Zoner Photo Studio X prichádza s plnou podporou práce s HDR

Najobľúbenejší český editor na úpravu fotiek prichádza s revolučnou novinkou v podobe práce s HDR fotkami, novými funkciami na úpravy snímok i videí a množstvom ďalších vylepšení.

„Ak fotíte do RAW, máte správny monitor a operačný systém Windows 10 alebo 11, potom vás delí už len jeden krok od vytvárania HDR fotografií – ten správny softvér.“

Plná podpora práce s HDR fotografiou

Zoner Photo Studio X prichádza medzi prvými na svete s plnou podporou práce s HDR (High Dynamic Range) fotografiou. Ide o nový spôsob využitia technického pokroku v zobrazovacej technológii na zobrazenie vysokého dynamického rozsahu a detailov, ktoré sú bližšie k realite. Najväčšou výzvou HDR fotografie je ukázať ľuďom, ktorí ešte nemajú HDR monitor posun v kvalite obrazu. Nová technológia nahrádza tradičné metódy ako tone-mapping alebo exposure bracketing, ktoré iba emulujú HDR efekt.

Nová verzia programu umožňuje využívať plný dynamický rozsah moderných monitorov podporujúcich HDR obsah. Zoner Photo Studio X umožňuje uložiť bežné a aj HDR dáta do jednej snímky pre plnú spätnú kompatibilitu s bežnými monitormi a prehliadačmi.
Dobrou správou je, že skvelý zdroj HDR dát má veľa fotografov už doma v podobe svojich rawov. Bohužiaľ, neexistuje spôsob, ako zobraziť obsah HDR na bežnom displeji so štandardným dynamickým rozsahom.

“Počas vývoja sme navyše strávili stovky hodín testovaním rôznych displejov schopných zobraziť HDR obsah, aby výsledná práca s HDR fotkami a hlavne samotné výsledky boli čo najlepšie,” dodáva Jan Kupčík, produktový manažér Zoner Photo Studia.

„Je dôležité na akom monitore, či notebooku budete fotografie upravovať. Klasický SDR monitor nedokáže zobraziť rozsah HDR.“
Histogram
Histogram

Obr.: Zobrazenie histogramu poskytuje informáciu aj o rozsahu a vhodnosti monitora pre spracovanie HDR snímok.

Histogram
Histogram

Obr.: Zobrazený histogram a červený výkričník signalizuje, že monitor nepodporuje HDR a nedokáže zobraziť plný rozsah.

Kompletné odstránenie chromatickej aberácie

Odstránenie chromatickej aberácie.
Odstránenie chromatickej aberácie.

Do arzenálu ZPS X pribudla možnosť odstrániť farebný lem, typ chromatickej aberácie objavujúci sa na rozstrapkaných nezaostrených okrajoch kontrastných predmetov. Vďaka tomu je odstránenie chromatickej aberácie v ZPS X kompletné.

Výstupné 3D LUT pre finálne doladenie farieb

3D LUT tabuľky pre finálne doladenie farieb.
3D LUT tabuľky pre finálne doladenie farieb.

Na základe priania používateľov, vývojári pridali efektové 3D LUT aj na koniec procesu úpravy. Ich výstup už nie je ovplyvnený ďalšími úpravami, hodí sa preto na finálne doladenie farebného podania.

Nová správa klávesových skratiek

Správa klávesových skratiek.
Správa klávesových skratiek.

Pre pohodlnejšie a najmä rýchlejšie ovládanie programu prináša jarné Zoner Photo Studio X vylepšenú správu klávesových skratiek so zameraním na kontext skratiek a ich využitie naprieč modulmi. Vylepšená bola tiež podpora navigácie v programe, a to upravením správania tabulátora a entera pri prechádzaní medzi zložkami a náhľadmi.

Zamietnutie nevybraných fotiek

Zamietnutie nevybraných fotiek.
Zamietnutie nevybraných fotiek.
Zmazať zamietnuté fotografie.
Zmazať zamietnuté fotografie.

Ďalšie vylepšenia pre rýchlejšie spracovanie väčšieho objemu fotiek predstavuje označovanie fotiek hodnotením Zamietnuté. Tieto fotky je možné potom rýchlo naraz zmazať a venovať sa iba tým, ktoré sú výhodné pre ďalšiu úpravu alebo archiváciu.

Nové videoprechody a značky

Videoprechody a značky.
Videoprechody a značky.

Jarná aktualizácia prináša šesťkrát viac moderných prechodových efektov do video editora, farebné značky s popiskami pre rozsiahlejšie editačné práce a taktiež vylepšenú prácu s kľúčovými snímkami.

Podpora nových objektívov a fotoaparátov

Rozšírená bola podpora objektívov a nových fotoaparátov, napríklad Canon EOS R100 a R10, Nikon Z8, Sony α 9 III a α 6700, Fujifilm X-S20 a X-H2, Panasonic Lumix DC-G9 II a DC-S1H, OM-1 Mark II, OM-5 a ďalších.

Výhradná distribúcia INNOCN monitorov

ZONER uzavrel partnerstvo s čínskou firmou Shenzhen Century Joint Innovation Technology Co., Ltd. a stáva sa výhradným distribútorom pre jej HDR monitory značky INNOCN v strednej Európe. Zameriavame sa na kvalitné HDR technológie MiniLED a OLED s cieľom predávať ich za zaujímavé ceny. Pre zákazníkov sú dostupné na e-shope Asome.cz.

Formáty a prehliadače, ktoré podporujú HDR

Skutočné spracovanie HDR fotografií je ešte len v plienkach a treba zvážiť obmedzenia súčasných formátov a podpory prehliadačov. Momentálnym jasným víťazom fotografie HDR je „obyčajný“ JPEG. Online fotogaléria Zonerama.com podporuje HDR zobrazenie fotografií vo formáte AVIF, HEIF a JPEG.

„Téma HDR je veľmi široká … ak však existuje niečo, čo dokáže na vašu obrazovku priniesť realistický vizuálny zážitok, je to HDR.“

Novinky v Zoner Photo Studiu X si tradične môžu vyskúšať všetci používatelia stiahnutím 7-dňovej skúšobnej verzie. A to dokonca aj tí, ktorí už softvér predtým skúšali.

Zdroj: Zoner

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo