Polygrafia zaznamenáva prudký nárast digitálnych technológií ako kedykoľvek predtým. Pričom nejde len o digitálnu tlač, ale aj digitálne zušľachťovanie a procesy dokončovania.

Tlač, vášeň a dokonalosť: Spoločnosť KURZ vždy stanovovala nové štandardy pomocou inovatívnych nápadov a špičkovej kvality.

Spoločnosť LEONHARD KURZ (KURZ) je svetovým lídrom a inovátorom v oblasti technológií nanášania tenkých metalických vrstiev. Vďaka svojmu know-how je tiež priekopníkom v oblasti vývoja digitálnych technológií razby. Nejedná sa len o fólie určené pre razbu, ale aj stroje, softvér, spotrebný materiál a servis.

KURZ_vzorkovníky
KURZ vzorkovníky

KURZ predstavil svoj prvý offline stroj pre aplikovanie metalickej fólie digitálnou technológiou na hárky už pred 10-timi rokmi. Už v tej dobe stroj DM-LUXLINER predstavoval technologicky stabilné riešenie nielen pre výrobu malých sérií, ale aj pre štandardnú sériovú výrobu. V roku 2020 KURZ uviedol na trh jeho odľahčený variant DM-SMARTLINER pre zušľachtenie komerčných tlačovín a ľahkých obalov.

DM-SMARTLINER

DM-SMARTLINER, kompaktná digitálna metalizačná jednotka, umožňuje digitálny prenos metalizácie na papier a lepenku – s regulovaným výkonom až do 3100 hárkov formátu SRA3 / hod. Proces prenosu sa uskutočňuje ešte pred farebnou tlačou – 2D razba. Dizajn, ktorý sa má metalizovať, sa najskôr digitálne vytlačí. Potom DM-SMARTLINER prenesie dekoráciu DIGITAL METAL® a nosič PET sa odstráni.
Video: DM-SMARTLINER 

Razbové fólie s pravým kovom pre digitálnu tlač

DIGITAL METAL® nie je len produkt – je to digitálny koncept pre zušľachtenie povrchu. Umožňuje vytvárať individuálne motívy alebo prispôsobenia pomocou pokovovania. Fóliový prenos je stopercentne digitálny a je možné ho potlačiť digitálne alebo konvenčne. Koncept je ľahko implementovateľný a veľmi efektný, čo otvára zaujímavé nové obchodné oblasti.

KURZ 2D etikety
KURZ 2D etikety

Technológia Digitálneho transferu (DIGITAL METAL®) umožňuje vyrábať produkty, ktoré kombinujú zušľachtenie metalickou fóliou a zároveň výhodu digitálnych aplikácií – variabilitu dát. Spôsob aplikovania fólie, tak už nie závislý na kovovej raznici ako pri razbe za tepla alebo na tlačovom štočku alebo tlačovej platni (flexo, ofset) pri aplikácii lepidlom za studena, ale vďaka digitálnej tlači a aplikovaní premenných dát môže byť každý hárok a výrobok jedinečný.

KURZ 3D
KURZ 3D

Sortiment strojov KURZ pokrýva digitálne riešenie pre 2D a 3D efekty rolových materiálov štandardných rozmerov 340 a 430 mm a hárkových materiálov od formátu SRA3 do B1, inline aj offline riešenie. V súčasnosti ide celkovo o 8 strojov a ďalšie 2 stroje sú v štádiu vývoja. Stroje využívajú inkjet technológiu s integrovanými tlačovými hlavami s vysokým rozlíšením 600 x 600 dpi.

Digitálny transfer

Digitálny transfer 2D (razba) funguje na princípe digitálnej atramentovej tlače na lepidlo razbovej fólie. Tlač následne aktivuje lepidlo a v potlačených miestach prenáša metalizáciu z fólie na substrát (hárkový alebo rolový materiál). Výhody 2D prenosu sú v neobmedzených možnostiach farebnej tlače, ak je metalická fólia aplikovaná pred tlačou.
Pri aplikácii po tlači slúži ako dokončujúce zušľachtenie a dekorácia.

DM-FLEXLINER

Okrem offline aj inline strojov určených pre 2D digitálny prenos na hárky a rolové materiály stojí za zmienku závesný modul pre flexotlačové rotačné stroje, tzv. DM-FLEXLINER.

Zariadenie je možné variabilne presúvať medzi jednotlivými tlačovými vežami a zákazky v inline procese personalizovať metalickou razbovou fóliou. Výsledkom je integrácia metalických premenných dát do konvenčnej tlače.
Video: DM-FLEXLINER

DM-UNILINER – univerzálna použiteľnosť

Výnimočným offline digitálnym riešením pre tlačiarne s výrobou z role do role je stroj DM-UNILINER 2D. Metalizačná jednotka je nezávislá na technológiách alebo kumulácie zákaziek z rôznych tlačových technológií. Metalizácia sa môže použiť v procesoch pred tlačou alebo po tlači.

KURZ_DM_UNILINER 2D
KURZ DM-UNILINER 2D

Atramentová tlačová hlava s rozlíšením 600 dpi je v ľahko prístupnej tlačovej jednotke v kompaktnom module s automatickým čistením. Stroj dosahuje produkčnú rýchlosť až 75 metrov za minútu. Stroj je vybavený technológiou s funkciou úspory razbovej fólie, ktorá môže byť použitá až trikrát.

Odvíjač s ovládaním pre udržanie vysokej presnosti pracuje v tolerancii ± 0,2 mm pozdĺžne. Spojovací stôl slúži k ľahšiemu a rýchlejšiemu napojovaniu rolí a inšpekčný stôl s podsvietením zaisťuje jednoduchý prístup k meraniu a kontrole kvality.
Video: DM-UNILINER

DM-MAXLINER – tvorba 3D efektov

Vlajkovou loďou aplikovania 3D efektov je najväčší stroj DM-MAXLINER, vyrábaný sesterskou firmou Steinemann DPE vo švajčiarskom St. Gallene. Lesklý parciálny lak, reliéfne lakovanie s haptickým efektom a brilantná metalizácia až do veľkosti hárku B1 – všetko v jednej operácii a všetko aplikované digitálnou technológiou.

KURZ_DM-MAXLINER 3D
KURZ DM-MAXLINER 3D

Digitálne riešenie dokončovania hárkov „všetko v jednom“, ktoré kombinuje lakovacie know-how spoločnosti Steinemann DPE a metalizačné schopnosti spoločnosti KURZ, nenecháva nič potrebné z hľadiska výkonu a stanovuje úplne nové štandardy v flexibilite digitálneho dokončovania. Produkčná rýchlosť stroja DM-MAXLINER je v rozsahu 3500 až 6000 hárkov za hodinu s použitím oboch technológií zušľachtenia vo formáte B1.
Video: DM – MAXLINER

Odpad pri rozbehu zákazky je len jeden hárok

Maximálne efektívne sú prípravné časy, ktoré sa pri novej zákazke pohybujú v rozmedzí 5 – 8 minút. Stroj je vybavený skenerom v celej dĺžke hárku, ktorého softvér skenuje pozíciu už prvého hárku v chode a automaticky ho porovnáva s nahratými dátami. Softvér veľmi rýchlo prepočíta skutočnú pozíciu hárku v stroji a prednastaví tlačové hlavy (pre parciálny UV lak i lepidlo).
Vďaka tejto skenovacej technológii, ktorá z hľadiska presnosti a rýchlosti prekonáva všetky dnes dostupné riešenia, je už druhý hárok presne nastavený, je teda predajný.

KURZ 2D
KURZ 2D

Flexibilita a krátke časy prípravy digitálneho výrobného procesu

Minimálne časy nastavenia, vysoká flexibilita médií, a rýchla priepustnosť úloh zvyšuje efektivitu a udržuje nízke výrobné náklady. Výrobcovia už nemusia tráviť čas kalkuláciami zákazky, výrobou nástrojov, tlačových dosiek a pod.
Zákazník uvidí svoju zákazku už zhruba do hodiny a navyše môže operatívne meniť digitálne dáta pre simuláciu rôznych dizajnov.
Viac informácií nájdete na: www.kurz-graphics.com

Pripravil: František Martančík
Zdroj: KURZ

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo