Väčšina bankoviek na celom svete je vytvorená vďaka švajčiarskej technológii.

Špecializované tlačiarenské stroje, softvér na návrh bankoviek, predtlačové riešenia, bezpečnostné prvky – všetky tieto riešenia vyvinula pre globálny bankový priemysel spoločnosť Koenig & Bauer Banknote Solutions v švajčiarskom Lausanne.

Počet bankoviek v obehu na celom svete sa každoročne zvyšuje vďaka ich jedinečným vlastnostiam – bezpečnosť, súkromie, dostupnosť pre všetkých a zadarmo pre používateľa

Pre boj proti falšovaniu je kľúčová kombinácia ochranných prvkov a vývoj nových, jedinečných procesov. Technológia výroby bankoviek sa neustále vyvíja a prispôsobuje potrebám používateľov. Spoločnosť Koenig & Bauer Banknote Solutions ponúka odpovede na túto zmenu.

Spoločnosť Koenig & Bauer Banknote Solutions tento rok oslavuje svoje 70. výročie a svoju prítomnosť v Lausanne.

Koenig & Bauer Banknote Solutions
Koenig & Bauer Banknote Solutions

Drvivá väčšina bankoviek na celom svete je vytvorená vďaka švajčiarskej technológii. Rovnako ako špeciálne tlačové farby vyrábané spoločnosťou SICPA, sofistikované tlačiarenské stroje a všetky súvisiace riešenia (výroba platní, dizajn, kontrola kvality atď.) sú vyvinuté spoločnosťou Koenig & Bauer Banknote Solutions (K&B Banknote Solutions) a sprístupnené centrálnym bankám a špeciálnym tlačiarňam na výrobu ich bankoviek.

Koenig & Bauer Banknote Solutions
Koenig & Bauer Banknote Solutions

8 krokov a nekonečne viac

Na výrobu bankovky sú potrebné najmenej štyri procesy tlače a osem pre najbezpečnejšie bankovky. Cieľom je, samozrejme, vyrobiť bankovku odolnou proti falšovaniu alebo veľmi komplikovanú na reprodukciu a zároveň uľahčiť tlač na špecializovaných strojoch. Bankovka ako švajčiarsky frank sa vyrába v ôsmich postupných krokoch.

Prvá ofsetová tlač aplikuje farbu jediným strojom na svete, ktorý dokáže súčasne tlačiť prednú a zadnú stranu (simultánna ofsetová tlač). Nasleduje sitotlač s požadovanými prvkami, potom aplikácia fólie a proces mikroperforácie, to všetko dodáva ďalšiu bezpečnosť. V piatom kroku sa vyrobí reliéf bankovky, ktorý je zároveň ochranným prvkom (technológiou hĺbkotlače), v šiestom kroku sa bankovky očíslujú a v siedmom sa nanesie lak. V poslednom kroku finalizácie sa hotové bankovky orežú a zabalia.

Pred týmito procesmi je však potrebné vytvoriť dizajn bankovky a vyrobiť tlačové formy, bez ktorých tlačiarenské stroje nemôžu tlačiť. Okrem toho sú tlačové platne kontrolované počas alebo po každom procese, aby sa zabezpečila dokonalá kvalita na konci výrobného reťazca.

Koenig & Bauer Banknote Solutions
Koenig & Bauer Banknote Solutions

Bezpečnosť na prvom mieste

Je zrejmé, že bezpečnosť bankovky závisí od viditeľných a neviditeľných prvkov, ktoré obsahuje. Od vodoznakov po bezpečnostné vlákna, od kvality papiera po kvalitu tlačovej farby, od skrytých prvkov po tie, ktoré sú viditeľné len z určitého uhla, početné kombinované možnosti ponúkajú takmer nekonečnú škálu možností na personalizáciu peňazí.

V spolupráci so spoločnosťou SICPA bol vyvinutý proces tlače a magnetické atramenty, ktoré sú dnes celosvetovo známe ako SPARK®, na boj proti falšovaniu prostredníctvom jedinečných procesov a spotrebného materiálu.
Bezpečnosť zabezpečuje aj špeciálny softvér vyvinutý spoločnosťou AGFA pre K&B Banknote Solutions. Umožňuje riadenie gravírovania a prípravu súborov na výrobu foriem.

Koenig & Bauer Banknote Solutions
Ochranné prvky zabraňujú falšovaniu.

Všetko je vyrobené v Európe

Švajčiarske mesto Lausanne je srdcom aktivít K&B Banknote Solutions. V sídle spoločnosti sa okrem iného nachádza predaj, vývoj produktov a produktový manažment, dizajn bankoviek i výroba tlačových foriem, ako aj logistika a marketing. V Nemecku sú za výrobu a služby zodpovedné strediská vo Würzburgu a Bielefelde. Montáž strojov prebieha v Mödlingu v Rakúsku.

Nie všetky krajiny na svete majú vlastné stroje a niektoré zákazky zadávajú partnerom (certifikovaným tlačiarňam cenín). Všetky tlačiarenské stroje, ktoré sú dnes v prevádzke na celom svete, však vyžadujú školenie, údržbu a prípadné aktualizácie, ktoré vykonávajú špecialisti z K&B Banknote Solutions.

Bankovky sú živé

Na prekvapenie mnohých a napriek digitalizácii bankových účtov a iných transakcií cez internet je bankovka celosvetovo na vzostupe. Každý rok je zaznamenaný nárast produkcie o 2 až 3 percentá. Dôvodov je viacero…

„Bankovka ponúka svojmu užívateľovi najväčšiu nezávislosť a slobodu“

Na celom svete nemá bankový účet približne 1,6 miliardy ľudí. Mena ponúka bezkonkurenčnú bezpečnosť aj z hľadiska ochrany údajov zhromaždených digitálnymi aktérmi a ich niekedy pochybného použitia. S bankovkou navyše nie sú spojené žiadne poplatky. Celosvetovo sa 75 percent osobných platieb uskutočňuje v hotovosti.

|O spoločnosti Koenig & Bauer Banknote Solutions|

Spoločnosť Koenig & Bauer Banknote Solutions je svetovým lídrom v oblasti vysoko bezpečných tlačových riešení. Svojim medzinárodným zákazníkom pomáha najmä pri výrobe bezpečných bankoviek. S takmer 70-ročným know-how Koenig & Bauer Banknote Solutions vyvíja a dodáva inovatívne riešenia po celom svete.
Vysoká odbornosť umožňuje zvládnuť celý reťazec, od návrhu až po výrobu. Spoločnosť Koenig & Bauer Banknote Solutions bola založená v roku 1952 v Lausanne (Švajčiarsko) a zamestnáva približne 700 ľudí po celom svete, rozmiestnených vo Švajčiarsku, Rakúsku, Nemecku, USA, Číne, Hongkongu, Indii a Mexiku.

Pripravil: František Martančík
Zdroj: Koenig & Bauer Banknote Solutions

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo