Po dvoch rokoch opäť vystavuje svoje diela v Monaku slovenský fotograf a cestovateľ Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP. Tohtoročná výstava s názvom „The Wonders of Amazing Planet“ prezentuje prírodné divy a zaujímavé zvieratá zo všetkých kontinentov a chce nadviazať na veľký úspech spred dvoch rokov.


Obr. Slovenský fotograf Filip Kulisev a monacké knieža Albert II pri otvorení výstavy „The Wonders of Amazing Planet“ v Galerie des Pêcheurs v Monaku

Jej dominantou je štvormetrová panoráma ľadovca Monaco na Špicbergoch, ktorý pomenovali na počesť moreplavca, prírodovedca a podporovateľa vedy monackého kniežaťa Alberta I na sklonku 19.storočia.

V Galerie des Pêcheurs pod Oceánografickým múzeom v Monte Carle výstavu slávnostne otvoril jeho pravnuk, súčasné monacké knieža Albert II, ktorý vyzdvihol dielo slovenského fotografa.

Filip Kulisev krásou a čistotou obrazu dodáva váhu bohatstvu, ktoré my všetci až pričasto ignorujeme, a ktoré tu už zajtra nemusí byť, lebo včera sme boli priam trestuhodne nečinní. Som si istý, že významným spôsobom prispeje k prebudeniu ľudí dobrej vôle a upozorní ich na stav našej Zeme“, zdôraznil Albert II.


Obr. Slovenský fotograf Filip Kulisev a monacké knieža Albert II / © Eric Mathon, Palais Princier de Monaco

Filip Kulisev to považuje za veľkú poctu a zážitok. „Je to pre mňa veľká česť, že ako doteraz jediný umelec môžem vystavovať v Monaku po druhý raz v krátkom čase“, zdôraznil Filip Kulisev. Tesne pred otvorením výstavy bol slovenský fotograf na súkromnej audiencii v paláci Alberta II, kde mu okrem panorámy venoval aj špeciálny ručne vyrobený album fotografií prírody v drevenej kazete, viazaný v koži so stranami pozlátenými 24 karátovým zlatom.

 
Na otvorení výstavy sa zúčastnili desiatky významných hostí z Monaka, Paríža, Londýna, Indie, Islandu a aj zo Slovenska. Viacerí prišli najmä preto, aby sa mohli stretnúť s Filipom Kulisevom. „Potešilo ma, že do Monte Carla priletel dokonca náš priateľ, pilot cessny, ktorú som využil pri mimoriadne úspešnom fotení na Islande“, uviedol Kulisev. Aj fotografie koryta a meandrov rieky Hvitá zo spoločného letu prispeli k jeho ďalším tohtoročným úspechom, k získaniu primátu Európsky profesionálny fotograf roku 2012 v kategórií príroda a k účasti na výstave najlepších 151 fotografov sveta v Las Vegas.


Výstava „The Wonders of Amazing Planet“ v Galerie des Pêcheurs v Monaku potrvá do začiatku septembra a je pokračovaním spolupráce slovenského fotografa s nadáciou kniežaťa Alberta II., ktorá sa zameriava na ochranu prírody a trvalo udržateľný rozvoj. Klimatické zmeny, biodiverzita a voda sú tri hlavné objekty záujmu tejto nadácie.

Monte Carlo/Bratislava 19. júla

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo