Viete, ako dlho si dokážeme vytlačiť dokumenty z počítača priamo doma alebo v práci? Prvé počítačové tlačiarne boli vyvinuté už v 30. rokoch minulého storočia, hoci, prirodzene, ani zďaleka neboli také sofistikované ako dnešné inteligentné zariadenia. Xerografii trvalo takmer 80 rokov, kým sa dostala tam, kde je teraz.

Príbeh sa začal písať už v roku 1906

Tento príbeh sa začal písať už v roku 1906, kedy bola v americkom meste Rochester založená firma Haloid Photographic Company. Táto firma sa zaoberala výrobou fotografického papiera a príslušenstva. Prvá fotokópia však bola vytvorená až neskôr.
Podarilo sa to v roku 1938, v provizórnych laboratóriách salóniku hotela Astoria v newyorskom Queense a stálo tam „10–22–38 ASTORIA“.
Tento unikát si dnes môžete pozrieť v múzeu Smithsonian Institution. Kópia je síce trochu rozmazaná, ale to nič nemení na skutočnosti, že ide o prvú xerografickú kópiu v dejinách.

Xerox history Prvá xerografická kópia v dejinách
Tento skromný vynález vedca a patentového advokáta Chestera Carlsona viedol neskôr až k založeniu spoločnosti Xerox a vzniku úplne nového priemyselného odvetvia. Táto fotokópia totiž neunikla pohľadu Josepha C.Wilsona, ktorý v tom čase vlastnil spoločnosť Haloid a rozhodol sa odkúpiť patent od Chestera Carlsona. Svojím experimentom chcel Carlson zvýšiť produktivitu a zjednodušiť prácu kancelárskych pracovníkov.
Odmietol vtedajšie fotografické postupy a experimentoval s elektrostatickými vlastnosťami a materiálmi, ktoré boli fotoelektrické, a ich elektrické vlastnosti sa pri ožiarení svetlom menili. Tento proces dostal názov xerografia, čo vychádza z gréckych slov xeros (suchý) a graphein (písanie).

V roku 1946 vzniká Xerox

Spoločnosť Xerox tak vznikla v roku 1946 a od začiatku bolo jasné, že sa bude jednať o vizionársku firmu, ktorá bude udávať smer. Prvý kopírovací stroj určený pre komerčné použitie bol predstavený v roku 1959.

Xerox history Xerox 914
Jednalo sa o stroj Xerox 914, ktorý bol prvým verejne dostupným kopírovacím strojom na svete. Ani značná cena nezabránila masívnym predajom  a firma Xerox tak na konci roku 1961 dosiahla príjmy vo výške 60 miliónov USD a do roku 1965 sa vyšplhali dokonca až na 500 miliónov USD. Do 60. rokov tak firma vstupovala vo výbornej kondícií a najväčšej sláve.

Xerox history - Xerox 813
Firma sa však rozhodla vytvoriť zariadenie, ktoré by bolo možné komfortne používať v kancelárií, prípadne doma. V roku 1963 tak prišiel Xerox s prelomovým modelom Xerox 813. Tiež sa jednalo o kopírovací stroj, bol však vyhotovený v zaujímavom dizajne, aby mohol byť súčasťou vtedajších moderných kancelárií a luxusných príbytkov.

Orientácia na priemyselnú tlač

Xerox sa však orientoval aj na priemyselnú tlač, kde jeho zariadenia taktiež udávali hlavný tón inovácií. Medzi najzaujímavejšie riešenie možno určite zaradiť model Xerox 2400, ktorý bol predstavený v roku 1966. Číslo modelu tu označovalo počet vytlačených výtlačkov za hodinu.
Hoci nebol taký rýchly ako ofsetová tlač, tento stroj prvýkrát predstavil komponenty ako boli automatický podávač dokumentov, papierové štrbiny, perforátor a triedič. Po ňom však rýchlo nasledoval Xerox 3600 duplicator, ktorý dokázal pracovať až o 50% rýchlejšie ako jeho predchodca.

Xerox history Xerox 2400

Sedemdesiate roky  vo veľkom štýle

V roku 1971 Xerox vyvinul prvú farebnú fotokopírku na svete – model Xerox 6500. Ďalší predajný úspech na seba nenechal dlho čakať a v rokoch 1973,74 a 75 nasledovali rekordné tržby. Netrvalo dlho a firma vyvinula aj nástupcu modelu 3600 Duplicator. Jednalo sa o model 9200, ktorý opäť zdvojnásobil rýchlosť kopírovania. Toto zariadenie bolo v roku 1975 odpromované aj počas reklamného bloku na Super Bowle.
Nástupcovia 9400 9500 pridali funkcie automatickej obojstrannej tlače a elektrického ovládania jasu. Prvou laserovou tlačiarňou bol v roku 1977 na dnešné pomery masívny model 9700 na obrázku.

Xerox history Xerox-9700

Deväťdesiate roky v znamení automatizácie

Od 90. tych rokov sa na trh dostávajú prvé multifunkčné zariadenia Xerox DocuTech, ktoré v sebe spájali laserový skener s kopírkou. Na dnešné pomery sa však stále jednalo o veľmi veľké zariadenia, ktoré sa začali na prípustné rozmery zmenšovať až po roku 2000. Rozmach internetu však priniesol revolúciu v podobe digitálnej tlače a inteligentných kancelárií.

Dnes je tak Xerox predovšetkým firmou, ktorá vďaka svojím dlhoročným skúsenostiam, know-how a zázemiu ponúka riešenia ušité priamo na mieru a pre každého zákazníka. Nie je podstatné, či sa jedná o malú firmu s niekoľkými zamestnancami alebo ide o veľkú korporáciu vo výškovej budove.

Zdroj: Xerox

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo