Spoločnosť Nikon predstavila ikonický objektív pre svoje fotoaparáty mirrorless: NIKKOR Z 58 mm f/0,95 S Noct. Tento objektív v sebe nesie čaro klasiky – legendárneho objektívu Nikon Noct s bajonetom F – a má revolučnú optickú konštrukciu. Jeho ultravysoká svetelnosť a výnimočná ostrosť otvárajú úplne nové možnosti pri snímaní v slabom svetle.

Majster slabého svetla

Nekompromisná konštrukcia objektívu NIKKOR Z 58 mm f/0,95 S Noct  z neho robí revolučný objektív s manuálnym zaostrovaním.
Široký bajonet Nikon Z a vysoká svetelnosť f/0,95 otvárajú úplne nový svet možností pri snímaní v slabom svetle. Od portrétu po nočné fotografie a filmovú tvorbu: neuveriteľná hĺbka a ostrosť sú skombinované tak, aby boli každá snímka či záber vykreslené vo filmovom štýle.

NIKKOR Z 58 mm f/0,95 S Noct
Dva typy antireflexných vrstiev – ARNEO a Nano Crystal Coat – navzájom spolupracujú v boji proti reflexom a závoju, zatiaľ čo presná brúsená asférická šošovka veľkého priemeru s vysokým indexom lomu dramaticky zlepšuje korekciu aberácie. Odolná fluórová vrstva odpudzuje prach, nečistoty a vlhkosť bez negatívneho vplyvu na kvalitu snímok.
Informačný panel OLED umožňuje rýchlu kontrolu clony, zaostrenej vzdialenosti a hĺbky ostrosti priamo na objektíve a intuitívny ovládací prstenec umožňuje plynulé a nehlučné nastavovanie funkcií vrátane clony a korekcie expozície.
Rozšírené Fn tlačidlo má až 17 priraditeľných funkcií, ktoré zodpovedajú Fn tlačidlu na tele fotoaparátu, napríklad aretáciu automatickej expozície, meranie či bracketing. Písaný font v názve dodáva objektívu elegantný vzhľad a dlhodobú čitateľnosť.

Fotografi portrétov uvidia svoje objekty ostro vykreslené – aj pri snímaní na najširšej clone f/0,95 – a zažijú výnimočnú tvorivú kontrolu nad snímkou v akomkoľvek svetle. Zaručené je nádherné rozostrené pozadie (bokeh), ktoré plynulo prechádza až k okrajom snímky.

Zachytenie noci nikdy nebolo také uspokojivé. Optická konštrukcia pozostávajúca zo 17 prvkov v 10 skupinách zabezpečuje, že aj bodové zdroje svetla sú reprodukované v nádherných detailoch, a to dokonca aj pri doširoka otvorenej clone. Od nočnej krajiny po astrofotografiu – výsledky sú ohromujúce.

NIKKOR Z 58 mm f/0,95 S Noct
A tvorcovia videosekvencií si môžu vychutnať precíznu kontrolu nad hĺbkou ostrosti vďaka veľmi vysokej svetelnosti objektívu NIKKOR Z 58 mm f/0,95 S Noct, čo umožňuje vytvárať silné kinematografické snímky plné emócií, charakteru a atmosféry.

Dirk Jasper, Manager of Product Marketing spoločnosti Nikon Europe BV

„NIKKOR Z 58 mm f/0,95 S Noct nie je len vrcholom optického inžinierstva, ale stelesňuje tiež princíp vývoja bajonetu Nikon Z – aby mohli vzniknúť objektívy najvyššej optickej kvality v takejto veľkosti. Toto je objektív, ktorý vzdáva úctu minulosti a zároveň predstavuje obrovský krok vpred pri snímaní v slabom svetle.“

Nikon-Z-mount-mirrorless-lenses
Obr.: Kolekcia dostupných objektívov NIKKOR Z.

Dostupnosť a cena

Nikkor Z 58 mm F0,95 Noct bude dostupný na trhu koncom októbra. Pre slovenský trh zatiaľ nebola oznámená cena, ale v USA sa hovorí o cene 7997 dolárov. Dá sa teda očakávať, že cena na Slovensku sa bude pohybovať okolo závratných 8-tisíc EUR.

Zdroj: Nikon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokKúpiť tlačiareň alebo si ju prenajať?
Nasledujúci článokPROductivity Days at POLAR