„Trvalo takmer dvadsať  rokov výskumu nanotechnológií, aby sa konečne podarilo splniť sľub, ktorý bude „zmenou paradigmy v oblasti tlače“. Som nadšený, že po mnohých rokoch vývoja teraz dosahujeme míľnik v dodávaní našich nanografických tlačových strojov Landa Nanographic Printing® Press zákazníkom“, hovorí Benny Landa.

Benny Landa, narodený 2. júna 1946, je izraelský podnikateľ a vynálezca. Je tvorcom cesty, ktorá ohromila svet digitálnej tlače.

V roku 1993 Benny Landa, zakladateľ spoločnosti Indigo, prvýkrát ukázal svoju digitálnu farebnú tlač a stroj Indigo E-Print 1000 na veľtrhu IPEX (vývoj trval viac ako 10 rokov od 80. rokov). Po predaji patentovanej technológie „INDIGO“ spoločnosti Hewlett-Packard v roku 2002 za 830 miliónov USD, spoločnosť Landa založila skupinu Landa Group pre nanotechnologický výskum.

Ďalšia revolúcia v digitálnej tlači sa začala na veľtrhu Drupa 2012, keď prvýkrát Benny Landa predstavil tlačový proces nanografickej tlače „Nanographic Printing“. 

Nová technológia využíva farbivá „Landa NanoInk“, patentované atramenty na báze vody, s časticami „nanopigmentu“, ktoré majú veľkosť niekoľko desiatok nanometrov. Tie sú striekané tlačovými hlavami na pohyblivý vyhrievaný silikónový prenosový pás. Na páse sa vytvára farebný ultratenký polymerný film, ktorý sa v konečne fáze procesu tlakom prenesie na substrát.

NanoInk_Landa
NanoInk_Landa

Zatiaľ čo Landa očividne ohromil publikum a mnohých presvedčil prísľubom Nanografie, existovalo veľa prekážok, ktoré bolo treba prekonať, aby produkty pre komerčne využitie uzreli svetlo.

Vývoj pokračoval a prvá beta inštalácia stroja Landa S10 Nanographic Printing® Press pre B1 formát bola realizovaná v roku 2017. Neskoršie pribudla aj verzia pre obojstrannú tlač Landa S10P Nanographic Printing® Press (perfector).
Od roku 2019 modely nanografických strojov sú komerčne dostupné a postupne narastá počet ich inštalácií po celom svete (viď grafiku Landa S10 / S10P).

Landa SP10 schematic
Landa SP10 schematic

Tlačové stroje Landa S10 / Landa S10P  môžu využívať rozšírený 7-farebný systém. Ich výkon pri max. kvalite je 6 500 hárkov / hod. pri jednostrannej tlači a 3 500 hárkov formátu B1 pri duplexnej tlači.

InkJet vs Nanography
InkJet vs Nanography

Po sérii nedávnych inštalácií je Benny Landa optimistický ohľadom perspektív svojej nanografickej technológie. Proces nanografickej tlače Landa je inovatívny v tom, že využíva pigmenty nano veľkosti, ktoré umožňuje získať obrázky s ultra ostrými bodmi a širokou farebnou škálou.

S10 Installed Base
S10 Installed Base
S10P Installed Base
S10P Installed Base

Mimoriadne malé pigmenty Landa NanoInk (a ich schopnosť vytvárať veľmi tenkú vrstvu atramentu) navyše umožňujú digitálnu tlač pri vysokých rýchlostiach na neošetrený papier (natieraný alebo nenatieraný) a takmer na akýkoľvek plast alebo fóliu. Finálna tlač je odolná proti oderu a poškriabaniu.

Nová prielomová technológia sa zameriava na väčšinu prekážok, ktorým digitálne tlačové technológie v súčasnosti čelia (rýchlosť, kvalita a náklady). Väčšina odborníkov v priemysle sa domnieva, že „nanografia“ môže zmeniť naše odvetvie. Je otázne, či technológia sa uchytí a koľko nových klientov presvedčí, to ukážu najbližšie roky.

Viac informácií na: www.landanano.com

Pripravil: František Martančík

 

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo