Minulý rok sa spoločnosť Pantone (Pantone Color Institute) inšpirovala koralmi, ktoré sú zdrojom obživy a útočiskom pre morských živočíchov a zároveň je táto farba symbolom tepla, života a pozitívnosti. Pre nasledujúci rok odborníci tentokrát vybrali čosi tradičnejšie – je ňou klasická modrá, alebo PANTONE 19-4052 Classic Blue.

Spoločnosť Pantone bola založená v 50. rokoch minulého storočia v New Yorku. Dnes sídli v meste Carlstadt v New Jersey. Od začiatku tradície pred viac ako 20 rokmi ovplyvňuje „Farba roka“ okrem iného módny, interiérový a reklamný priemysel.

Pri voľbe sú zohľadňované aspekty ako zábavný priemysel, technológie, sociálne médiá, šport, umenie, móda a oblasti zahŕňajúcej dizajn, ale aj populárne turistické destinácie, nové štýly a trendy alebo sociálno-ekonomické podmienky.

PANTONE 19-4052 Classic Blue
Spoločnosť používa k tomu vlastný systém farieb (Pantone Matching System), zrozumiteľný vizuál využívaný v širokom spektre odvetví, ktorý obsahuje okrem farby aj jej názov a presné číslo odtieňu.

PANTONE 19-4052 Classic Blue

Farba má symbolizovať ochranu, stabilitu, mier a dôveru. Modrá bola v minulosti obľúbenou voľbou pre Pantone. Prvým výberom spoločnosti v roku 2000 bol Cerulean, za ktorým nasledovali Aqua Sky (2003), Blue Turquoise (2005), Blue Iris (2008) a Serenity (2016).

PANTONE 19-4052 Classic Blue
Farba roka 2020 má „priniesť pocity pokoja a mieru pre ľudskú dušu a ponúknuť útočisko,“ vyhlásila spoločnosť Pantone. Kobaltový modrý odtieň tiež súvisí s komunikáciou, sebapozorovaním a jasnosťou. Tento odtieň má tiež pomáhať s koncentráciou, čo je v dobe čoraz vyvinutejších technológií pomerne ťažké.
Podľa odborníkov je táto farba elegantná vo svojej jednoduchosti a má byť stabilným základom pri prekročení prahu ďalšej éry, ktorá prichádza s novou dekádou.

PANTONE 19-4052 Classic Blue

„Táto farba evokuje nekonečnú modrú oblohu. Povzbudzuje nás pozerať sa na veci zo širšej perspektívy a rozširovať naše myslenie, zvyšovať našu perspektívu a otvoriť tok našej komunikácie,“ vyhlásila riaditeľka Pantone Color Institue, Leatrice Eiseman. „Žijeme v dobe, ktorá vyžaduje dôveru a nádej. Klasická modrá vyjadruje stálosť a sebavedomie. Ide o spoľahlivý odtieň modrej, ktorá nás nesklame,“ dodala.

A farbou roka 2020 sa stáva … klasická modrá!

Pantone Color of the Year Pantone 19-4052 Classic Blue“ – nadčasová, elegantná a jednoduchá. Tento farebný odtieň bude rezonovať počas nadchádzajúcich 365 dní spoločensky i kultúrne.

Pripravil: František Martančík
Zdroj: Pantone

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo