Kreatívnym ľuďom, grafickým dizajnérom, produkčným z reklamných agentúr, tlačiarom, fotografom a mnohým ďalším je určený tento formát, ktorí Europapier Slovensko, organizuje už niekoľko rokov v spolupráci s Whatever Production (Mája Danišová).
Žiaľ tento rok sa obľúbené „Raňajkové Dizajn Menu“ servírovali len 1-krát a to v piatok 21. septembra. V ČR si túto formu prezentácií obľúbili (prebehli už 3-krát) a okrem Prahy sa uskutočnili aj v Brne.
Podujatie moderovala Mája Danišová, ktorá nezaprela svoje moderátorské schopnosti a odborné skúsenosti. Program v Bratislave bol rozložený do piatich tematických blokov.
Katarína Hendrichovská, produktová špecialistka predstavila nový vzorkovník dizajnových papierov DESING PAPERS 2018. Ako informovala vzorkovník bol doplnený o nové z pohľadu kreativity veľmi zaujímavé papiere, ktoré určite záujmu a uplatnia sa na trhu. Vzorkovník je pripravený precízne a poskytuje používateľovi dobrú orientáciu v jednotlivých kategóriách papierov.
Jana Rakúsová (Artic Paper), prezentovala portfólio papierov značky Munken. Tieto nenatierané papiere sa tešia veľkej obľube nielen vo svete, ale i na našom trhu. Vynikajúca kvalita a výsledky tlače predurčujú papiere radu Munken pre špičkové projekty.
V druhej časti svojho vystúpenia predstavila nový produktový rad nenatieraných papierov Munken ID určených pre digitálne tlačové stroje značky HP Indigo. Povrch papierov Munken ID je opatrený špeciálnou chemickou vrstvou (primer), ktorá zvyšuje priľnavosť toneru. Technológia HP Indigo Electroink využíva primer pre lepšie zachytenie častíc tekutého toneru na štruktúrovanom alebo nerovnomernom povrchu papiera.
Andrea Andreutti Pokorná je úspešnou grafickou dizajnérkou, ktorá realizovala viacero úspešných projektov. V domácich aj zahraničných súťažiach získava ocenenia, ktoré potvrdzujú jej profesionalitu. Prítomným priblížila svoje realizované projekty napr. monografie významných umelcov (Milan Paštéka, Koloman Sokol, Milan Laluha, Rudolf Krivoš, Ján Zoričák a ďalší) i nové projekty smerované do oblasti balenia (packagingu).
Ako uviedla, je veľmi dôležité sa vyznať v technológiách, ale aj vo výbere „správneho“ papiera. „Tlačiarne si vyberám a uprednostňujem profesionalný prístup a dobrú komunikáciu zo strany tlačiarne. Vždy ma teší spokojnosť klienta pri prezentácii mojej práce. S každým projektom, na ktorom som kreatívne pracovala, som vnútorne stotožnená a stojím si za ním“, prezradila Andrea.
Zuzana Rimovská, obchodný manažér i+i print vo svojom vystúpení predstavila tlačiareň a technológie, ktoré ponúkajú klientom. Tlačiareň i+i print pôsobí na trhu viac ako 28-rokov.
Momentálne okrem ofsetovej produkcie spoločnosť smeruje svoju činnosť aj do packagingu. Vytvorila vlastné dizajnové štúdio a investovala do nových technológií. „Špeciality pre nás v i+i printe predstavujú najvyššiu formu výzvy. Naše dlhoročné skúsenosti z jednotlivých polygrafických disciplín vieme pretaviť do nadštandardného výsledku. Pre našich klientov to znamená, že ich kreativita prestáva byť obmedzená v bežných technických hraniciach“ konštatovala na záver Zuzana Rimovská.
Bublina nie mydlová, ale úspešný detský časopis! Ivana Šáteková, Broňa Schragge a Vanda Gábrišová pootvorili dvere redakcie a informovali o tomto úspešnom slovenskom projekte. Bublina je detský časopis, plný dobrých vecí, ktorý získava na popularite a teší sa podpore nie len detí, ale aj dospelých – hlavne mamičiek. „Naše aktivity a plány, sú rozsiahle a naši priaznivci sa môžu tešiť na mnohé prekvapenia“, svorne prehlásili úspešné autorky projektu.
Je potrebné pochváliť a uznať, že časopis vo svojej terajšej podobe ponúka okrem zaujímavých informácií najmä zábavu a rozvoj detskej fantázie, kreativity a čitateľskej gramotnosti. Časopis navyše otvára priestor pre grafické stvárnenie a prezentuje prácu mladých slovenských ilustrátorov.
Pripravil: František Martančík