MONDI SCP Ruzomberok
MONDI SCP Ružomberok

V areáli Mondi SCP Ružomberok 25. apríla predstavitelia spoločnosti, hostia, a zástupcovia vlády položili základný kameň na výstavbu regeneračného kotla č.3. Tým začal Ružomberský celulózovo-papierenský podnik Mondi SCP realizovať investíciu v hodnote 128 miliónov eur.

Projekt je smerovaný do zelených energií, výroby celulózy, zníženia dopadu na životné prostredie a nákladovosti výroby. Na výstavbe nového regeneračného kotla bude zamestnaných približne tisíc ľudí a stavebné práce potrvajú približne rok a pol, kotol by mali uviesť do prevádzky v poslednom štvrťroku 2014. Po spustení nového kotla č.3 sa najstarší regeneračný kotol, číslo 1, odstaví z prevádzky. „Táto investícia zapadá do koncepcie, aby sa z regionálneho výrobcu papiera stal veľký medzinárodný hráč. Chceme, aby to malo pokračovanie ďalšími investíciami, preto sme tento projekt podporili. Keď bude koncom budúceho roka hotový, bude zárodkom ďalšej novej investície, ktorá by už mala vytvoriť aj nové pracovné miesta,“ uviedol minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský.

Prezident Mondi SCP Roman Senecký zdôraznil životne dôležitú úlohu projektu. „Výstižne ho nazývame kľúčom k našej budúcnosti, pretože bez tejto štrukturálnej a strategickej investície by naša budúcnosť bola veľmi neistá. Investícia do infraštruktúry, energií, zníženia ekologickej záťaže a zvýšenia výroby je neuveriteľne šťastnou kombináciou. Profitovať z nej budeme všetci. Je stabilitou a istotou, že tento región má naďalej silného hráča, o ktorého sa môže oprieť,“ konštatoval Senecký. „V prvom rade treba poďakovať všetkým, ktorí prispeli k realizácii tejto obrovskej investície. Z pohľadu nášho mesta znamená okrem rozvoja priemyslu zamestnanosť, výraznú zľavu ceny tepla, podporu rôznych oblastí spoločenského života Ružomberčanov. Pri poklepávaní základného kameňa si možno ani neuvedomujeme, do akej miery sa táto investícia dotýka nášho mesta,“ dodal primátor Ružomberka Ján Pavlík.

Ako to celé funguje

„Regeneračný kotol a súvisiace zariadenia regenerujú čierny lúh vznikajúci pri výrobe buničiny na biely lúh. Ten sa opäť vracia do procesu. Lignín a iné látky obsiahnuté v dreve sa v procese varenia buničiny naviažu na biely lúh, ktorý sa zmení na čierny. Drevná vláknina sa použije na výrobu papiera a z čierneho lúhu sa v kotli pri vysokých teplotách vyrobí zelená energia. Biely lúh sa opäť využije pri ďalšom varení buničiny,“ vysvetlil celý proces hovorca Ľubomír Čech.

O spoločnosti Mondi
Spoločnosť Mondi pôsobí v 28 krajinách s kľúčovými aktivitami v Južnej Afrike, strednej Európe a Rusku. Súčasťou skupiny sú od roku 2004 aj slovenské papierne Mondi SCP v Ružomberku, v ktorých Mondi vlastní 51 percent akcií. Zvyšný 49-percentný podiel vlastní slovenský akcionár Eco-Invest, a.s. Mondi SCP Ružomberok je najväčším integrovaným podnikom vyrábajúcim celulózu a papier na Slovensku. Objem výroby prevyšuje 500-tisíc ton celulózy a 535-tisíc ton nenatieraného bezdrevného papiera.

Spracoval: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo