Závod Stockstadt v Nemecku.

Sappi, jeden z hlavných hráčov v papierenskom priemysle, sleduje trend svojich konkurentov tým, že znižuje svoj záväzok v segmente grafických papierov, aby sa zameral na iné sektory.

Skupina so sídlom v Južnej Afrike oznámila zatvorenie belgickej papierne Sappi Lanaken, ktorá v súčasnosti zamestnáva 644 ľudí, a ukončenie konzultačného procesu pre závod Stockstadt v Nemecku, ktorý má 550 zamestnancov.

Zatvorením týchto dvoch výrobných závodov sa kapacita v Európe zníži o približne 750 000 ton natieraného a nenatieraného papiera. Očakáva sa, že transakcia, pri ktorej neboli zverejnené žiadne podrobnosti o kupcovi, bude dokončená v prvom štvrťroku 2024.
Pretrvávajúci globálny hospodársky pokles sa ukazuje byť oveľa tvrdší, než sa očakávalo, s depresiami na trhoch, geopolitickou nestabilitou a slabým ekonomickým rastom, ktoré spolu vytvárajú značný tlak na Sappi, najmä v Európe.

Podľa Marca Eikelenbooma, generálneho riaditeľa Sappi Europe, európska divízia papierenskej skupiny s 12 000 zamestnancami „čelí nadmernej kapacite grafického papiera“, čo si vyžaduje „dlhé obdobia nákladných komerčných odstávok“. „Zatiaľ čo sa v poslednom čase presýtenie zákazníkov znižuje, je úplne jasné, že dopyt sa nevráti na predchádzajúcu úroveň. V kombinácii s tlakom na vstupné náklady neočakávame, že sa táto situácia spôsobená faktormi, ktoré nemôžeme ovplyvniť, v dohľadnej dobe zlepší.“

Sappi nemá v úmysle úplne sa stiahnuť z trhu s grafickým papierom, skupina sa teraz výrazne zameria na segment obalov, špeciálnych papierov, papiere pre sublimačnú tlač, segment buničiny a biomateriálov. Reštrukturalizačné opatrenia povedú k lepšiemu využitiu zostávajúcich aktív Sappi v prospech zákazníkov.

Zdroj: Sappi

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo