval – na istý čas stagnoval a neponúkol žiadne nové inovácie. Dôvodom bola skutočnosť, že takmer všetky zostávajúce výrobné zariadenia boli po druhej svetovej vojne demontované a odstránené v rámci reparácií. To sa zmenilo až v roku 1957 s vývojom 4-farbového stroja so zvýšeným výkonom, „Planeta PVO“. Tento stroj umožňoval tlačiť s maximálnou rýchlosťou 9 000 hárkov/hod. alebo 7 500 hárkov/hod. v nepretržitej prevádzke, spôsobil na veľtrhu v Lipsku v roku 1960 veľkú senzáciu.
Závod na tlačové stroje Planeta – ako sa Dresden-Leipziger Schnellpressenfabrik od roku 1938 nazýval – na istý čas stagnoval a neponúkol žiadne nové inovácie. Dôvodom bola skutočnosť, že takmer všetky zostávajúce výrobné zariadenia boli po druhej svetovej vojne demontované a odstránené v rámci reparácií.
To sa zmenilo až v roku 1957 s vývojom 4-farbového stroja so zvýšeným výkonom, „Planeta PVO“. Tento stroj umožňoval tlačiť s maximálnou rýchlosťou 9 000 hárkov/hod. alebo 7 500 hárkov/hod. v nepretržitej prevádzke, spôsobil na veľtrhu v Lipsku v roku 1960 veľkú senzáciu.
Obr.: Stroj Planeta Deca poskytol základ pre vývoj nového stroja „Planeta PVO“, ktorý umožňoval maximálnu rýchlosť 9 000 hárkov/h.
Konštrukcia tlačového agregátu – vynájdená v Radebeule
V tomto čase (1960…), už mali konštruktéri v Radebeule v rukáve nové nápady. Navrhli a otestovali tlačový agregát využívajúci trojvalcový systém s dvomi tlakovými valcami a prenosovými bubnami.
„Planeta Variant“, bola prvýkrát predstavená na veľtrhu v Lipsku v roku 1965 a bola v mnohých ohľadoch prelomová. Konštrukcia týchto prvých strojov Variant nahradila doteraz používaný päťvalcový systém a krok za krokom formovala celosvetový vývoj hárkových ofsetových strojov.
Obr.: Príchod modelu „Planeta Variant“ v roku 1965 spôsobil revolúciu v hárkovej ofsetovej tlači. Jeho princíp konštrukcie založený na tlačových jednotkách je aj dnes priemyselným štandardom.
K dnešnému dňu sa takmer všetky tlačové systémy na celom svete vyrábajú v tejto konštrukcii – s neustálym zdokonaľovaním. Po Variante nasledovali stroje Super-Variant, Varimat a Varitrend. Od roku 1968 existovalo automaticky prestaviteľné zariadenie (obracač) na obojstrannú tlač pre agregátové stroje. Aj to bol vynález z Radebeulu.
Obr.: Modely strojov Super-Variant a Varimat boli jedným z najdôležitejších vývojov strojov v konštrukcii agregátov.
Princíp konštrukcie bez alternatívy
História a vývoj pokračoval ďalej. To, čo sa udialo potom, je pre odborníkov z odvetvia všeobecne známe. Hárkové ofsetové stroje začali sa stavať, čoraz dlhšie. K štandardným tlačovým jednotkám pribudli lakovacie veže, sušiace jednotky a sušiace sekcie pred predlženým vykladačom a neskôr ďalšie špeciálne jednotky pre čoraz zložitejšie inline dokončovanie tlačovín.
Riadiace konzoly preberajú stále viac funkcií a podporujú monitorovanie kvality. Výkon tlače sa zdvojnásobil na dnešných 18 000 a 20 000 hárkov/h.
V roku 1982 Planeta predstavila veľkoformátový tlačový stroj Super-Variant so siedmimi tlačovými jednotkami a zušľachtením po prvej jednotke. V roku 1985 nasledoval 9-farbový stroj a v roku 1986 až 10-farbový model. Ten bol dlhé roky najdlhším hárkovým ofsetovým strojom na svete.
Úspešný príbeh série strojov s názvom „Rapida“ sa napokon začal zlúčením závodu v Radebeule do skupiny Koenig & Bauer. Stroje zaujali sofistikovanými a komplexnými funkciami. Dnes je to Rapida stredného formátu (B1) od Koenig & Bauer, ktorá drží rekord v počte tlačových a dokončovacích jednotiek na jednom stroji. „Spolu je ich 19“. Mnohé ďalšie stroje boli dodané s 18 a 17 jednotkami.
Obr. Súčasnosť Koenig & Bauer: Rapida 106 X ofsetový hárkový stroj s rozsiahlym vybavením pre in-line dokončovanie a rýchlosťou tlače 20 000 hárkov za hodinu.
Vývoj a smerovanie
To, čo sa začalo pred 100 rokmi jednoduchou technológiou, sa neustálou inováciou vyvinulo do technológie, ktorá je efektívna a prospešná aj dnes. Spoločnosť Koenig & Bauer je jediným výrobcom, ktorý má vo svojom portfóliu technológiu tlače a dokončovania pre kompletný pracovný tok v oblasti balenia (trh, ktorý neustále rastie).
V nasledujúcich rokoch tlač a hárkové ofsetové stroje budú mať pevné miesto v tlačiarenských spoločnostiach po celom svete. Mnohé z nich budú niesť značku „made in Radebeul“ (vyrobené v Radebeule), tak ako pred 100 rokmi.
Pripravil: František Martančík
Zdroj: Koenig & Bauer