Nikon Z9 - malá revolúcia vo svete fotografie.

Spoločnosť Nikon dnes predstavila Z9, nový full-frame mirrorless fotoaparát s 45,7-megapixelovým vrstveným CMOS snímačom, novým procesorom na spracovanie obrazu EXPEED 7, 8K videom s rozšírenými limitmi nahrávania a úplnou elimináciou mechanickej uzávierky. Z9 je prvým fotoaparátom v tejto triede, ktorý úplne opustil mechanickú uzávierku, a najmä pokiaľ ide o video, je to doteraz najambicióznejší fotoaparát spoločnosti Nikon.

Nový Z9 je najpokročilejší fotoaparát Nikon, ktorý posúva hranice profesionálnej obrazovej tvorby. Nová vlajková loď ponúka najpokročilejší systém automatického zaostrovania a 3D sledovania, ktorý dokáže udržať aj rýchle série sériového snímania a dokáže vo fotoaparáte nahrávať videá v rozlíšení 8K po dlhšiu dobu.

Nový procesor EXPEED 7 je najvýkonnejším procesorom od spoločnosti Nikon, ktorý sa môže pochváliť rýchlosťou približne 10-krát vyššou ako dokáže Z7 II. Obrazový snímač ponúka natívny rozsah citlivosti ISO od 64 do 24 600 (rozšíriteľné od 32 do 102 400). Z9 môže tiež synchronizovať blesk rýchlosťou až 1/200 sekundy a až 1/8000 s povolenou vysokorýchlostnou synchronizáciou (HSS).

Nikon Z9 – nová vlajková loď
Nikon Z9 – nová vlajková loď

Nikon tvrdí, že systém automatického zaostrovania vo vlajkovej lodi Z9 je najinteligentnejší systém automatického zaostrovania, aký kedy spoločnosť vytvorila. Má najrýchlejší výkon automatického zaostrovania, ktorý využíva nový algoritmus detekcie predmetov, ktorý dokáže identifikovať a sledovať deväť typov objektov vrátane ľudí, domácich zvierat, vtákov, lietadiel, vlakov, áut, motocyklov a bicyklov.

Pri snímaní v režime Auto-Area Autofocus bude každý z týchto objektov automaticky detekovaný a zaostrený bez toho, aby ste museli manuálne upravovať alebo meniť akékoľvek nastavenia. Medzi ďalšie vylepšenia automatického zaostrovania patrí vylepšený systém automatického zaostrovania na oči, ktorý sleduje oči objektu z väčšej vzdialenosti a dokáže zmeniť farbu indikátora na zelenú, aby potvrdil, že je cieľ zaostrený. Systém automatického zaostrovania Z9 je schopný vykonávať rýchle a presné výpočty rýchlosťou až 120 cyklov za sekundu aj pri sériovom snímaní.

Nikon preniesol do Z9 aj svoje 3D sledovanie, ktoré sa spája s nastavením sledovania objektu na sledovanie rýchlo a nepravidelne sa pohybujúcich objektov, ako je napríklad pretekárske auto. V situáciách so slabým osvetlením má Z9 nový režim, ktorý zlepšuje schopnosť zaostrenia až na -8,5 EV, čo údajne výrazne uľahčuje astrofotografom alebo fotografom udalostí zmeniť nastavenia a dosiahnuť správne zaostrenie v tme.

Systém Z9 je schopný zachytiť 20 snímok za sekundu (FPS) v RAW s vyrovnávacou pamäťou pre viac ako 1 000 snímok. Systém dokáže dosiahnuť 30 snímok za sekundu pri prepnutí do režimu JPEG s plným rozlíšením a ak je potrebná extrémna rýchlosť, fotoaparát má režim High-Speed ​​Frame Capture schopný 120 snímok za sekundu s plným AF/AE pri 11- megapixelov, vďaka čomu je podľa Nikonu schopný zachytiť pohyb rýchlejšie, než ľudské oko dokáže vidieť.

Nikon Z9 – nová vlajková loď
Nikon Z9 – nová vlajková loď

Z9 tiež ponúka rozsiahlu sadu pokročilých funkcií videa, ktoré zahŕňajú nahrávanie v rozlíšení 8K UHD 24p/30p a 4K UHD 24p/30p/60p/120p (formát FX). Spoločnosť tvrdí, že systém je schopný zaznamenávať 8K 30p viac ako dve hodiny po sebe (125 minút), čo je viac, než je potrebné pre takmer akýkoľvek scenár snímania.

Nikon Z9 bude k dispozícii na konci roka 2021 za cenu okolo 5 599 eur.

Podrobnejšie o novinke v recenzii na:
https://www.dpreview.com/reviews/nikon-z9-initial-review-we-take-a-detailed-look-at-nikon-s-new-pro-mirrorless-camera

Pripravil: František Martančík
Zdroj: Nikon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo