Canon DreamLabo 5000

S DreamLabo 5000, Canon nastavuje nový štandard pre produkčnú tlač vysoko kvalitných fotografií a textu s vysokým rozlíšením. S vysokou úrovňou presnosti tlače pri mimoriadnych rýchlostiach a bez škodlivých chemikálií ponúka skvelú alternatívu ku klasickej technológii na báze halogenidov striebra.

Canon DreamLabo 5000

• Viac ako 2 300 fotografií formátu 10 x 15 cm za hodinu
• Vynikajúca kvalita vďaka FINE technológii tlačovej hlavy
• Špeciálny papier s ochrannou vrstvou
• Sedem atramentov na báze farbiva ponúka široký rozsah farieb
• Automatická obojstranná tlač pre tlač kvalitných fotokníh

Spoločnosť Canon oznamuje inštaláciu prvej priemyselnej fototlačiarne DreamLabo 5000 v Českej republike. Na konci novembra 2014 túto špičkovú sedemfarebnú tlačiareň prevzala spoločnosť Infas, a.s., ktorá sa zaoberá zásielkovými reklamnými službami a digitálnou tlačou. Produkčnú tlač pomocou zariadenia Canon DreamLabo 5000 zahájila spoločnosť Infas na začiatku tohto roku a ponúka tak zákazníkom fotografické výstupy v doposiaľ nevídanej kvalite.

Michal Toman produktový manažér Canonu pri novinárskej prezentácii zariadenia v spoločnosti Infas a.s., prevádzka Písková Lhota, uviedol: „DreamLabo 5000 je výnimočné zariadenie, ktoré skutočne dosahuje vysokú kvalitu tlače a reaguje na požiadavky trhu. Momentálne fotografický trh v Európe má tendenciu rásť a zvýšený záujem o tlač fotografií, fotografických kníh a fotoproduktov, to aj potvrdzuje.“ Ako ďalej uviedol, v tomto období je v Európe celkovo inštalovaných 10 kusov zariadení, z toho polovica je umiestnená v Nemecku. Inštalácia zariadenia DreamLabo 5000, vo firme INFAS, a.s., v Českej republike bola piatou inštaláciou Canonu v Európe. Celkovo vo svete je momentálne inštalovaných asi 50 zariadení, hlavne v Japonsku a Amerike.

Miloš Červinka riaditeľ spoločnosti INFAS a konateľ spoločnosti 24.print prezentuje HD PROFI FOTO.
Miloš Červinka riaditeľ spoločnosti INFAS a konateľ spoločnosti 24.print prezentuje HD PROFI FOTO.

Digitálna tlač – Canon DreamLabo 5000

Technológia je jedinečná a je postavená na troch hlavných pilieroch
Tlačiareň DreamLabo 5000 využíva renomovanú technológiu atramentovej tlačovej hlavy FINE (Full-photolithography Inkjet Nozzle Engineering). Vďaka veľkému množstvu mikroskopických atramentových trysiek je tlač veľmi presná a rýchla. Zariadenie je osadené siedmimi (pre každú farbu jedna) špeciálnymi termálnymi tlačovými hlavami o šírke 30,5 cm. Hlavy sú v pevnej pozícii a tlač sa realizuje jedným prechodom. Tlačiareň tak zvládne za jedinú hodinu vytlačiť napríklad viac ako 2 300 fotografií formátu 10 x 15 cm.

Pre všetky tlačové výstupy DreamLabo 5000 je charakteristické perfektné farebné podanie s veľmi jemnými prechodmi a s prirodzenými tónmi pleti. Za špičkovou kvalitou stojí veľkokapacitný atramentovým systém, ktorý využíva sedem farebných atramentov na báze farbiva (Dye-based). Pre tlač sa využíva okrem základných CMYK atramentov i fotografický azúrový (C-light), fotografický purpurový (M-light) a šedý (Gray) atrament.


Obr.: Tlač realizovaná siedmimi atramentmi v kombinácii so špeciálnym papierom dokáže reprodukovať vysokú farebnú kvalitu a farebný gamut väčší ako farebný priestor sRGB.

Maximálne tlačové rozlíšenie

má v prípade tlačiarne DreamLabo 5000 hodnotu 2 400 x 1 200 dpi. Najvyššia kvalita tlače je dosiahnutá i vďaka použitiu špeciálnych fotografických papierov Canon, určených iba pre tlačiarne DreamLabo. Tieto papiere obsahujú špeciálnu ochrannú vrstvu, ktorá prepustí atrament iba v smere jeho dopadu na papier a zabraňuje rozpíjaniu atramentu. Navyše má vlastnosť, že na fotografii nezanecháva odtlačky prstov a chráni farby pred UV žiarením. Kvalita a vlastnosti papiera umožňujú prijať vyššie hustoty atramentu a tým dosiahnuť živšie a sýtejšie farby. Na základe simulačných testov (ISO 18924:2013) bola určená farebná stálosť fotografii až na približne 300 rokov.

Kvalita a rýchlosť

Medzi užitočnými vlastnosťami nechýba možnosť výmeny atramentu počas prevádzky, automatická obojstranná tlač pre výrobu fotoalbumov, podpora širokej škály formátov od 89 x 89 mm do 635 x 305 mm, triedenie výstupov podľa úlohy alebo formátu a jednoduchá údržba. DreamLabo 5000 dokáže spracovať 600 dpi vstupné 8-bitové RBG súbory (sRGB, AdobeRGB), typické formátu pre fotografiu: bmp., png., jpg., tiff, ktoré následné dokáže vytlačiť v maximálnom rozlíšení 1 200 x 2 400 dpi. Minimálna tlačová veľkosť fotografií 89 x 89 mm, maximálna tlačová veľkosť fotografií 305 x 635 mm, hmotnosť papiera v rozsahu 165-275 g/m2.Obr.: Zariadenie sa okrem fotografii využíva aj na obojstrannú tlač fotokníh, kde je obsiahnutý text a grafické prvky. DreamLabo 5000 je výnimočné a pri týchto aplikácia dokáže dosiahnuť vysokú ostrosť textu.
Poznámka: Na fotografii formátu A4 je vytlačený jednobodovým písmom celý „Nový zákon“, ktorý obsahuje 189-tisíc slov. Následné zväčšenie demonštruje ostrosť a kvalitu tlače.

Softvérové vybavenie disponuje rôznymi funkciami pre vylepšenie obrazu. Napr. automatický analyzuje obraz a dokáže ho prispôsobiť v závislosti od typu scény. Dokáže opraviť farebný nádych, pleťové farby, alebo efekt červené očí. Model DreamLabo 5000 sa navyše môže pochváliť minimálnymi dopadmi na životné prostredie – na rozdiel od klasickej produkčnej technológie nevyužíva látky na báze halogenidov striebra.

Nový pohľad na trh produkčnej tlače fotografií
„Teší nás, že môžeme našim zákazníkom ponúknuť tlač fotografií v najlepšej možnej kvalite, akú môžu v Českej republike získať,“ hovorí Miloš Červinka zo spoločnosti Infas. „Som si istý, že táto investícia sa nám vyplatí a významne posilníme našu trhovú pozíciu.“

„Vzhľadom k jedinečnosti tlačiarne DreamLabo 5000 je pre nás naozaj veľkou poctou, že bude tento model komerčne využívaný i v Českej republike. Každá tlačiareň DreamLabo 5000 je výsledkom individuálnej výroby na zákazku, ktorej odpovedá i dodací čas štyroch mesiacov,“ hovorí Michal Toman, produktový manažér v spoločnosti Canon CZ a Canon Slovakia. „Akciová spoločnosť Infas a.s., je navyše dlhodobým partnerom značky Canon, môžeme tak oprávnene predpokladať úspešné využitie všetkých možností, ktoré tlačiareň ponúka.“

O spoločnosti INFAS
Spoločnosť INFAS, a.s. ponúka zásielkové reklamné služby už od roku 1993 a na konte má viac ako 200 miliónov rozoslaných dopisných a balíkových zásielok. Od roku 2007 prevádzkuje úspešný portál digitálnej tlače 24print.eu, na ktorom môžu zákazníci objednávať širokú škálu produktov – od kalendárov cez obrazy a fotodarčeky až po fotoknihy.

Spoločnosť je držiteľom certifikátov ISO 27001 na požiadavky systému managementu bezpečnosti informácií. Ďalšie informácie o spoločnosti INFAS nájdete na www.infas.cz

Video: DreamLabo 5000

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo