Prístupnosť, jednoduché použitie a výkon stoja v popredí modelu E-M10 Mark IV.

Olympus OM-D E-M10 Mark IV je najnovším modelom v rade populárnych kompaktných fotoaparátov bez zrkadla s vymeniteľnými objektívmi (Micro Four Thirds) M. ZUIKO Digital. Nový model prináša rozšírené funkcie a nové režimy snímania a súčasne znásobuje to, čo robilo jeho predchodcu E-M10 Mark III tak populárnym.

Kľúčové špecifikácie

 • 20 MP MTF Live MOS senzor (17,4 x 13 mm)
 • Procesor TruePic VIII
 • 5-osová stabilizácia obrazu v tele (až 4,5 EV)
 • 121-bodový AF systém s detekciou kontrastu
 • Sklopný 3“ palcový dotykový LCD displej (1 037 000 bodov)
 • Elektronický OLED hľadáčik 2,36 mil. obrazových bodov so 100% pokrytím obrazu
 • Sériové snímanie s rýchlosťou 4,5 snímok za sekundu s AF
 • Natívny rozsah citlivosti ISO 200 – 25 600
 • 4K / 30 fps video
 • Nabíjanie cez USB
 • Wi-Fi + Bluetooth
 • Výdrž batérie: 360 záberov na jedno nabitie

Olympus OM-D E-M10 Mark IV

Olympus OM-D E-M10 Mark IV je vynikajúcim základným modelom pre začínajúcich fotografov,  video-fotografov a každého, kto hľadá menšiu alternatívu k veľkému fotoaparátu. Hoci telo nie je z horčíkovej zliatiny, stále je odolnejšie ako iné fotoaparáty.

Olympus OM-D E-M10 Mark IV
Olympus OM-D E-M10 Mark IV

V tele je nový CMOS snímač s rozlíšením 20 MP, ktorého súčasťou je aj ultrazvukový Super Sonic Wave Filter na odstránenie prachu. Výrobca používa tento typ snímača (Live MOS Micro Four Thirds) aj v top modeloch, napríklad v OM-D E-M1 či E-M1X. Na rozdiel od nich, ale používa starší, hoci stále výkonný procesor TruePric VIII.

Automatické zaostrenie a výkon

E-M10 Mark IV má množstvo funkcií, ktoré vám pomôžu zachytiť krištáľovo čistý obraz. Pokiaľ ide o zaostrenie vašich obrázkov, model E-M10 Mark IV prináša výrazné zlepšenie. Disponuje rovnakým algoritmom detekcie pohybujúcich sa objektov, aký sa nachádza v hlavnej lodi Olympus E-M1X. Autofocus je riadený 121-bodovým systémom automatického zaostrovania s detekciou kontrastu. K dispozícii sú štandardné režimy automatického zaostrovania a tiež automatické zaostrovanie na detekciu tváre a očí.

OM-D E-M10 Mark IV_selfie
OM-D E-M10 Mark IV_selfie

Model E-M10 Mark IV je rýchlym fotoaparátom. Vďaka vylepšenému režimu tichého fotografovania môže fotoaparát snímať rýchlosťou až 15 snímok za sekundu. Pri použití mechanickej uzávierky, ktorá má rozsah rýchlosti uzávierky 60 sekúnd až 1 /4 000 s, môže fotoaparát snímať rýchlosťou až 8,7 snímok / s.

Video režimy

Model E-M10 Mark IV zaznamenáva 4K UHD (3840 x 2160) video pri snímkových frekvenciách 24 / 25 / 30 fps s maximálnou bitovou rýchlosťou 102 Mbps. Pri nahrávaní pri 24 p môže kamera nahrávať aj v režime Cinema 4K (C4K), čo je 4096 x 2160. Fotoaparát môže tiež zaznamenávať zábery 1080p až do 60 fps.

Porty, napájanie a pripojenie

E-M10 Mark IV má port Micro USB, ktorý umožňuje nabíjanie batérie vo fotoaparáte. Okrem portu USB má aj port Micro HDMI (typ D). Fotoaparát zaznamenáva obrázky a videá pomocou slotu na kartu SD, ktorý je kompatibilný s UHS-II. Plne nabitá batéria postačuje na približne 360 záberov.

Olympus OM-D E-M10 Mark IV
Olympus OM-D E-M10 Mark IV

Pre bezdrôtové pripojenie má E-M10 Mark IV vstavané Wi-Fi a Bluetooth. Zahrnutie technológie Bluetooth Low Energy umožňuje vždy zapnuté spojenie medzi fotoaparátom a kompatibilným smartfónom prostredníctvom aplikácie smartfónu Olympus OI.Share.
Špeciálna aplikácia umožňuje jednoduchý prenos fotografií a videí a tiež diaľkové ovládanie. Súčasťou aplikácie je aj príručka „Ako na to“, ktorá pomáha novým používateľom dozvedieť sa viac o funkciách fotoaparátu a ako snímať obrázky.

Príslušenstvo

OM-D E-M10 Mark IV je plne kompatibilný so širokou paletou MFT objektívov Olympus a tiež s radom ďalšieho príslušenstva, vrátane elektronických bleskov, či bezplatného programu pre editáciu a správu fotografií Olympus Workspace.

Dostupnosť

Olympus OM-D E-M10 Mark IV (Micro Four Thirds) bude dostupný koncom septembra. Za telo bez objektívu zaplatíte približne 700 eur.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo