„Slovensko je nádherná krajina a Filip Kulisev ju zachytáva ako nikto iný, preto visia jeho fotografie v mojej kancelárii a preto som sa rozhodol venovať knihu fotografií aj pápežovi Františkovi,“ povedal slovenský prezident Kiska.

Prezident SR Andrej Kiska po prvý raz vo funkcii navštívil Vatikán, kde ho prijal pápež František. Pri tejto príležitosti odovzdal Svätému otcovi ako dar unikátnu fotoknihu s pozlátenými stranami fotografa Filipa Kuliseva. Jej súčasťou sú fotografie nádherných kútov Slovenska od Bratislavy až po Spiš z vtáčej perspektívy.

Dar pre pápeža Františka je unikátny z viacerých dôvodov. „Pozlátené fotoknihy sa nikde inde na svete nerobia, len na Slovensku. Robí sa to využitím unikátnej techniky, keď sa 24-karátové zlato nanáša špeciálnym štetcom z veveričieho chvosta. Každá kniha je originálom. Ručná práca a fortieľ jej tvorcov zaistí, že farbostálosť takejto fotoknihy pretrvá stáročia, minimálne 200 rokov,“ zdôraznil Filip Kulisev. Kniha je viazaná v bielej koži, v drevenej kazete s venovaním, ktoré je vyšité zlatou niťou. Aj táto technika je špecialitou slovenských tvorcov.

“Som poctený a veľmi rád, že si bude v tejto knihe listovať hlava katolíckej cirkvi. Verím, že ju potešia fotografie, ktoré ukazujú rozmanitosť a krásu nášho Slovenska“ dodal Filip Kulisev.

Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP absolvoval viac ako 180 individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete, vydal šesť kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest. Ako jeden z dvoch fotografov na svete získal najvyšší európsky titul Master QEP v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov.

Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete. Chce tak v prvom rade prispieť k ochrane biodiverzity a prírodného bohatstva planéty. Patrí k nadšeným milovníkom prírody a podporuje aktivity na jej ochranu aj pre budúce generácie, preto o ňom monacké knieža Albert II povedal: „Filip Kulisev krásou a čistotou obrazu dodáva váhu bohatstvu, ktoré my všetci až pričasto ignorujeme, a ktoré tu už zajtra nemusí byť, lebo včera sme boli priam trestuhodne nečinní.“

Zdroj: fk

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo