Digitálna tlač farebných štítkov a etikiet zaznamenáva výrazný rast.

V súčasnosti významne narastá dôležitosť označovania a tým aj výroba samolepiacich štítkov a etikiet. Etikety a technické štítky umožňujú dodávateľským reťazcom efektívne sledovať cestu produktu od výroby až po miesto dodania a predaja. Potlač identifikuje produkt, poskytuje informácie spotrebiteľom a propaguje obsah na podporu značky.

Významné zmeny v obaloch sú reakciou na zmeny maloobchodných a distribučných metód. Tie sa dostávajú pod tlak nárastu online elektronického obchodovania, ktoré si vyžaduje úplne novú kategóriu tranzitných obalov a značenia.

Príležitosti v aplikáciách na konečné použitie

Väčšina spracovateľov vyrába určitý typ štítku alebo etikety v celom rade odvetviach konečného použitia, ktoré si vyžadujú špecifické schopnosti, aby spĺňali priemyselné požiadavky. Požadovaná konečná kvalita tlače a fyzikálne vlastnosti materiálov sa môžu líšiť v závislosti od použitia. V súčasnosti pre digitálnu tlač štítkov sa využíva prevažne atramentová a tonerová technológia tlače.

Dopyt na trhu silnie po samolepiacich štítkoch a etiketách v porovnaní so štítkami s mokrým lepením. Rast a obľuba samolepiacich štítkov s bielym základom je poháňaný skutočnosťou, že poskytujú viac možností týkajúcich sa estetiky, variácií povrchovej úpravy a celkového vzhľadu. Okrem papiera často sú využívané plasty (PP, PE, PVC, PET), ktoré vykazujú lepšiu odolnosť voči vlhkosti.

Portfólio labelových tlačiarní Epson
Portfólio labelových tlačiarní Epson

Spoločnosť Epson je svetovým lídrom technológií v oblasti atramentových tlačiarní, vizuálnej komunikácie, nositeľných zariadení a robotiky.

„Väčšinu svojich inovácií v oblasti farebnej tlače štítkov a etikiet zamerala na tlačiarne určené pre segment automatizovanej identifikácie štítkov. Epson je v čele tohto vývoja a snaží sa pomôcť spoločnostiam zefektívniť pracovné toky, znížiť zásoby, eliminovať odpad a znížiť výrobné náklady pomocou inteligentných riešení tlače farebných štítkov na požiadanie (Print on Demand)“, hovorí Robert Matuška, Business Account Manager Epson Europe.
https://www.youtube.com/watch?v=JN5SLOCEd9A&feature=emb_logo

„S internou tlačiarňou etikiet a štítkov môžete zvyčajne pružnejšie a nákladovo efektívnejšie reagovať na nové požiadavky. Existuje veľa tlačových riešení, ktoré sú šité na mieru konkrétnym priemyselným požiadavkám a softvérovým rozhraniam. Takto získate všetky výhody tlače, ktoré môžete zúročiť v podnikaní. Na svoje etikety a štítky produktov môžete pridať variabilné údaje, čiarové kódy, ID šarže, dátumy spotreby a kódy pre správu zásob. Navyše môžete meniť grafiku a obsah štítku podľa toho, ako sa menia parametre produktu. Môžete rýchlo tlačiť logá, reklamy, lístky a fotografie na rôzne materiály“, dopĺňa Robert Matuška.

Epson ColorWorks - atramentová tlač štítkov a etikiet.
Epson ColorWorks – atramentová tlač štítkov a etikiet.

V spolupráci s Epson CZ/SK pripravili sme prehľad zariadení v ktorom sme stručne zhrnuli podstatné informácie o jednotlivých tlačiarňach. V závere sme pridali aj niekoľko vlastných postrehov k uvedenej téme. Problematika výroby etikiet „labels“ je široká a pokrýva množstvo tém, ktoré v jednom príspevku sa nedajú prezentovať. Verím, že k tejto téme sa vrátime a pripravíme ďalšie zaujímavé príspevky.

Ponuka a prehľad tlačiarní Epson ColorWorks

Stolné atramentové tlačiarne štítkov Epson ColorWorks sú zárukou spoľahlivosti a kvality. Poskytujú flexibilitu, vysokú rýchlosť a kvalitnú farebnú tlač. Portfólio ColorWorks tvorí päť základných modelov (viď tabuľku).
Jednotlivé modely sa líšia hlavne výkonom, rozlíšením a rozmermi potláčaných médií. Modely označené (A) sú vybavené automatickým rezaním, modely označené (P – Peeler) sú vybavené automatickým odlepovačom etikiet.
Funguje to tak, že tlačiareň vytlačí etiketu, tlačiareň odlepí etiketu (čiastočne) a čaká až bude odstránená. Akonáhle senzor rozpozná odobratie etikety, tlačiareň pokračuje v tlači ďalšej etikety. Modely CW-C6500P/ CW-C7500P s automatickým odlepovačom sa dajú bez problémov zapojiť do existujúcich výrobných liniek typu „print and apply“.
https://www.youtube.com/watch?v=1keuN6ouxcw

Epson ColorWorks CW-C3500

Ide o základný model, ktorý je cenovo najdostupnejší a je určený pre nízke až stredné zaťaženie. V rýchlosti a kvalite v porovnaní s vyššími modelmi trocha zaostáva, ale prevažnú časť štandardných úloh dokáže zvládnuť bez toho, aby utrpela výsledná kvalita. Tlačiareň CW-C3500 je vybavená tlačovou hlavou s technológiou MicroPiezo s maximálnym rozlíšením tlače 720 dpi (360 trysiek na farebný kanál).
Vďaka samostatným zásobníkom CMYK pigmentového atramentu je táto tlačiareň štítkov ideálnym riešením, ak chcete znižovať náklady na tlač. ColorWorks C3500 tlačí rýchlosťou až do 103 mm za sekundu a potláča matné aj lesklé média v rozsahu šírky 30 mm až 112 mm.  Tlačiareň navyše má funkciu zadného podávania, ktorá umožňuje okrem médií v kotúčoch používať aj skladané štítky z podávača.

Epson ColorWorks CW-C6X000 séria

Ideálny pomer ceny a kvality tlače! Priemyselné modely tejto série sú určené pre produkčnú tlač farebných samolepiacich etikiet a štítkov s prémiovou kvalitou tlače. Tlačiarne CW-C6000/ CW-6500 dokážu uspokojiť potreby malých a stredných zákazníkov z mnohých odvetví (potravinárstvo, chemický priemysel, nápoje, výroba atď.).

Tlačiarne radu CW-C6000/ CW-6500 sa líšia hlavne v šírke potlačovaných médií. Modely CW-C6000 podporujú médiá so šírkou od 25 mm do 112 mm. Modely CW-C6500 podporujú médiá so šírkou od 25 mm do 216 mm. Obe kategórie tlačiarní sú vybavené tlačovou hlavou PrecissionCore MicroTFP/ (600 trysiek na farebný kanál) s maximálnym rozlíšením tlače 1200 x 1200 dpi. V  procese tlače sa využíva technológia s premenlivou veľkosťou kvapky /Drop on demand (DoD)/. Kvalita tlače je kontrolovaná, tlačová hlava automaticky deteguje funkčnosť jednotlivých trysiek (bodov) v reálnom čase a automaticky optimalizuje kvalitu tlače. Ak tlačiareň zistí nefunkčnú trysku, zväčší okolité body tak, že prekryjú chýbajúce body.

Kvalita tlače - Epson CW-6500
Kvalita tlače – Epson CW-6500

Tlačiarne radu CW-C6000/ CW-6500 podporujú ICC profily, ktoré charakterizujú vlastností používaných médií (jas, belosť, povrch) a zohľadňujú používané atramenty a podmienky tlače. Tým sa dosahuje farebná zhoda aj pri rozdielnych médiách.
Správne zobrazovanie priamych farieb je podporované funkciou Spot-color matching. Funkcia umožňuje vytvoriť knižnicu až 32 farieb, ktoré budú počas tlače korigované a optimalizované na správny RGB odtieň. Že tieto tlačiarne zvládajú takmer všetko, je príkladom režim „banner printing“, ktorý umožňuje vytlačiť banner s maximálnou dĺžkou tlače až 609,6 mm.

ColorWorks CW-C7500 / CW-C7500G

V portfóliu labelových tlačiarní Epson sú CW-C7500 / CW-C7500G high-end modelmi. Tieto vlajkové lode, ponúkajú najvyššiu rýchlosť tlače, najnižšie náklady na tlač a vysokú kvalitu tlače. Modely sú ideálnym riešením do náročných prostredí s veľkým objemom tlače. Tlačiarne používajú rozdielne atramenty: DURABrite (C7500), ktorý je vhodný pre matné povrchy a je odolný voči vonkajším poveternostným vplyvom a UltraChrome DL (C7500G) vhodný pre lesklé povrchy. Obe tlačiarne podporujú širokú paletu médií so šírkou od 50 mm do 112 mm. Tlačiarne CW-C7500 a CW-7500G ponúkajú rovnaké vlastnosti ako modely série CW-C6X000, ale s ďaleko vyššou produkčnou rýchlosťou (až 300 mm/ s).

Pri týchto modeloch tlačový systém je riešený rozdielnym spôsobom. Model CW-C7500 využíva pre tlač štyri líniové tlačové hlavy PrecissionCore umiestnené za sebou (každá hlava tlačí jednu CMYK farbu). Tento spôsob umiestnenia hláv umožňuje vysokou rýchlosťou potláčať média o šírke 4 palce. Hlavy sa nepohybujú, pohybuje sa len médium.
Poznámka: Pri modeloch série C6X00 je použitá jedna tlačová hlava PrecisionCore, tá sa ale pohybuje (klasický vozík).

Priemyselné tlačiarne CW-C7500 a CW-7500G sú vhodné pre Print For Use (tlač pre vlastnú potrebu) – vinárstvo, pivovary, automotive, alebo pre akúkoľvek výrobu, kde je potrebná farebná etiketa v profesionálnej kvalite. V tlačiarenských podnikoch sa môžu tieto tlačiarne využiť aj ako doplnok k väčším tlačových strojom.

Epson pri týchto modeloch počas trvania záruky garantuje funkčnosť tlačovej hlavy až do vytlačenia 500 km, čo je približne 3 300 000 etikiet formátu 100 x 150 mm.

Epson ColorWorks CW-C831

Táto odolná farebná atramentová tlačiareň s traktorovým podávačom s podporou tlače na nekonečný papier v sebe kombinuje to najlepšie z technológií ihličkových a atramentových tlačiarní. Tlačiareň je určená na tlač etikiet a technických štítkov veľkého formátu. Na rozdiel od ihličkových tlačiarní dokáže tento univerzálny model C831 tlačiť čiarové kódy, ostré texty i fotografie a dá sa využívať s celým radom médií. Väčšina aplikácií na priemyselné označovanie vyžaduje dlhodobú čitateľnosť v často náročných fyzických a klimatických prostrediach. Štítok musí vydržať tak dlho, ako objekt, ku ktorému je prilepený.

CW-C831 využíva technológiu MicroPiezo s maximálnym rozlíšením 720 x 720 dpi. Samostatné náplne atramentov DURABrite, garantujú nízke náklady na tlač a samotné atramenty odolnosť vytlačených etikiet voči vode, chemikáliám, blednutiu aj rozmazaniu zvýrazňovačom. Vysoká rýchlosť tlače až 16,5 strán za minútu a maximálny formát veľkosti A4, otvárajú tejto tlačiarni široké priemyselné využitie.

Vlastná tlač sa oplatí!

Digitálna tlač farebných štítkov a etikiet zaznamenáva výrazný rast. Priemyselné tlačiarne ColorWorks od spoločnosti Epson pomáhajú vyrábať štítky a etikety v profesionálnej kvalite na komerčné alebo domáce použitie.
Spoločnosť Epson okrem tlačiarní ponúka širokú škálu príslušenstvá a materiálov pre tlač: aplikátory štítkov, prevíjačky, atrament a materiály na tlač.
Viac na stránkach: www.epson.sk

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokEpson získal ocenenia udeľované v rámci technologického odvetvia
Nasledujúci článokSpoločnosť Rondo posilňuje v digitálnej tlači