Príbeh v každom objektíve: 90 ROKOV OBJEKTÍVOV NIKKOR.

Spoločnosť Nikon oslavuje 90. výročie zahájenia produkcie objektívov NIKKOR predstavením nového loga, ktorým si pripomíname históriu objektívov NIKKOR a tento významný míľnik.

Nové logo prezentuje siluety objektívov, ktoré zanechali stopu v histórii fotografie, ale aj siluety súčasných objektívov. Logo navyše obsahuje text „A Story in Every Lens“ (Príbeh v každom objektíve), ktorý zdôrazňuje jedinečnú charakteristiku a premyslené spracovanie každého objektívu NIKKOR, ako aj ich schopnosť zachytiť jedinečné okamihy, históriu a rozprávať príbehy rezonujúce v srdciach ľudí.
Nové logo NIKKOR.
Nové logo NIKKOR.

Značka NIKKOR

90 rokov histórie značky sa začalo v roku 1932 registráciou ochrannej známky NIKKOR spoločnosťou Nikon (vtedy Nippon Kogaku K.K.). O rok neskôr, v roku 1933, bola odoslaná prvá zásielka objektívov Aero-Nikkor na letecké fotografovanie. Spoločnosť Nikon je jedinečná v tom, že je jedným z mála výrobcov na svete, ktorí svoj výrobný proces začínajú vlastnou výrobou optického skla. Vďaka dôslednému vývoju objektívov so špičkovými optickými technológiami svojej doby sa v priebehu rokov NIKKOR stala globálne uznávanou značkou.

Značka NIKKOR bola vždy v popredí inovácií. Objektív NIKKOR P.C 8.5cm f/2 uvedený na trh v roku 1948 sa objavil v svetoznámom časopise LIFE, čo výrazne zlepšilo reputáciu značky NIKKOR a zároveň pomohlo vytvoriť koncept kvality „Vyrobené v Japonsku“. V roku 1963 bol Zoom-NIKKOR Auto 43-86mm f/3.5 prvým štandardným objektívom so zoomom, ktorý ponúkal praktické využitie. A nedávno, v roku 2019, získal objektív NIKKOR Z 58mm f/0.95 S Noct, ktorý je považovaný za vlajkový model objektívov NIKKOR Z, métu najsvetelnejšieho objektívu v histórii spoločnosti Nikon so svetelnosťou f/0,95. Tieto objektívy sú ukážkou odhodlania spoločnosti Nikon poskytovať jedinečné možnosti pre vyjadrovanie kreatívnej vízie tvorcov.

NIKKOR Z 58mm f/0.95 S Noct
NIKKOR Z 58mm f/0.95 S Noct.

Ďalším dôkazom prvotriedneho optického výkonu a spoľahlivosti objektívov NIKKOR je ich dôležitá úloha pri vesmírnych misiách agentúry NASA. V roku 1971 sa počas misie Apollo 15 používali fotoaparát Nikon Photomic FTN (s technickými parametrami upravenými podľa potrieb agentúry NASA) a objektívy NIKKOR. Okrem toho boli v roku 2009 objednané fotoaparáty D3S a objektívy AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED na dokumentovanie činností na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).
Spoločnosť Nikon dodnes zohráva úlohu pri vesmírnych misiách agentúry NASA tým, že ich pravidelne zásobuje fotoaparátmi a objektívmi. Tento vzťah s agentúrou NASA takisto prispel k pokroku v optických technológiách spoločnosti Nikon, vďaka čomu sa neustále zlepšuje kvalita fotografovania a výskumu vo vesmíre.

Objektívy NIKKOR Z
Objektívy NIKKOR Z

V roku 2018 spoločnosť Nikon použila svoje poznatky a odborné znalosti zhromaždené v priebehu rokov, aby na trh uviedla systém s bajonetom Nikon Z. Tento systém zahŕňa mirrorless fotoaparáty vybavené novým bajonetom s najväčším priemerom, ako aj kompatibilné objektívy NIKKOR Z a kompletné príslušenstvo.
Objektívy NIKKOR Z sú navrhnuté tak, aby naďalej ponúkali špičkový optický výkon využívajúc konštrukčnú flexibilitu väčšieho bajonetu Nikon Z s priemerom 55 mm a menšej vzdialenosti bajonetu od senzora iba 16 mm. Táto kombinácia otvára nové možnosti nielen konštruktérom pri návrhu objektívov, ale vo výsledku hlavne tvorcom snímok, či už ide o fotografie alebo video.

Zdroj: Nikon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo