Aplikovanie metalickej vrstvy na hárok umožňuje vytvárať rôzne efekty, ktoré v konečnom dôsledku súťažia o pozornosť zákazníkov.

Atraktívny obal produktu okamžite pritiahne pozornosť a je dlho nezabudnuteľný. Najlepšie obaly sa vyznačujú tým, že sú efektívne a udržateľne zušľachtené. Položili ste si niekedy otázku, prečo sú komerčné tlačoviny, luxusné časopisy a etikety pri hárkovej ofsetovej tlači prevažne skrášľované studeným procesom? 

Odpoveď je jednoduchá: Proces prenosu razbovej fólie za studena (Cold transfer) pre hárkové aplikácie je výnimočný svojou efektívnosťou v in-line procese s možnosťou následnej pretlače.

Aplikovanie metalickej vrstvy v procese hárkovej ofsetovej tlače dokáže poskytnúť vďaka svojim žiarivým efektom na produktoch skutočný WOW efekt. Proces je vhodný pre konvenčné systémy, ako aj UV systémy z hľadiska lepidiel a farieb.

Jedinečná kvalita aplikovania razobnej fólie za studena funguje na rôznych substrátoch. Tento druh dekorácie sa v súčasnosti uplatňuje hlavne v oblasti obalov a v sektoroch s vysokou pridanou hodnotou, ako je móda, luxusná tlač, potravinárstvo, kozmetický a farmaceutický priemysel.

KURZ transferové produkty pozostávajú z polyesterového nosiča (PET), oddeľovacej vrstvy, vrstvy laku, ultra tenkej metalickej resp. farebnej vrstvy a vrstvy lepidla. Polyesterový nosič (PET) sa po prenose odstráni – či už ide o razbu za tepla, prenos za studena alebo digitálny prenos.

KURZ Cold Transfer
Obr.: Metalická vrstva aplikovaná na biely kartón. Farebný motív bol následne tlačený procesom CMYK.

Čo je studený prenos / Cold Transfer?

Ide o spôsob ofsetovej tlače, pri ktorom sa za pomoci lepidla prenesie metalická vrstva z razobnej fólie na tlačený hárok papiera alebo lepenku. Proces prebieha inline, jedným prechodom v stroji súčasne s farebnou tlačou.

Luxor®/Alufin® KPS Slim (v procese registrácie patentu)

Luxor®/Alufin® KPS Slim je metalická razbová fólia dostupná v rôznych farbách. Základná je strieborná, ale keďže strieborná je neutrálna farba, takmer všetky metalické efekty vrátane zlatých odtieňov je možné dosiahnuť pomocou CMYK tlače na striebro. Rovnakým spôsobom môžete použiť aj zlatú fóliu. Existujú aj rôzne typy holografických a difrakčných dizajnov.

KPS slim – nový produkt s prvotriednymi výhodami udržateľnosti

Ide o nový jedinečný produkt určený pre studený prenos, pri ktorom je znížený podiel PET nosiča o 50%, z pôvodných 12 μm na 6 μm (hrúbky PET fólie). Výrazná je nielen úspora zdrojov, ale takisto spotreba CO2. V procese prenosu metalickej vrstvy sa PET fólia neaplikuje na potláčané hárky, PET je iba nosným materiálom dekoratívnej vrstvy. Nová formulácia, sa vyznačuje vynikajúcimi aplikačnými vlastnosťami a vysokou účinnosťou spracovania.

KPS slim – je vhodný pre konvenčné i UV tlačové systémy a pre moduly znižujúce spotrebu fólie. Produkt umožňuje aplikovanie dekoračných prvkov na širokú škálu substrátov. Dokonca aj pri recyklovaných alebo tenkých materiáloch a takmer pri všetkých typoch kartónu dostupných vo svete obalov. Vo všeobecnosti poskytuje vysoký lesk, vynikajúce krytie a rozlíšenie hrán, rovnako aj širokú škálu možností dizajnu – od veľkých oblastí plôch až po jemné a filigránske motívy.

Spotreba lepidla je zvyčajne nižšia ako v prípade konvenčných výrobkov pri transfere za studena. Produkt zvyšuje nákladovú efektívnosť pre zákazníkov tým, že sa na rolu vojde viac bežných metrov, resp. znížením hmotnosti rovnakej dĺžky návinu v porovnaní s doteraz dostupnými produktmi. Aj zníženie času potrebného na výmenu rolí vedie v konečnom dôsledku ku skráteniu prestojov a času prípravy.

KURZ Cold Transfer
Obr.: Fotografia z návštevy vo firme KURZ. Dr. Ulrike Plaia, Product Manager Graphics pred hárkovým ofsetovým strojom Man-Roland 700 s modulmi Eagle a Vinfoil (Optima 106) porovnáva role s rovnakou dĺžkou návinu 6 μm a 12 μm (mikrón). Pri KPS slim je nosná PET fólia o 50% tenšia.

