SureColor P700 je v súčasnosti jednou z najlepších, ak nie najlepšou 13“ profesionálnou fotografickou tlačiarňou. Používa 10-atramentovú sadu pigmentových atramentov Epson UltraChrome PRO10, a novú 10-kanálovú tlačovú hlavu MicroPiezo s vyhradenými kanálmi pre fotografickú čiernu aj matnú čiernu atramentovú farbu.

Výber optimálnej fotografickej tlačiarne a jej reálne využitie je úplne kľúčové pre každého používateľa – fotografa, grafika, výtvarníka, hoby fanúšika – jednoducho kohokoľvek, kto sa zaoberá tlačou a spracovaním obrazových dát. Nielen hobby nadšenci a profi fotografi využívajú možnosti súčasných tlačových technológií. Kvalitné atramentové tlačiarne mieria aj do segmentu kancelárskeho využitia, či domáceho využitia.

Aké sú dnes možnosti a načo si dávať pozor pri výbere tlačiarne?

Na to sme sa opýtali Martina Luckého, technického špecialistu (Pre-sales) Epson CZ&SK, ktorý patrí medzi odborníkov v oblasti digitálnych tlačových technológií. Tematicky sme sa zamerali na fototlačiarne Epson, aj na ďalšie dôležité otázky, ktoré často riešia pri výbere správnej tlačiarni fotografi, výtvarníci, grafici …. a ďalší.

Verím, že informácie budú prínosné pre všetkých, ktorí nejakým spôsobom riešia kvalitnú tlač a neuspokoja sa len s náhľadom na obrazovke svojho PC.

Epson EcoTank L8160
Epson EcoTank L8160
Epson EcoTank L8160
Epson EcoTank L8160

Obr.: Multifunkčná tlačiareň Epson EcoTank L8160 umožňuje tlač fotografií do formátu A4. Systém doplňovania atramentov umožňuje tlačiť fotografie za veľmi priaznivé ceny.

5 otázok pre odborníka

Ťažko by sme asi dnes našli niekoho, kto sa viac či menej pohybuje v odvetví profesionálnej fotografickej digitálnej tlače, a súčasne nepozná tlačiarne značky EPSON. Aj napriek tomu, môžete stručne predstaviť EPSON tlačiarne a ich pozíciu na trhu?

Spoločnosť Epson je svetovým lídrom na trhu atramentových tlačiarní a tlačových systémov. Tlačiarne s atramentovou technológiou tlače sa u nás používajú v profesionálnej fotografickej sfére už viac ako 20 rokov. V tom čase vstúpil vývoj digitálnych atramentových tlačiarní do DTP štúdií, kde sa v tom čase riešil hlavne digitálny nátlačok (proof), pre konvenčnú tlač … teda simulácia tlačovej produkcie z tlačových dát. Neskoršie sa pôsobnosť rozšírila aj do fotografických oblastí, domáceho využitia a ďalších segmentov – hlavne reklamnej tlače, tlače etikiet a potlače textilu.

Môžeme pozorovať nejaké zásadné rozdiely medzi užívateľmi Epson tlačiarní z pohľadu rôznych segmentov – fotografia verzus office tlač?

Rozdiely samozrejme sú. Profi či hobby fotografi, grafici a tlačiari, riešia stále dokola dva problémy. Po prvé: ako to urobiť, aby sa fotografia vytlačila správne (podľa štandardov) z editovaných a odoslaných dát z počítača. A po druhé: riešia kvalitu výstupnej tlače.

O niečo menej je odlišná situácia v office segmente a domácej tlače, kde sa iba pred pár rokmi začali masovo predávať EPSON EcoTank tlačiarne s možnosťou doplňovania atramentov. Zákazníci a užívatelia zistili, že týmto systémom doplňovania môžu výrazne ušetriť na nákladoch za atramentové náplne a kvalita tlače sa nezmení. Navyše tieto atramentové tlačiarne sú dostupné za rozumnú cenu. Takže ide o ekonomickú záležitosť a navyše spojenú s energetickou úsporou a environmentálnym prístupom.

Epson EcoTank L8180
Epson EcoTank L8180
Epson EcoTank L8180
Epson EcoTank L8180

Obr.: Multifunkčné zariadenie Epson EcoTank L8180 umožňuje tlač fotografií až do formátu A3.

Má zmysel pre fotografa, zaobstarať si inú tlačiareň, než vyložene fotografickú? Napríklad kvalitnú, kancelársku, ktorá má na prvý pohľad skvelé parametre a cenový rozdiel je tam predsa len značný.

To je klasický mýtus: kúpim si tlačiareň, ktorá nie je vyložene fotografická, iba kancelárska, ale na tie moje fotografie postačuje. Na prvý pohľad to môže dávať zmysel, pretože office tlačiarne EPSON dokážu tlačiť vo vysokom rozlíšení pekné farby, vlastne podobne ako fotografické tlačiarne.

Samozrejme problém nastane keď budeme chcieť vytlačiť fotografie, ktoré pre vysokú farebnú vernosť vyžadujú väčší farebný gamut a bežná tlačiareň ho nedokáže poskytnúť, … tá je konštruovaná len pre tlač so štyrmi farebnými atramentmi (CMYK). Fotografická tlačiareň využíva pre tlač spravidla šesť a niekedy 10 až 12-násť farieb. Samozrejme s rozšíreným farebným systémom sú kladené požiadavky aj na konštrukciu tlačovej hlavy, typ atramentu aj softvér.

Ak si fotky tlačíte len ako súčasť textu alebo len prípadné náhľady a nekladiete dôraz na ich farebnú kvalitu, potom vám bude stačiť bežná alebo office tlačiareň EPSON. Pokiaľ, ale vyžadujete vysokú kvalitu tlače fotografií a široký rozsah farieb, potom potrebujete fotografickú tlačiareň.

Akú konkrétnu tlačiareň by ste odporučili, náročnému hobby fotografovi; a vyložene profesionálnemu fotografovi?

Ako nadšenému hobby fotografovi odporučil by som rad EcoTank napríklad 6-farebné multifunkčné riešenie EcoTank L8160 pre formát papiera A4 s podporou funkcie Wifi. Pre väčšie formáty až A3 model EcoTank L8180, ktorý má identické vlastnosti.

Profesionálovi odporučil by som jednoznačne rad SureColor napríklad tlačiareň SureColor SC-P700 – na tlač A3+ alebo model SureColor SC-P900 – ktorý dokáže tlačiť aj na formáty A2+; technické parametre má rovnaké.

SureColor SC-P700
SureColor SC-P700

Obr.: Špičková 10-farebná profesionálna tlačiareň SureColor SC-P700, poskytuje široký farebný gamut.

SureColor SC-P700
SureColor SC-P700

Obr.: Pigmentové atramenty UltraChrome PRO10, určené pre modely tlačiarní SC-P700 a SC-P900.

SureColor SC-P900
SureColor SC-P900

Obr.: Tlačiareň SureColor SC-P900 umožňuje s voliteľným zariadením využívať média v roliach.

Záleží veľa aj na tom, ako často a na aký účel tlačiareň používate. Hlavný rozdiel medzi radom EcoTank a SureColor je v type atramentu, tlačovej hlavy a systéme farieb. Modely tlačiarní SureColor s pigmentovými atramentmi sú určené hlavne pre profesionálnych užívateľov, ktorí ich skutočne využijú, čo znamená, že vytvárajú vysoko kvalitné výtlačky, ktoré sa vyznačujú nielen vysokou farebnosťou, ale aj farebnou stálosť voči starnutiu. Zatiaľ čo pri modeloch EcoTank ide skôr o ekonomickú výhodnosť pri štandardnej kvalite tlače.

Na záver si poďme zhrnúť súčasné trendy a tiež aké novinky EPSON aktuálne uvádza alebo pripravuje?

Trendom je možnosť bezdrôtovej tlače cez mobil alebo tablet s možnosťou editácie v mobilnom prostredí napríklad pomocou aplikácie Epson Print Layout na dosiahnutie profesionálne vyzerajúcich fotografií bez hlbších znalostí užívateľa. Pre začiatok roku 2023 pripravujeme náhradu nášho najstaršieho radu EcoTank fotografických tlačiarní L805 a L1800, ktoré nezodpovedajú dizajnom ani spoľahlivosťou funkcie dnešným štandardom. Ďalšie chystané zmeny v portfóliu zatiaľ nemôžem prezrádzať.

|O spoločnosti Epson|
Spoločnosť Epson je popredný svetový dodávateľ inovatívnych riešení pre firmy, kancelárie a domácnosti. Ponúka široký sortiment produktov od atramentových tlačiarní, tlačových systémov, projektorov 3LCD, snímacích systémov až po priemyselné roboty. Pri ich výrobe využíva originálne kompaktné, úsporné a vysoko presné technológie. Skupina Epson je vedená japonskou spoločnosťou Seiko Epson Corporation, a je hrdá na svoj neustály prínos k ochrane životného prostredia a komunít, v ktorých pôsobí.

Pripavil: František Martančík
Zdroj: Epson

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo