Canon predstavil nový fotoaparát  EOS-1D X – profesionálnu digitálnu zrkadlovku (DSLR) ďalšej generácie.

Canon EOS-1D X

je špičkový fotoaparát predstavujúci unikátnu kombináciu rýchlosti, rozlíšenia a obrazovej kvality, s ktorým zhotovíte vynikajúce snímky aj Full HD video. Či už fotografujete v štúdiu, na športovom ihrisku alebo kdekoľvek inde, tento model uspokojí doslova každého profesionálneho fotografa. Nový model je vlajkovou loďou novej kolekcie zrkadloviek Canon – tvorí 10. generáciu profesionálneho systému Canon EOS a je doteraz najpokročilejším modelom.

EOS-1DX má za sebou 40 rokov skúseností v oblasti vývoja profesionálnych fotoaparátov a predstavuje novú epochu systému EOS – nahrádza modely EOS-1D Mark IV a EOS-1Ds Mark III. Tento fotoaparát je kombináciou nového 18,1-megapixelového celopolíčkového (full-frame) snímača, prepracovaného systému automatického zaostrovania (AF), novej výkonnej technológie merania expozície a nových duálnych procesorov „DIGIC 5+“. Výsledkom je doteraz nevídaná funkčnosť a obrazová kvalita – každý záber sa vytvorí s väčšou presnosťou a rýchlejšie než kedykoľvek predtým.

„EOS-1D X je ideálny fotoaparát pre všetky kategórie fotografov,“ tvrdí Kieran Magee, Professional Marketing Director, Canon Europe. „Profesionáli často fotia v hektických a stresových situáciách. EOS-1D X im poskytne presne tie vlastnosti a výkon, ktoré potrebujú. Pozorne sme načúvali potrebám profesionálov a výsledkom nášho úsilia je univerzálny a výkonný fotoaparát, ktorý splní požiadavky väčšieho množstva fotografov než kedykoľvek predtým.“

Výkonnostná latka zas o čosi vyššie

Fotoaparát EOS-1D X ponúka starostlivo prepracované funkcie aj úplne nové technológie. Nový celopolíčkový (full-frame) snímač CMOS s rozlíšením 18,1 megapixela ponúka výnimočnú flexibilitu – umožňuje fotografovať širšiu škálu situácií a objektov vo vysokom rozlíšení. Prepracovaná architektúra teraz poskytuje neuveriteľnú škálu ISO 100 – 51200 s možnosťou rozšírenia až na 204 800, zatiaľ čo duálne procesory „DIGIC 5+“ ponúkajú až   2-krokové zlepšenie obrazového šumu. Znamená to, že teraz jednoduchšie získate snímky vo vysokej obrazovej kvalite a s nízkym pomerom obrazového šumu dokonca aj v extrémne náročných svetelných podmienkach.

Nový 61-bodový širokoplošný systém automatického zaostrovania (AF) ponúka ešte vyššiu citlivosť, presnosť a rýchlosť. Vďaka 41 bodom krížového typu vrátane piatich duálnych bodov krížového typu tento systém AF ponúka neprekonateľnú presnosť v celej ploche záberu, zatiaľ čo nové predvolené hodnoty AF sú nastavené na snímanie obvykle problematických objektov. Výsledkom je výnimočná spoľahlivosť v často zložitých fotografických situáciách.

EOS-1D X je tiež vybavený novo navrhnutým systémom merania RGB, ktorý poskytuje neuveriteľne vysokú úroveň presnosti. 100 000-pixelový snímač merania RGB je prepojený so systémom AF a napájaný vlastným špeciálnym procesorom DIGIC 4. Systém rozpoznáva tváre a farby, aby sa zabezpečila správna úroveň expozície a zlepšené zameriavanie AF dokonca aj pri fotografovaní v mimoriadne náročných situáciách.

Extrémny výkon

Model EOS-1D X sa môže pýšiť technológiou spracovania obrazu najnovšej generácie – ako prvý fotoaparát na svete je vybavený duálnymi procesormi „DIGIC 5+“. Každý procesor sa vyznačuje až trikrát rýchlejším výkonom než štandardný procesor DIGIC 5 a dokáže spracovať obrovské množstvo obrazových dát, pričom zároveň znižuje úroveň obrazového šumu. V kombinácii so 16-kanálovým snímačom duálne procesory umožňujú sériové fotografovanie v plnom rozlíšení až do rýchlosti 12 sním./s so 14-bitovou konverziou A/D pri plnej prevádzke fotoaparátu – najvyššia rýchlosť, akú môžu súčasné DSLR ponúknuť. Super-vysokorýchlostný režim zvyšuje rýchlosť snímania až na 14 sním./s a nový mechanizmus uzávierky a zrkadla znižuje oneskorenie uzávierky a vibrácie zrkadla. To zaručuje trvale vynikajúce výsledky pri vysokorýchlostnom snímaní.

DSLR aj pre filmárov

Model EOS-1D X je ideálny pre všetkých profesionálov, ktorí sa chcú presvedčiť o kvalitách širokej ponuky objektívov a príslušenstva systému EOS – či už pri fotografovaní alebo nakrúcaní HD videa. Užívatelia získajú videosnímky v kvalite Full HD (1920x1080p) prostredníctvom celopolíčkového (full-frame) snímača a množstva manuálnych nastavení (ovládanie expozície, zaostrenie, snímkovacia frekvencia), zatiaľ čo na displeji si môžu zobraziť a upravovať úroveň hlasitosti zvuku. Majú tak pod kontrolou všetky aspekty záberu.

Vďaka vysokému výkonu duálnych procesorov „DIGIC 5+“ sa tiež znižuje efekt moaré a pri nakrúcaní videa v režime EOS Movie sú k dispozícii možnosti dlhšieho nahrávania – po dosiahnutí limitu 4 GB sa automaticky vytvorí nový súbor. Nový kodek typu „intra frame“ zabezpečuje najvyššiu možnú kvalitu videa – limitovaním kompresie obrazových dát, aby sa zachoval čo najvyšší objem informácií na postprodukčné úpravy.

  

Určený pre profesionálov

EOS-1D X ponúka starostlivo prepracovanú verziu klasického dizajnu modelov EOS-1 s väčšími, na dotyk príjemnými tlačidlami, ktoré zjednodušujú ovládanie nastavení – dokonca aj v extrémnych podmienkach vyžadujúcich rukavice. Dva multifunkčné ovládače a dotykové ovládacie koliesko na použitie v režime videa zjednodušujú zmenu nastavení. Viacero užívateľsky nastaviteľných funkčných tlačidiel zas umožňuje upraviť si fotoaparát podľa vlastných potrieb a využívať skrátený prístup k najčastejšie používaným funkciám a nastaveniam. 100 % hľadáčik robí kompozíciu každej scény jednoduchou, zatiaľ čo funkcia inteligentného hľadáčika v prípade potreby okamžite pridá do zobrazenia mriežku. Veľký 8,11 cm (3,2”) displej typu Clear View II ponúka rozlíšenie 1,040 mil. bodov a antireflexná štruktúra bráni odrazom svetla pri prezeraní snímok v jasnom osvetlení. Spevnená sklená vrstva zas poskytuje odolnosť voči nárazom a škrabancom, ktoré sa bežne vyskytujú pri fotografovaní v pohybe.

Systém menu tiež obsahuje mimoriadne prepracované užívateľské rozhranie s funkciami pomocníka, aby bolo ovládanie fotoaparátu rýchlejšie, zrozumiteľnejšie a jednoduchšie. Okrem toho, nová špeciálna karta AF umožňuje prístup k predvoľbám AF a ich užívateľskú úpravu v súlade s bežnými fotografickými situáciami. Užívatelia sa tak môžu sústrediť na zachytenie dôležitého momentu bez potreby neustálej úpravy nastavení fotoaparátu.

Skvelá odolnosť

EOS-1D X má mimoriadne odolné telo, ktoré bolo vyrobené z vysokokvalitnej zliatiny horčíka – zabezpečuje tak ochranu pri každodennom používaní fotoaparátu. Najnovší integrovaný čistiaci systém Canon EOS využíva technológiu prevzatú z objektívov Canon, ktorá pomocou vlnových vibrácií podobných ultrazvukovým motorčekom ešte efektívnejšie striasa prach a nečistoty zo snímača. Zdokonalený mechanizmus uzávierky tiež prispieva k zvýšenej odolnosti. 400 000 cyklov uzávierky znamená, že fotografi sa skutočne môžu spoľahnúť, že ich prístroj zvládne náročné požiadavky opakovaných záberov. EOS-1D X je tiež vybavený ochranným tesnením Canon okolo ovládacích prvkov a švov krytu, takže fotoaparát je – v prípade použitia voči vplyvom počasia odolných objektívov Canon EF – prachotesný aj vodotesný. To ho robí ideálnym na použitie v najrôznejších poveternostných podmienkach.

  

Vďaka rozšíreným možnostiam pripojenia môžu fotografi rýchlo a bezpečne odosielať svoje snímky do kancelárie či fotografického štúdia. Integrované gigabitové ethernetové rozhranie poskytuje rýchly a spoľahlivý spôsob prenosu snímok z miesta záberu – z terénu či zo štúdia – bez potreby adaptéra.

Systém EOS – tvorivosť bez hraníc

Fotoaparát EOS-1D X je súčasťou oceňovaného systému EOS, takže je kompatibilný so svetovo najrozsiahlejšou kolekciou objektívov, externých bleskov Speedlite EX a bohatou škálou príslušenstva. Ako ideálny „upgrade“ pre majiteľov súčasných modelov EOS-1D Mark IV a EOS-1Ds Mark III je tento fotoaparát kompatibilný aj s mnohými doplnkami EOS, takže telo nového modelu možno bez problémov kombinovať s akoukoľvek súčasnou výbavou série EOS-1.

Okrem toho, spolu s modelom EOS-1D X uvádzame na trh nový „WFT-E6“ – kompaktný WiFi vysielač, určený na prenos snímok v prípade nedostupnosti pevného pripojenia. WFT-E6 podporuje štandard 802.11n WiFi a ponúka podporu Bluetooth s možnosťou pripojenia k externému GPS zariadeniu. Zaisťuje tak bezpečný prenos fotografií a videa na FTP server alebo možnosť zobrazenia obsahu fotoaparátu na kompatibilnom monitore prostredníctvom pripojenia DLNA.

EOS-1D X bude tiež kompatibilný s novým GPS prijímačom „GP-E1“. Užívatelia tak budú môcť pridať informácie o mieste zhotovenia snímok k dátam EXIF a vytvoriť si geografický záznam svojej fotografickej cesty. Prijímač GP-E1 je obzvlášť užitočný pre fotografov divokej prírody alebo používateľov, ktorí sú často na cestách –  získaný záznam o miestach zhotovenia svojich snímok môžu použiť kedykoľvek v budúcnosti.

Canon EOS-1D X – základné charakteristiky

  • 18,1 MP full-frame snímač CMOS
  • Snímanie rýchlosťou až 12 sním./s a 14 sním./s
  • ISO 100 – 51200, až do H:204800
  • 61-bodový systém AF
  • Procesor DIGIC 4 a 100 000-pixelové meranie RGB AE
  • EOS video v kvalite Full HD 1080p
  • Duálne procesory „DIGIC 5+“
  • Displej Clear View II 8,11 cm (3,2”) 1,040 miliónov bodový LCD displej
  • Rozhranie Ethernet

Zdroj TS: Canon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo