Pri tlači na farebný papier, farby zmenia svoj odtieň, nasýtenie i farebnú hodnotu.

Samozrejme farebný papier, môžete potláčať rôznymi farbami uistite sa však, že papier je vhodný pre technológiu tlače, ktorou zamýšľate realizovať tlač (ofset, flexo, toner, atrament …). Nezáleží na tom, či ide o papier v pastelových farbách alebo kraftový papier, či kartón alebo lepenku typickej hnedej farby.

Áno, ak vytlačíte čiernu farbu na farebný papier, stále je to vizuálne v poriadku, pretože farebný kontrast je dostatočný a čiernu farbu väčšinou ľahko rozpoznáte

Najmenej komplikovaná voľba pre realizáciu grafického návrhu, alebo inej tlačovej úlohy je tlač na biely papier. Koniec koncov, ľudia sú prirodzene stvorení pre biele pozadie. Toto riešenie do značnej miery dáva dobrú predstavu o tom, akú farebnú reprodukciu po tlači dostaneme.

Color paper
Cieľom použitia farebných papierov je hlavne upútať vizuálne.

Tlač na farebný papier

Táto voľba, ale nemusí vždy naplniť inšpiráciu a finálny zámer produktu. Naopak použitie farebného papiera môže byť dobrou voľbou ako vytvoriť zaujímavý projekt a výsledný produkt. Potlač farebného papiera, ale prináša aj určité obmedzenia.

V prípade, že sa rozhodnete pustiť do neznámych vôd a rozhodnete sa pre tlač vášho projektu použiť farebný papier (vo väčšine prípadov to bude nenatieraný papier), mali by ste predvídať a akceptovať zmeny, ktoré môžu ovplyvniť výslednú tlač.

  • Hlavne majte na pamäti, že štyri procesné farby – CMY a K – sú transparentné. Z tohto dôvodu farba substrátu (farebný papier) vždy ovplyvní a zmení farebnosť tlačovej farby a tým aj celkový vzhľad farebnej reprodukcie.
  • Tlač v rovnakej farbe ako je papier nedáva zmysel, keďže tlač by potom nebola viditeľná. Preto by ste si mali zvoliť farebnú kombináciu, ktorá pôsobí kontrastne. Na farebný kontrast a farebnú harmóniu je dôležité dbať viac, ako by bolo potrebné pri bielom papieri. Pri farebnom papieri samozrejme plné farby a odtiene vyzerajú úplne inak.
  • Obrázky tlačené napríklad na krémovom papieri, budú vyvolávať teplejší pocit, pretože v substráte papiera prevažuje žltý odtieň, alebo farebné obrázky vytlačené na modrom papieri budú mať menší kontrast a môžu pôsobiť šedivo. Okrem toho, čím je tmavšia farba papiera, tým viac bude mať vplyv na výslednú farebnosť obrazu.
  • V prípade, že tlač bude realizovaná ofsetom na nenatieraný farebný papier, je potrebné rátať aj s nárastom tlačového bodu, pretože tlačová farba má tendenciu presakovať do papierových vlákien viac ako pri natieraných papieroch.

Dá sa predvídať a kontrolovať výsledok tlače?

Pri potlači farebných papierov Správa farieb (CMS) a zaužívané štandardy nefungujú. Cieľom použitia farebných papierov je hlavne upútať vizuálne.
V tlačovom procese sa nedá dosiahnuť optimálna reprodukcia farieb, preto je potrebné už pri realizácii projektu s tým rátať! Je to určitý kompromis, ktorý je potrebné zvážiť a venovať mu patričnú pozornosť.

Color paper
Pri potlači farebných papierov správa farieb a zaužívané štandardy nefungujú.

Ideálne pre vašu predstavivosť je získať od dodávateľa papiera „potlačené“ vzorky farebného papiera. V prípade, že neuspejete, tak využite možnosť a dohodnite sa s tlačiarňou, aby pridala vzorky vašich farebných papierov na koniec podobnej tlačenej zákazky (tlač na biely nenatieraný papier).
To vám pomôže získať predstavu o tom ako bude vyzerať farebná tlač, a do akej miery budete musieť upraviť napr. pleťové odtiene, alebo iné farebné odtiene.

Je aj iný spôsob, ako plnofarebne potláčať farebný papier?

Povedané veľmi stručne „Áno“, ale je to komplikované a bude to vyžadovať úzku komunikáciu s poskytovateľom tlače. Veľa zákazníkov chce tlačiť na tmavé materiály a sú prekvapení, keď to tlačiarne odmietajú. Dôvod je jednoduchý: s výnimkou sitotlače sú všetky používané tlačové farby (tonery, atramenty) vo všetkých ostatných tlačových procesoch transparentné, teda priesvitné.
Ak chcete problém vyriešiť, sú dve možnosti: tlač sa realizuje klasickou sitotlačou alebo pracujete s bielou podtlačou. Obe metódy majú výhody a nevýhody. Tlač bielou farbou, ale aj plnofarebná tlač na kryciu bielu farbu, budú témou v pripravovanom príspevku.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článok90 percent svetových bankoviek je „Švajčiarskych“
Nasledujúci článokSpoločnosť Sharp/NEC spustila voliteľnú službu značenia laserom