Hlavné výhody produktu KPS slim

 • Významné zníženie výrobných nákladov, jednoduché nastavenie a spracovanie
 • Maximálna bezpečnosť a efektivita procesu
 • Znížená spotreba lepidla a úprava tlaku pomocou správnych podložiek
 • Vysoká opacita/nepriehľadnosť
 • Vysoký lesk, dokonca aj na zložitých povrchoch
 • Vysoká rýchlosť spracovania až do 20 000 hárkov za hodinu
 • Lepšia adhézia/priľnavosť na obťažných substrátoch, stabilná kvalita výroby
 • Vylepšená hranová ostrosť, vysoká flexibilita v dizajne
 • Menej častá výmena rolí
 • Viac bežných metrov na jednej roli – menej odpadu a nižšie náklady na likvidáciu
 • Nižšia hmotnosť pri rovnakých bežných metroch
 • Znížená uhlíková stopa
 • Neovplyvňuje proces automatického triedenia alebo odfarbovania papiera

Ako prebieha studený proces (Cold Transfer) pri hárkovej ofsetovej tlači?

Tlač s fóliou / Cold Transfer sa realizuje formou inline procesu hárkovej ofsetovej tlače. Tlačové stroje určené pre tento druh výroby sú spravidla konfigurované s viacerými tlačovými jednotkami (často 6 – 8 a viac agregátov). Stroje sú vybavené modulom pre tlač s fóliou. Vlastný modul je nadstavbou ofsetového stroja. Každý výrobca má vlastné označenie: Man-Roland/ Inline Foiler Prindor, Heidelberg/ FoilStar, Koenig & Bauer / Vinfoil. Modul je inštalovaný nad druhou tlačovou jednotkou ofsetového stroja.

KURZ Cold Transfer
Obr.: Postupnosť krokov pri aplikovaní metalickej vrstvy na substrát v procese hárkového ofsetu.

V prvej tlačovej jednotke ofsetového stroja sa nanáša lepidlo, podobne ako lak. Na nanášanie lepidla na papier / kartón v presnej polohe, kde má byť metalická vrstva, sa používa štandardná ofsetová platňa. V druhej tlačovej jednotke metalická vrstva pevne a trvalo priľne k lepidlu. V druhej tlačovej jednotke zároveň dochádza k oddeleniu (odtrhu) PET polyesterovej nosnej fólie.
Farebná tlač začína na tretej tlačovej jednotke a hárok s už aplikovaným lepidlom a metalickou vrstvou môže byť pretlačený v rade, jedným prechodom. V prípade využitia farebnej tlače na metalickú vrstvu (napr. striebornú) sa dosiahne celé spektrum metalických farieb.

Technológia KURZ z environmentálneho hľadiska

Táto technológia je jedinečná aj z environmentálneho hľadiska. Na rozdiel od laminácie pri aplikovaní produktov KURZ, nezostáva na povrchu substrátu žiadny plastový film. Výhodou procesu je, že v oblastiach dekorácie sa aplikuje len ultra tenká metalická vrstva a nosič (PET) tejto vrstvy je oddelený a ďalej využitý v procese recyklácie. To isté platí aj o produktoch, ktoré boli zušľachtené produktami KURZ – sú plne recyklovateľné.

KURZ Cold Transfer
Obr.: V detaile zloženie produktu. Typická štruktúra: Recyklovateľný nosný (PET) film, oddeľovacia vrstva, vrstva laku, metalická vrstva a vrstva s lepidlom.
KURZ Cold Transfer
Obr.: Fotografia z návštevy vo firme KURZ. Christian Döllner, Product Manager Graphics prezentuje prístup spoločnosti KURZ k recyklovateľnosti a obehovému hospodárstvu.

Záver

Výhody Cold Foil sú široké: online tlač, rýchlosť produkcie, perfektná ofsetová sútlač, žiadne tepelné namáhanie papiera a v neposlednom rade znížená cena platne oproti raznici pri horúcej razbe. Táto technika umožňuje nekonečné nové a fascinujúce farebné efekty aj s trojrozmerným zobrazením. Spoločnosť KURZ sa po celý čas považuje za partnera pre svojich zákazníkov – skúseného poradcu, technického experta na povrchové úpravy a priekopníka v oblasti udržateľnosti. A zákazníci to oceňujú, v neposlednom rade aj vďaka kvalite finálnych riešení.

Ako zvoliť ten správny produkt, podložku a lepidlo pre transfer za studena vám poradí tím odborníkov Czech & Slovak, s.r.o.
Viac na: https://www.czkurz.com/

Pripravil: František Martančík
Zdroj: KURZ

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo