Jedno z najvýznamnejších charitatívnych podujatí vo svete venované boju proti dôsledkom zmeny klímy v oceánoch Monte Carlo Gala for the Global Ocean malo v tomto roku aj slovenskú stopu.

Fotograf Filip Kulisev venoval všetkým účastníkom svoju novú knihu Polárna planéta s predslovom hostiteľa podujatia monackého kniežaťa Alberta II.

„Polárna planéta je príležitosť pre všetkých jej čitateľov. Umožňuje im vidieť krásu polárnych oblastí a prežívať jedinečné pocity ľudí, ktorí navštívili šíre ľadové pláne, kde bez citeľnej prítomnosti človeka vládne príroda, všemocná a dokonalá. Dnes vieme, že s nekonečnou krásou tejto krajiny, oblohy, ľadu a snehu sú spojené určité hrozby,“ napísal Albert II, ktorý podporuje prostredníctvom svojej nadácie viac ako 470 projektov s alokáciou 55 miliónov eur zameraných na ochranu oceánov.
„Svetové oceány hrajú kľúčovú rolu v klimatickej rovnováhe našej planéty. Produkujú 50 percent všetkého kyslíka a absorbujú 25 percent oxidu uhličitého. Každý boj s klimatickou zmenou sa musí začať pri oceánoch,“ dodal Albert II.

Hlavným hosťom tohtoročného galavečera bol hollywoodský režisér a herec Robert Redford.

„Účasť na Monte Carlo Gala for the Global Ocean bola úžasným zážitkom a na túto noc tak skoro nezabudnem. Som rád, že si všetci zúčastnení odnášajú Polárnu planétu, kde uvidia scenérie z mrazivého sveta, ktoré už zajtra nemusia existovať.

Monte Carlo Gala for the Global Ocean

Pre hostiteľa podujatia Alberta II a Roberta Redforda som pripravil exkluzívnu verziu v kazete s gravírovaním a s metalickou fotografiou na hliníkovej platni,“ povedal Filip Kulisev, ktorého fotografie zo Severného pólu sa premietali počas slávnostného večera.

Monte Carlo Gala for the Global Ocean je tradične prehliadkou mnohých hollywoodských hviezd.

Podujatie uvádzali Uma Thurman, Nicole Kidman a Andy Garcia. Jeho súčasťou je slávnostná večera a hudobný večer, kde ako hostia vystúpili Andrea Bocelli, Gwen Stefani a Kool and the Gang. Všetci dostali knihu Polárna planéta a teda možnosť spoznať tvorbu slovenského umelca Filipa Kuliseva.

Monte Carlo Gala for the Global Ocean Monte Carlo Gala for the Global Ocean
Monte Carlo Gala for the Global Ocean Monte Carlo Gala for the Global Ocean

Na tohtoročnej charitatívnej dražbe za účasti 800 hostí sa vyzbieralo 26 miliónov eur.

V ponuke bolo 36 položiek, kde bolo zastúpené moderné umenie, exkluzívne značky áut i zaujímavé podujatia ako je účasť na polárnej expedícií v spoločnosti Alberta II, možnosť kormidlovať najväčší atómový ľadoborec na svete, golfový zápas s Andym Garciou, privátne vystúpenie Andreu Bocelli, pátranie v tajných archívoch geniálneho vedca Nikolu Teslu či súkromné večere na zámku Versailles a na Eiffelovej veži, ktoré pri tejto príležitosti uzavrú.

Monte Carlo Gala for the Global Ocean Monte Carlo Gala for the Global Ocean
Monte Carlo Gala for the Global Ocean Monte Carlo Gala for the Global Ocean
Prostredníctvom výťažku aukcie podporí Nadácia Alberta II projekty v oblasti rozširovania ochrany oceánov a ohrozených živočíšnych druhov, boja proti ich acidifikácii, škodlivým vplyvom klimatickej zmeny a rozširovanie znečistenia plastovým odpadom.

Zdroj: Amazing Planet

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo