Veľtržný stánok sa rozprestieral na ploche viac ako 4000 m² v hale 16. © Koenig & Bauer

Od 28. mája do 7. júna predstavila spoločnosť Koenig & Bauer svoje široké portfólio produktov a množstvo digitálnych inovácií na najväčšom a najvýznamnejšom svetovom veľtrhu tlačových technológií drupa v Düsseldorfe. Generálny riaditeľ Dr. Andreas Pleßke, ktorý je zároveň predsedom výboru veľtrhu drupa, vysvetľuje. „Po ôsmich rokoch prišli do Düsseldorfu vystavujúce spoločnosti aj návštevníci s veľkým odhodlaním a nadšením. Je jasne vidieť, ako hlboko sa celé odvetvie za posledné roky zmenilo. Témy ako udržateľnosť a digitalizácia boli ústrednými bodmi, ktoré návštevníci čoraz viac požadujú uchopiť a riešiť.“

Nespočetné množstvo nadšených návštevníkov a veľa sľubných objednávok

Digitálne inovácie ako magnet pre návštevníkov

Priekopnícke digitálne inovácie, prezentované vo vzrušujúcich živých prezentáciách, sa ukázali ako skutočné lákadlá. Digitálna inteligencia Kyan ožila pred očami návštevníkov a osobne sa predstavila záujemcom ako virtuálna spolumoderátorka. Portál myKyana sa prezentoval ako srdce digitálneho sveta a dokázal pôsobivo zdôrazniť, ako môže digitalizácia zvýšiť efektivitu, produktivitu a udržateľnosť spoločností. Kyana Assist vyvolala medzi návštevníkmi veľtrhu rozruch. Prvý chatbot s umelou inteligenciou v polygrafickom priemysle umožnil zákazníkom spoločnosti Koenig & Bauer komunikovať priamo s Kyanou a získať priamu podporu bez čakania.

V jednotlivých živých ukážkach sa návštevníci oboznámili s výhodami komplexného ekosystému myKyana priamo na veľtržnom stánku. „Na veľtrhu drupa sme ukázali, ako kombinácia tradičného tlačiarenského umenia a najmodernejších technológií založených na umelej inteligencii a dátach formuje budúcnosť tlačiarenského priemyslu. Nespočetné rozhovory so zákazníkmi potvrdzujú, že nástroje digitálnej produktivity sa stávajú rozhodovacím kritériom pre investíciu do našich tlačových a dokončovacích technológií,“ zdôrazňuje Sandra Wagner, viceprezidentka pre digitálne technológie spoločnosti Koenig & Bauer.

Nové prepojené obalové riešenie FOLLOW vzbudilo mimoriadny záujem majiteľov značiek a výrobcov obalov. Inovatívna platforma mení obaly na konzistentné multimediálne komunikačné kanály a pozdvihuje celý spotrebiteľský zážitok na novú úroveň. Vďaka funkciám rozšírenej reality a prvkom gamifikácie prináša FOLLOW úchvatný zážitok z produktu. Okrem toho platforma spĺňa budúce predpisy, ako je digitálny pas výrobku, a prispieva k udržateľnosti a vysledovateľnosti výrobkov.

S rýchlosťou tlače až 22 000 hárkov za hodinu je Rapida 106 X najrýchlejším hárkovým ofsetovým strojom na svete. © Koenig & Bauer

Celosvetový záujem o hárkový ofset

Spoločnosť Koenig & Bauer prekonala svoje ciele, ktoré si sama stanovila, vďaka silným prichádzajúcim objednávkam. Najmä divízia hárkového ofsetu výrazne prekročila svoje plány. Väčšina objednávok pochádzala z Číny, Španielska a Brazílie. Objednávky však prišli aj z regiónu DACH, mnohých ďalších krajín strednej Európy, Ázie a Severnej a Južnej Ameriky. Objednávky sa týkajú všetkých formátových radov, ako aj oblasti postpressu, ktorý bol na veľtrhu vystavený ako súčasť konzistentného (workflow) pracovného postupu pri balení. Veľký záujem bol o inovatívne rotačné výsekové stroje radu CutPRO X 106, ploché výsekové stroje a lepičky skladacích krabičiek a krabíc.

Sedemfarebný stroj Rapida 106 X s lakovacou vežou a predlženým vykladačom, ktorý na výstave tlačil rýchlosťou 22 000 hárkov za hodinu, je najrýchlejší hárkový ofsetový stroj na svete. Počas veľtrhu bol predaný tlačiarenskej spoločnosti I.G.B (Innovative Graphic Boxes) zo severného Talianska. Po inštalácii vo Viggiù bude stroj vyrábať najmä obaly na farmaceutické výrobky.

Všetky vystavené postpress systémy sa predávali aj priamo z veľtržného stánku. Spoločnosť Qualvis Print & Packaging dostáva lepičku krabičiek Omega Alius 90. Spoločnosť so sídlom v Leicesteri vo Veľkej Británii si lepičku objednala v balíku so strojom Rapida 106 s jedinečnými funkciami. Ďalší stroj Rapida 106 so siedmimi tlačovými jednotkami a dvojitou lakovacou vežou je už v spoločnosti Qualvis Print & Packaging a vyrába.

Plochý vysekávací stroj CutPRO Q 106 putuje do spoločnosti AM-PG Group, akcidenčnej bezpečnostnej tlačiarne v Jerevane v Arménsku. Spoločnosť je používateľom technológie Koenig & Bauer už viac ako 15 rokov a okrem iného prevádzkuje tlačový stroj Rapida stredného formátu. Veľký záujem medzinárodného odborného publika vzbudil aj rotačný výsekový stroj CutPRO X 106 s maximálnou prevádzkovou rýchlosťou 16 000 hárkov/h. Na veľtrhu bol vystavený vo verzii na výsek kartónových krabičiek, ale záujemcom bol ponúkaný aj v rôznych verziách – mimo iné aj na výsek etikiet.

Živé vystúpenia v stánku Koenig & Bauer v hale 16 prilákali množstvo návštevníkov. Na výstave Folding Carton Box Show spoločnosť predstavila svoj kompletný pracovný postup pri výrobe obalov. © Koenig & Bauer

Koenig & Bauer presviedča vysokou kvalitou a flexibilitou aj pri digitálnej tlači

Na veľtrhu bol poprvýkrát predstavený digitálny tlačový stroj VariJET 106 na potlač skladačkového kartónu od spoločného podniku Koenig & Bauer Durst. Pri ukážkach produktov zaujal vysokou kvalitou tlače, ako aj flexibilitou celej konfigurácie. Návštevníkov veľtrhu zaujala najmä možnosť pridania viacnásobného lakovania a konvenčných tlačových jednotiek. Spoločnosť Koenig & Bauer Durst spolu s firmou Highcon demonštrovali možnosti kompletne digitálneho výrobného procesu od tlače až po ďalšie spracovanie.

Spoločný podnik tiež potvrdil dvoch beta zákazníkov pre VariJET 106 a plánovanú inštaláciu VariJET u európskeho zákazníka v júli. S digitálnou tlačou bielej farby na báze vody pre substráty z vlnitej lepenky pre primárne balenie potravín bola na veľtržnom stánku prezentovaná aj ďalšia priemyselná novinka. Prevádzkové testy stroja Delta SPC 130 od spoločnosti Koenig & Bauer Durst sú plánované na druhú polovicu roka, pričom komerčné inštalácie budú nasledovať od začiatku roka 2025.

Technologické a udržateľné inovácie v segmente Digital & Webfed

18 metrov dlhý dekoračný pás, ktorý sa tiahol cez celý stánok spoločnosti Koenig & Bauer, okamžite upútal pozornosť návštevníkov veľtrhu. Každý centimeter dekorácie vytvorenej umelou inteligenciou bol jedinečný a pôsobivo podčiarkoval inovatívne a technologické prvenstvo spoločnosti Koenig & Bauer v oblasti digitálnej tlače dekorácií pomocou technológie RotaJET. Okrem toho sa prezentácia inkjetovej rotačky RotaJET zamerala na výrobu kartónových krabíc a potlač linerov. Osobitnú pozornosť si zaslúžia produkty, ktoré kombinujú veľkoobjemovú digitálnu tlač obalov s technológiou rozšírenej reality FOLLOW a bezpečnostným riešením ValiPACK.

Spoločnosť Koenig & Bauer špeciálne pre veľtrh drupa vytlačila na stroji RotaJET 15 000 obalov TetraPak, ktoré boli k dispozícii návštevníkom veľtržného stánku. Veľkému záujmu sa tešili aj informačné zóny s prezentáciou flexotlače, a to na vlnitú lepenku, tak kotúčová CI flexotlač. Dôraz sa kládol na tlač na biomateriály a biologicky rozložiteľné substráty, ako aj na vysoko výkonné stroje ChromaCUT X Pro a Chroma HighTech 2S na obojstrannú potlač vlnitej lepenky.

Stánok spoločnosti Koenig & Bauer takmer každý deň navštívili väčšie delegácie. © Koenig & Bauer

Silný príjem objednávok na veľtrhu: potvrdenie prognózy na aktuálny finančný rok

„Veľký záujem a pozoruhodný predajný úspech potvrdzujú, že spoločnosť Koenig & Bauer opäť naplní svoje tvrdenie, že za viac ako 200 rokov pôsobenia na trhu vyvinula prelomové technológie pre polygrafický priemysel,“ zdôrazňuje finančný riaditeľ Dr. Stephen Kimmich.

Od konca mája 2024 získala spoločnosť Koenig & Bauer na trhu nové objednávky v hodnote 250 miliónov eur, z čoho približne 200 miliónov eur predstavujú právne záväzné objednávky. Príjem objednávok sa týka všetkých segmentov. Nové objednávky boli zadané na veľtrhu drupa aj mimo neho. Pre aktuálny finančný rok spoločnosť potvrdzuje svoju prognózu dosiahnuť prevádzkovú maržu EBIT a vývoj predaja na stabilnej úrovni predchádzajúceho roka. Už vytýčenú cestu k dosiahnutiu marže EBIT vo výške 6 až 7 % pri konsolidovaných tržbách vo výške 1,5 miliardy EUR najneskôr do finančného roku 2026 zabezpečuje aj cieľový program „Spotlight“.

Po jedenástich dňoch na veľtržnom stánku Koenig & Bauer bolo jasné: Drupa je skutočný veľtrh a napriek osemročnej prestávke zostal verný svojim štandardom. „Množstvo vzrušujúcich technických diskusií so zákazníkmi a odborníkmi z odvetvia vytvára na tomto veľtrhu výnimočnú atmosféru,“ hovorí Ralf Sammeck, člen predstavenstva spoločnosti Koenig & Bauer.

Zdroj TS: Koenig & Bauer

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo