Spoločnosť Heidelberger Druckmaschinen AG predstavila na drupe 2012 • novú vlajkovú loď Speedmaster XL 106 • nový rad tlačových strojov Speedmaster SX • DryStar LE UV – nízkoenergetický systém pre UV tlačové aplikácie • digitálne tlačové technológie pod značkou Linoprint • vysekávací automat Varimatrix 82 CS • nové rezačky POLAR MOHR •

Spoločnosť Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) bola aj na tohtoročnej drupe najväčším vystavovateľom. Heidelberg si tradične ponecháva hlavné novinky až na samotný veľtrh a tak veľa nadšencov a návštevníkov očakávalo, čo najväčší svetový výrobca tlačových strojov predstaví verejnosti.

Novinky Heidelbergu v oblasti tlače

Prekvapením bolo uvedenie novej vlajkovej lode vo formáte B1 Speedmaster XL 106, ktorý nahradil doterajšiu jednotku Speedmaster XL 105. Nová vlajková loď Speedmaster XL 106 je najproduktívnejší tlačový stroj, ktorý umožňuje tlačiť v obracacom móde plnou rýchlosťou až 18-tisíc hárkov/h. Pri novom stroji sa zväčšil maximálny formát potlačeného média na: 750 x 1 060 mm (formát potlačenej plochy a formát tlačovej platne bol ponechaný). Na stánku bol nový Speedmaster XL 106 prezentovaný v osemfarbovom prevedení s obracačom. Nová verzia prešla viacerými inováciami, čo umožnilo zvýšiť produktivitu až o 20% oproti pôvodnému stroju XL 105. Vývojári vylepšili aj systém a spôsob umývania, čím sa podarilo redukovať čas tohto úkonu.

Nový rad tlačových strojov Speedmaster SX
Jedným z hlavných inovačných pilierov Heidelbergu na drupe bol predstavený nový rad hárkových ofsetových strojov Speedmaster SX, ktorý vychádza konštrukčne z osvedčenej platformy strojov Speedmaster, a je podstatne inovovaný a doplnený automatizačnými prvkami špičkového radu XL. Touto symbiózou vzniká nová výkonnostná kategória strojov s mimoriadnou produktivitou, širokou škálou možností opčnej výbavy a viacročnou preverenou koncepciou strojov s obracaním.

Stroje SX sú ponúkané vo verziách SX 52, SX 74, SX 102 (pre formát B3, B2 a B1) a nadväzujú na poslednú novinku v portfóliu tlačových strojov Heidelbergu, model Speedmaster CX 102, ktorý bol na trh uvedený na veľtrhu IPEX v roku 2010 a ktorého sa odvtedy na svete nainštalovalo už viac než tisíc tlačových jednotiek.


Pôvodný rad strojov SM ostáva v portfóliu Heidelbergu aj naďalej, ale už len v podobe štandardizovaných zostáv. Heidelberg bude pri každej formátovej triede strojov SM ponúkať niekoľko štandardizovaných konfigurácií strojov. Veľkou výhodou pre zákazníka je, že vďaka tejto úprave budú stroje Speedmaster SM lacnejšie a dostupnejšie. Dodajme ešte, že všetky stroje SM pre európsky trh budú naďalej vyrábané výhradne v domovskom závode v nemeckom Wieslochu. Pre zákazníkov tieto zmeny v portfóliu znamenajú, že v prípade radu SM a SX majú na výber buď štandardizovanú lacnejšiu a dostupnejšiu verziu SM alebo inovovaný automatizovaný a vo vysokej miere konfigurovateľný nový rad SX.

Po tohtoročnej drupe si klient môže vybrať vo formáte B1 stroje vo verziách: Speedmaster SM 102, SX 102, CD 102, CX 102 a vlajkovú loď Speedmaster XL 106. V portfóliu strojov najvyššieho radu XL ostávajú stroje: XL 75, XL 145 a XL 162.

Do pozornosti
Nové tlačové stroje formátu B1 modely SX, CX majú dotykové displeje okrem nakladača aj na jednotlivých tlačových jednotkách. Zvýšili sa obrátky umývania, čím sa skrátila doba umývania. Pre obe verzie CX 102 a SX 102 sa dá objednať ako opcia textilný umývač ofsetového poťahu, v štandardnom prevedení je kefový umývač. Pri nových strojoch sa zredukovali časy umývania až o 30%. Pribudla aj nová verzia Perfekt Jacket blue / Transfer Jacket blue – poťahov na protitlakové a transferové bubny (valce).

AutoPlate – systémy pre výmenu tlačových platní
1. Štandardný systém AutoPlate – funguje tak, že sa platne menia postupne – veža za vežou.
2. AutoPlate Pro – sekvenčný systém – tlačové platne sa menia nie naraz, ale podľa toho v akej polohe je natočený príslušný cylinder.
3. AutoPlate XL – funguje len pri strojoch modelového radu XL tak, že všetky tlačové platne sa vymenia naraz. Dosahuje sa to tým, že každá tlačová jednotka ma vlastný servo pohon.

Speedmaster XL 75 so systémom Anicolor
Heidelberg v premiére predstavil tlačový stroj Speedmaster XL 75 (formát B2) vo verzii so systémom Anicolor. Tento revolučný bezzónový farebníkový systém dokáže eliminovať takmer 90% makulatúry a produktivita tlačového stroja môže byť až o 50% vyššia ako pri klasickom ofsete.


Základom Anicoloru je keramický aniloxový valec, na jeho povrchu sú vytvorené bunky s definovanou veľkosťou. Rovnomerný nános presne definovaného množstva farby sa dosahuje pomocou aniloxového valca s priemerom, ktorý zodpovedá priemeru formového valca a je umiestnený medzi komorou s farbou a komorovou stierkou a navaľovacím valcom farebníka. Týmto spôsobom je zaručený (presne definovaný) odber stále rovnakého množstva farby. Pri systéme Anicolor sa používajú špeciálne tlačové farby. Tlačové platne sú identické ako pri klasickom ofsete.

Poznámka: Jednotka Anicolor je dodávaná ako voliteľné príslušenstvo aj k tlačovým strojom Heidelberg Speedmaster SX 52 (formát B3).

DryStar LE UV – UV technológia pre komerčné tlačiarne
Heidelberg na drupe predstavil nový systém UV sušiacich zariadení (sušiakov) s nízkou spotrebou energie – DryStar LE UV (pozn. LE = Low Energy). Tento systém výrazne uľahčuje komerčným tlačiarňam vstup do UV tlače. UV tlačové technológie zažívajú v poslednej dobe výrazný záujem zákazníkov. Je to z dôvodov mimoriadnych možností zušľachtenia tlačovín a tým pridanej hodnoty produktu ako aj faktom, že hárky potlačené UV reaktívnymi farbami a lakmi sú prakticky okamžite po vytlačení ďalej spracovateľné. Technológia so systémom DryStar LE UV môže byť použitá ako pri tlačových strojoch s čisto UV prevádzkou, tak pri strojoch s hybridnou prevádzkou (konvenčná aj UV tlač). DryStar LE UV sa ponúka s jednou, dvoma alebo tromi lampami. Výkon každej lampy je plynule nastaviteľný od 80 W do 200 W/cm2. Tento rozsah umožňuje široké využitie, od klasických UV materiálov až po vysoko reaktívne UV farby a laky (pozn. tu je nutné si uvedomiť, že úspora energie pri použití vysoko reaktívnych farieb a lakov je väčšinou vykompenzovaná vyššou cenou týchto materiálov).

Novinka – „Energy Meter“ (meranie spotreby elektr. prúdu)
Znižovanie nákladov a energií je veľmi aktuálna problematika, hlavne ak si uvedomíme, že cena energií neustále rastie. Výrobcovia zariadení a tlačových strojov v technických manuáloch nie celkom jasne uvádzajú reálnu spotrebu elektriny. Časť výrobcov uvádza priemernú spotrebu a druhá časť maximálnu spotrebu elektrického prúdu. Heidelberg na drupe prišiel s inovatívnym prvkom a do vystavených tlačových strojov inštaloval zariadenie „Energy Meter“ (prístroj pre meranie spotreby elektr. prúdu). Uvedené zariadenie meria okamžitú spotrebu všetkých súčastí a príslušenstva stroja, ale aj napr. celkovú spotrebu energie na 1 000 hárkov. Namerané hodnoty sa zobrazujú priamo na obrazovke WallScreen Prinect Press Center. Tlačiarne tak môžu využiť tieto merania na analýzu spotreby energie a následne môžu prijať vhodné opatrenia na zníženie odberu elektrického prúdu. Zariadenie „Energy Meter“ sa dodáva ako opcia k všetkým tlačovým strojom Heidelberg okrem radu SM 52/74.

Do pozornosti
Zaujímavým riešením bol vybavený tlačový stroj Speedmaster XL 106-6+LYYL (6-farebka s dvoma lakmi) určený pre produkciu obalov. Stroj okrem inšpekčného systému (Prinect Inspection Control), ktorý porovnáva hárok s PDF súborom a kontroluje kvalitu tlače, mal navyše integrovaný inkjetový systém. Systém sa inštaluje na poslednú tlačovú jednotku. Systém pozostáva z inkjetových hláv (môže ich byť až 12 kusov), ktoré sa inštalujú podľa počtu úžitkov na hárku. Úlohou tohto systému (riešenia) je dotlačiť na každý úžitok jedinečný kód alebo jedinečné číslo, ktoré sa mení (využitie napr. pre lotérie a hry). Druhým spôsob využitia tohto systému je označiť, resp. zničiť už vytlačený čiarový kód na úžitku ak uvedený hárok, resp. úžitok označil inšpekčný systém za zlý. Tento spôsob zničenia alebo označenia zlého úžitku na hárku je pri ďalšom spracovaní v postpresse identifikovaný opäť inšpekčným systémom zariadenia (napr. Diana X 80/X 115 lepička karbičiek) a zlý úžitok je automatický vyradený z ďalšieho spracovania.

HEI Flexibility – digitálna tlačová technológia od Heidelbergu
Heidelberg bol vždy motorom inovácií v hárkovom ofsete a klasickej polygrafii a tak aj teraz investuje do výskumu a vývoja nových technológií. Vzhľadom na zaujímavý vývoj na polygrafickom trhu sa okrem iného zameriava aj na digitálne tlačové technológie.

Heidelberg využil veľtrh drupa 2012 ako príležitosť na predstavenie noviniek zmien vo svojom portfóliu. Predstavil digitálne tlačové technológie pod značkou „Linoprint“ (ktoré sa opierajú o spoluprácu s firmou Ricoh) prezentované pod sloganom „HEI Flexibility“. Zariadenia ponúkajú riešenie pre digitálnu komerčnú tlač, ale aj pre digitálnu tlač obalov. „HEI Flexibility“ má zdôrazňovať hladkú integráciu ofsetovej a digitálnej tlače do jednotného výrobného workflow.

Riešenie pre digitálnu komerčnú tlač predstavuje rad strojov Linoprint C, konkrétne Heidelberg Linoprint C 901 a Heidelberg Linoprint C 751. Na drupe boli tieto stroje predstavené spolu s novým integračným systémom Prinect Digital Print Manager, ktorý je kľúčom k zlepšeniu efektivity a je obohatený o nové funkcie v spolupráci s firmou Ricoh. Aj bez integrácie sú tieto tlačové stroje výkonnými pomocníkmi pre variabilnú tlač a malé zákazky, ale pri úplnej integrácii do workflow (pracovného prostredia) tlačiarne predstavujú jednoliaty hybridný systém s ofsetovým aj digitálnym tlačovým výstupom, ktorý v takejto miere neposkytuje žiadny iný výrobca.

Poznámka: V budúcnosti bude jedno workflow pre digitálnu a ofsetovú tlač, aby bolo možné automatizovať procesy a vybrať najvhodnejšiu technológiu výroby alebo skombinovať obe tlačové technológie a následne ich produkciu in-line spracovať / finalizovať podľa požiadavky klienta.

Heidelberg Linoprint C 901 – je progresívny digitálny (elektrografický) farebný produkčný systém. Dokáže spracovať celý rad tlačových materiálov. Flexibilné pracovné prostredie a inline dokončovacie

možnosti sú ideálne pre malé objemy tlače a tlač variabilných dát. C 901 je najrýchlejšie zariadenie vo svojej triede s výkonom až 90 strán A4 za minútu na médiách až do 300 g/m2.

Heidelberg Linoprint C 751 – je rad pre entry-level digitálnu farebnú produkciu. S vynikajúcou kvalitou obrazu a výnimočným rozsahom funkcií ponúka najlepšiu efektivitu a spoľahlivosť vo svojej triede. Linoprint C 751 je vhodný pre málo nákladovú efektívnu výrobu a tlač variabilných dát, pri rýchlosti tlače až 75 strán A4/min na médiá do 300 g/m2.

Heidelberg Linoprint L – (predtým iTS6oo) predstavuje riešenie Heidelbergu pre digitálnu tlač etikiet a obalov. Linoprint L s technológiou tlače drop-on-demand je zameraný na hospodárne spracovanie zložitých malých až stredne veľkých zákaziek. Inkjetová UV LED technológia tlače s rozlíšením 600 x 600 dpi podporuje širokú škálu tlačových substrátov. Pre potlač je možné použiť papier, plasty, fólie a ďalšie špeciálne substráty. Tlač sa vykonáva pomocou štyroch atramentov (CMYK), spolu s UV-LED vytvrdzovaním, aby bola zabezpečená vysoká kvalita tlače. Zariadenie Linoprint L dosahuje rýchlosť tlače až 48 m za minútu. Vzhľadom na modularitu zariadenia Linoprint L sa môžu ostatné tlačové kombinácie na žiadosť klienta rozširovať, napríklad je možné rozšíriť Linoprint L na šesť farieb (HexaChrome) tlačového systému. To umožňuje širokú škálu ďalších aplikácií. Kompaktný a účinný tlačový systém Linoprint L podporuje najvyššie požiadavky pre digitálnu tlač a zabezpečuje maximálnu kvalitu v priebehu celého výrobného procesu.

Inovácie v Prepresse
V oblasti technológie CtP (Computer-to-Plate) veľa noviniek Heidelberg nepredstavil, čo je aj pochopiteľné z dôvodu, že technológia CtP už praktický dosiahla svojho vrcholu v roku 2008 a skôr sa posledné roky len dolaďuje. Heidelberg má vo svojom portfóliu celý formátový rad termálnych (IR 830 nm) CtP zariadení pod názvom Suprasetter. Zariadenia pre formáty B3 (676 x 530 mm) až XXL (1 425 x 1 915 mm) tvoria zariadenie Suprasetter A52, A75, A106 a pre VLF (veľké formáty) Suprasetter 145/162/190. Všetky modely používajú technológiu externého bubna a expozícia sa prevádza pomocou osvitových hláv tretej generácie s patentovaným systémom IDS (inteligent diode system) s IR laser diódami s citlivosťou 830 nm. Maximálne rozlíšenie pri všetkých modeloch je 2 450 a 2 540 dpi (nový model Suprasetter A75 umožňuje navyše rozlíšenie 5 080 dpi).


Z noviniek spomeňme zvýšenie rozlíšenia na 5 080 dpi pri zariadení Suprasetter A75, čo určite ocenia všetci, ktorí produkujú bezpečnostnú, ceninovú a lentikulárnu tlač (security printing). Inováciami prešiel aj pôvodný model A105 teraz už nové zariadenie Suprasetter A106, pri ktorom bola prepracovaná automatika nakladania platní. Po novom môže byť osvitové zariadenie A106 vybavené pôvodným systémom MCL (Multi Cassette Loader), ale aj praktickým riešením – novinkou ACL/DCL (Auto/Dual Cassette Loader). Nový automatický nakladací systém bol navyše integrovaný priamo do stroja, čím sa podstatne zmenšil aj pôdorys zariadenia od predchádzajúceho modelu A105. Pri novom zariadení existuje navyše aj možnosť (formou opcie) otočiť platňu po osvite o 90 stupňov, čím pri on-line pripojeniu vyvolávacieho procesora, by postačoval procesor v polovičnom formáte.

Ako novinku je potrebné uviesť, že Heidelberg má v ponuke aj osvitové CtP zariadenie pre osvit klasických konvenčných platní (UV citlivosť), ktoré vyrába v spolupráci s firmou Lüscher. Toto riešenie môže mať ekonomický význam pre veľké tlačiarne, ktoré majú veľkú spotrebu tlačových platní.

Prinect ucelené workflow od Heidelbergu
Heidelberg Prinect ponúka komplexné funkcie pre hospodárnu výrobu a trvalo udržateľnú správu dát, predovšetkým sa zameriava na optimalizáciu prípravných časov pre tlačové stroje a dokončovacie technológie v postpresse s cieľom znižovať výrobné náklady. Systém Prinect je modulárny a pozostáva z desiatok aplikácií, ktoré podľa nasadenia sa dajú rozdeliť na riešenia pre manažment zákaziek, riadenie produkcie a správu farieb. Systém Prinect má okrem týchto modulov aj integrovaný informačný systém MIS (Manager information System), ktorý zahrňuje riešenia pre kalkulácie, plánovanie výroby, záznamy dát z produkcie až po fakturáciu a konečné účtovanie.

Novinka – Prinect Business Manager
V lete minulého roku kúpil Heidelberg belgickú softvérovú firmu CERM, ktorá vyvinula vlastný MIS (Manager Information System). Tento softvér Heidelberg implementoval do systému Prinect (verzia 2011/2012) a tým nahradil doteraz používaný modul Prinance. Nové riešenie sa postupne zavádza po celom svete pod obchodným názvom Prinect Business Manager. Tento nový softvér Prinect Business Manager má široké spektrum využitia a je ideálny pre rôzne veľké tlačiarne. Integrácia dát aplikácií z Business Prinectu do prostredia Produktion Prinectu (JDF/JMF) zlepšuje transparentnosť a značne zjednodušuje spracovanie dát, čo pomáha lepšie plánovať úlohy a obchodné prípady. Výhodou je, že plánovanie, kalkulácie a výrobné dáta jednotlivých oddelení (prepress, press, a postpress) sú k dispozícii v rovnakom systéme k nahliadnutiu takmer v reálnom čase. Existujúci užívatelia Prinect riešenia MIS Prinance budú podporovaní aj do budúcna. Vďaka akvizícii CERM, títo zákazníci majú možnosť upgradu na systém Prinect Business Manager.

Inovácie v Postpresse
Heidelberg pre dokončujúce spracovanie ponúka rozsiahle portfólio strojov a zariadení. Vedľa vlastných produktov (skladacie stroje Stahlfolder, výsekové automaty Dymatrix, Varimatrix, lepičky Diana, a automatické znášacie linky pre väzbu V1/V2 a iné) ponúka aj stroje partnerských výrobcov, ako je Polar Mohr (rezačky papiera a rezacie systémy). Stroje od spoločnosti Heidelberg prechádzajú permanentnými technologickými inováciami a predstavujú špičku vo svojom obore. Na tohtoročnom veľtrhu Drupa 2012 boli aj v tomto segmente predstavené niektoré novinky a inovácie.

Novinky
Vysekávací automat Varimatrix 82 CS – ide o zariadenie, ktoré umožňuje spracovať materiál v rozsahu hmotností 80 až 1 400 g (hrúbky 2 mm) vo formáte 605 x 815 mm (B2). Varimatrix 82 CS je v konfigurácii, ktorá umožňuje výsek a výlup úžitkov. Maximálna rýchlosť stroja je 8 000 hárkov / hod.

Skladacie stroje „Stahlfolder“
Na tohtoročnej drupe predstavil Heidelberg novú kolekciu inovovaných skladacích strojov Stahlfolder. Nové skladacie stroje TH a KH dosahujú vyšší výkon, kvalitu a efektivitu skladania. Za revolučný sa dá označiť nový spôsob nakladania hárkov – nakladač PFX. Vývojári pre nakladanie hárkov použili osvedčený nakladač z tlačového stroja, ktorý zvýšil výkon stroja a zlepšil nakladanie hárkov. Zariadenie je opatrené veľkým prehľadným dotykovým displejom pre definovanie parametrov a riadenie stroja.

Automatické linky „Stitchmaster“ pre väzbu V1

Automatické linky pre väzbu V1 „Stitchmaster“ získali nové označenie a zvýšil sa aj ich výkon. ST 100 (výkon 9 000 cyklov/hod), ST 200 (11 000 cyklov/hod), ST 500 (13 000 cyklov/hod), ST 700 (15 000 cyklov/hod).

Linky „Eurobind“ pre väzbu V2
V ponuke Heidlbergu sú:
Eurobind 600 HM/PUR s max. výkonom 600 cyklov/h
Eurobind 1300 HM/PUR s max. výkonom 1 300 cyklov/h
automatická linka Eurobind Pro s max. výkonom 6 000 cyklov/hod

Stroje Diana X 80 a X 115 sa používajú na skladanie a lepenie škatuliek z kartónu alebo vlnitej lepenky. Podľa konštrukcie skladačky dochádza pri procese skladania alebo rylovania k jedno alebo viacbodovému nanášaniu lepidla. Stroje môžu dosahovať rýchlosť až 650 m/min. Novinkou je, že stroje Diana boli vybavené opciou Inspection Control, ktorá sleduje (porovnáva s orig. PDF) kvalitu tlače jednotlivých úžitkov a keď zistí poškodenie úžitku, tak automatický zlý úžitok vyradí z ďalšieho spracovania. Ďalšou novinkou je braillový modul, ktorý zabezpečí potlač braillovým písmom (slepotlač)na daný produkt (úžitok).

Spoločnosť POLAR MOHR
Predstavila novú generáciu jednonožových sieťových rezačiek s označením „N“ v dvoch verziach PLUS a PRO. Nové rezačky kombinujú produktivitu, jednoduché ovládanie, integrovateľnosť do workflow a pestrú škálu opčných doplnkov. Spoločnosť predstavila aj zariadenia pre digitálnu produkciu a to rezačky POLAR v šírkach 56, 66 a 80 cm, ktoré sú konštrukčne ľahšie než priemyselné verzie a tiež trojrez MOHR BC-330 vhodný pre menšie prevádzky, resp. digitálnu produkciu.

Produkty Saphira
Účinné procesy a optimálna kvalita tlače závisí okrem ďalších vecí aj od používania správnych spotrebných materiálov. Spoločnosť Heidelberg ponúka pod značkou „Saphira“ rozsiahly sortiment produktov pre celý výrobný proces. Všetky produkty Saphira sú starostlivo vybrané a dôkladne testované. Užívatelia sa tak môžu spoľahnúť na to, že tieto materiály sú optimálne prispôsobené pre použitie na strojoch a zariadeniach dodávaných spoločnosťou Heidelberg. Odborníci Heidelbergu pri vývoji, výbere a voľbe týchto spotrebných materiálov venujú zvlášť zvýšenú pozornosť k ich bezchybnosti vzhľadom na životné prostredie.

Pripravil: František Martančík
Zdroj: Heidelberg

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo