Čím priamejší kontakt s pokožkou, tým prísnejšie sú kritéria.

MADE IN GREEN by OEKO-TEX® je vysledovateľná produktová značka pre všetky druhy textilných a kožených výrobkov, ktoré boli vyrobené v ekologických zariadeniach za bezpečných a sociálne zodpovedných pracovných podmienok. 

Označenie MADE IN GREEN uisťuje spotrebiteľov, že textilný alebo kožený výrobok je vyrobený z materiálov, ktoré boli testované na škodlivé látky

OEKO-TEX® Standard 100 je certifikát, ktorým sú označované materiály a výrobky, ktoré spĺňajú prísne medzinárodné kritéria pre kvalitu a zdravotnú nezávadnosť vo všetkých úrovniach produkcie (výroba, tkanie…).
Všetky materiály a výrobky označené týmto certifikátom sú bezpečné a neobsahujú žiadne zdraviu a životnému prostrediu škodlivé alebo nebezpečné látky.

OEKO-TEX® Standard 100
OEKO-TEX® Standard 100

Ak má textilný výrobok štítok OEKO-TEX® Standard 100, to znamená, že každá jeho súčasť bola testovaná na prítomnosť škodlivých látok.

Výrobok je vďaka tomu bezpečný pre ľudské zdravie. Testy vykonávajú nezávislé partnerské inštitúty OEKO-TEX® na základe rozsiahleho katalógu kritérií. Pri teste berú do úvahy rad látok, ktoré môžu byť škodlivé pre ľudské zdravie. V mnohých prípadoch dokonca limity pre OEKO-TEX® Standard 100 presahujú národné i medzinárodné požiadavky.

Štandard OEKO-TEX® sa delí na dve normy, a to STANDARD 100 a LEATHER STANDARD (pre kožené produkty). Produkt, ktorý je v súlade s aspoň jednou z noriem môže byť označený ako „MADE IN GREEN“ (vyrobené zelene).

Certifikácia

Spoločnosť OEKO-TEX® zaviedla testovací a certifikačný proces, ktorý zahŕňa textilné výskumné a testovacie inštitúty v Európe a Japonsku. Aby textil, farba, atrament získal certifikáciu, musia byť produkty výrobcov testované a certifikované podľa prísnych kritérií.

V testovaných produktoch sa sleduje najmä prítomnosť chemických látok ako sú napríklad pesticídy, ťažké kovy, formaldehyd, chlórované organické nosiče, farbivá a konzervačné látky, alebo akékoľvek iné látky, ktoré by mohli byť pôvodcom alergických reakcií. Toto sú veci veľmi dôležité pri sledovaní textílií, ktoré sú v priamom kontakte s pokožkou.
Čím priamejší kontakt s pokožkou, tým prísnejšie sú kritéria. Materiály a výrobky sú pravidelne preverované a v prípade zistenia odchýlok ja certifikát odobratý.

Ak je atrament, tlačová farba alebo textilný produkt certifikovaný, mali by ste poznať triedu produktu, pre ktorú je certifikovaný, trieda je založená na zamýšľanom použití, takže podľa normy OEKO-TEX® Standard 100 existujú tieto triedy produktov:

Trieda výrobkov I
Textílie a textilné hračky pre dojčatá a malé deti do troch rokov, napr. spodná bielizeň, dupačky, posteľná bielizeň, posteľná bielizeň, plyšové hračky atď.

Trieda produktu II
Textílie, ktoré majú veľkú časť svojho povrchu pri správnom použití v priamom kontakte s pokožkou, napr. spodná bielizeň, posteľná bielizeň, froté kusy, košele, blúzky atď.

Trieda výrobku III
Textílie, ktoré, ak sa používajú podľa určenia, nemajú žiadnu alebo len malú časť svojho povrchu v priamom kontakte s pokožkou, napríklad bundy, kabáty, obkladové materiály atď.

Trieda produktu IV
Dekoračné materiály na dekoračné účely, ako sú obrusy a závesy, ale aj textilné obklady stien a podláh atď.

Tlačové farby a atramenty

Často si prečítame v informačných materiáloch výrobcov tlačových farieb a atramentov, informáciu, že ich farby alebo atramenty sú certifikované podľa noriem OEKO-TEX®. Buď sú certifikované, alebo vyhovujú (dosť veľký rozdiel). Poprední výrobcovia atramentov, ako sú FujiFilm Sericol, Magna Colors a ďalší, veľa investovali do výroby produktov, ktoré boli certifikované podľa noriem OEKO-TEX®.

V ekonomicky náročných časoch je lákavé nakupovať tie najlacnejšie farby a atramenty, ale pre zaistenie kvality a bezpečnosti produktov vždy vyberajte certifikované buď OEKO-TEX alebo iné certifikované produkty, ak je to možné.

Je teda štandard dôležitý? Jednoduchá odpoveď je ÁNO.

Ak je tlačová farba alebo atrament certifikovaný pre danú triedu, vieme, že sa považuje za bezpečný na konkrétne použitie, mnohí predajcovia teraz skladujú iba výrobky, ktoré spĺňajú tieto normy. Ak vyrábate sitotlačou alebo digitálnou tlačou detské oblečenia, dôrazne sa odporúča použiť certifikované tlačové farby a tlačové atramenty.

|OEKO-TEX®|

Nezávislý certifikačný systém, ktorý poskytuje výrobcom textilného a odevného priemyslu vedecky podložené meradlo pre hodnotenie potenciálne škodlivých látok v textíliách. Testuje materiály a chemikálie v každej fáze výroby. Jeho hlavným cieľom je zvýšiť „dôveru v textil“ a zabezpečiť, aby výrobky nepredstavovali žiadne riziko pre naše zdravie.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokVýroba mosadzných razníc v Budapešti
Nasledujúci článokZ Radebeulu do celého sveta: 100 rokov hárkového ofsetu