Aktualizácia Zoner Photo Studia X prináša veľa noviniek necelé tri mesiace po vydaní.

Český fotografický program Zoner Photo Studio X vychádza v prvej obsiahlejšej aktualizácii po vydaní. Editor rozšíruje prácu s vrstvami a maskami a dopĺňa prepracované známe funkcie v oveľa lepšej kondícii, modul Vyvolať pridáva kruhový prechodový filter a pokročilé odstránenie šumu.

Aktualizácia necelé tri mesiace po vydaní

„So ZPS X sme prišli so zmenou licenčnej politiky a s prísľubom priebežných aktualizácií a nových funkcií po celý rok. Po necelých troch mesiacoch prichádzame s veľkou aktualizáciou a používatelia sa tak na vianočné sviatky môžu „pohrať“ s ďalšou sadou editačných funkcií. Nápady a podnety od užívateľov sa nám rozhodne nemíňajú a už pracujeme na ďalších skvelých funkciách,“ hovorý produktový manažér Jan Kupčík.

Jednoduchšia práca s vrstvami a maskami

Živé náhľady vrstiev a masiek v miniatúrach spríjemňujú prácu a orientáciu medzi jednotlivými vrstvami. Máte tak okamžitý prehľad, v ktorej vrstve sa čo nachádza. Textové vrstvy sú navyše automaticky pomenované podľa použitého textu.

news-2016-winter_07
news-2016-winter-08
Prácu s maskou zjednoduší zobrazenie masky v niekoľkých režimoch priamo nad fotografiou a prepojenie masiek a výberov. Samotnú masku potom rýchlejšie upravíte vďaka jednoduchšiemu prístupu k bielemu a čiernemu štetcu.

Smart funkcie v Editore

Do Editora pribudli vylepšené nástroje pre doostrenie a rozmazanie.
Inteligentné doostrenie doostrí iba tie časti fotky, ktoré to skutočne potrebujú. Nevzniknú tak výrazné kontúry alebo nežiadaný haló efekt. nástroje, aj tieto samozrejme pracujú lokálne v kombinácii s výbermi.

news-2016-winter-02

Chytré rozmazanie naopak vyhladí povrch objektu bez rozmazania jeho hrán. Tie zostanú ostré a chytré rozmazanie sa tak stane nepostrádateľným pomocníkom napríklad pre rýchlu retuš pokožky alebo vyhladenie šumu. Podobne ako ďalšie nástroje, aj tieto samozrejme pracujú lokálne v kombinácii s výbermi.

news-2016-winte_04

Do retušovacích nástrojov v Editore pribudli nástroje pre zosvetlenie a stmavenie časti obrazu (v angličtine používaný pojem dodge and burn). Tieto nástroje, často využívané pri retušiach portrétov, umožnia zvýrazniť alebo potlačiť ľubovoľný prvok vo fotke.

news-2016-winter_04

Kruhový filter a pokročilá redukcia šumu v module Vyvolať

Prechodový filter v module Vyvolať získal nového brata, ktorým je Kruhový filter – môžete ho využiť nielen pre obľúbený efekt vinetácie, nad ktorým máte väčšiu kontrolu a viac možností nastavenia ako predtým, ale aj pre ďalšie lokálne úpravy expozície v nedeštruktívnom module Vyvolať.

news-2016-winter_01
news-2016-winter-05
Pokročilá redukcia šumu sa dostala aj do modulu Vyvolať. Môžete tak nedeštruktívne a už pri vyvolávaní raw snímok redukovať šum chytrejšie, napríklad len v určitých farbách alebo svetlosti obrazu.

Návrat tvarov a ďalších nástrojov v lepšej kondícii

Do ZPS X sa vrátili nástroje Vložiť čiaru a Vložiť tvar s výrazným zlepšením – práca s nimi prebieha vo vrstvách.

news-2016-winter-06

Všetky čiary, tvary a šípky tak môžete kedykoľvek presunúť, prefarbiť alebo zmeniť ich veľkosť. Pre ďalšiu kreatívnu prácu môžete využiť Efekty vrstiev, Deformačnú mriežku a Voľnú deformáciu.

Vylepšené Pohľadnice v module Vytvoriť

Obľúbená funkcia tvorby fyzických pohľadníc sa presunula do modulu Vytvoriť a dospela. Po novom ponúka viac rozloženia koláží, ktoré navyše môžete intuitívne meniť ťahaním myšou. Podobne ako pri tvorbe ďalších fotopredmetov vás program automaticky upozorní na prípadné nízke rozlíšenie použitých snímok.

news-2016-winter-09

Cena licencie

Zoner Photo Studio X obstaráte v podobe predplatenej ročnej licencie za 47,88 €, teda iba 3,99 € za mesiac požívania. Majitelia predchádzajúcich verzií sa môžu tešiť na výhodnejšie ceny predplatného – konkrétnu výšku zistia po prihlásení na stránkach www.zoner.sk/objednavka.

Rozšírenie na obľúbenú rodinnú licenciu je dostupné za 17,88 € ročne, vychádza teda na 1,49 € za každý mesiac.

Počas predplatného máte nárok na priebežné aktualizácie programu, ktoré budú postupne vychádzať v priebehu roka a prinášať ďalšie novinky. Súčasťou predplatenej licencie je tiež prednostná technická podpora zadarmo.

Ako doplnok k predplatenej licenciu zostáva v ponuke krabicové balenie za jednorazový príplatok 13 €. Obsahuje príručku s praktickými radami k používaniu ZPS X a 8GB flash disk s inštaláciou ZPS, ktorý je vhodný na ďalšie používanie ako externé médium.

Plná verzia Zoner Photo Studio X je k stiahnutiu a vyskúšaniu na 30 dní zadarmo na adrese www.zoner.sk.  Používatelia, ktorým už vypršala skúšobná verzia a ZPS X si nezakúpili, si môžu novú aktualizáciu zadarmo vyskúšať do stredy 14. decembra.

Zdroj: Zoner

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo