Technológia studenej razby ponúka početné výhody.

Prečo sú komerčné tlačoviny, časopisy a etikety na mokré lepenie v hárkovej ofsetovej tlači finalizované prevažne studenou razbou? Odpoveď je jednoduchá – vyniká vysokým leskom, rýchlym spracovaním a najlepším pomerom cena/výkon.

Technológia studenej razby ponúka početné výhody

Môžeme ju aplikovať bez obmedzenia v dizajne, dokonale vykreslí aj ostré hrany a zabezpečuje vysoký lesk.

Pretlač sa dá vykonávať inline aj offline a podporuje aj vysokú výrobnú rýchlosť (až 18 aj 20 tis. hárkov/h), a tiež využitie štandardných ofsetových tlačových platní, valcov, roztokov na umývanie valcov a ofsetových poťahov.
So studenou razbou tlačiari dosahujú rýchlu zmeny zákazky a zabezpečenie presnej sútlače. Výhodou je, že nie je potrebné pretláčať opacitnú bielu farbu, miesta bez razby sa jednoducho vynechajú.

LEONHARD KURZ
KURZ – razobné fólie.

Výhody fólií KURZ

Fólie určené pre razbu KURZ sú tvorené ultratenkou suchou vrstvou (1,5–3 μm), ktorá vytvára dizajn. Dekoračná vrstva (hliník, suchý lak) je na tenkom 12 μm polyesterovom nosiči (PET), ktorý je po prenose dekoračnej vrstvy oddelený a zostáva v cykle priemyselného odpadu. Nedochádza k laminovaniu, na produkt sa PET neprenáša. To je zásadný benefit pre majiteľov značiek aj výrobcov, ktorí hľadajú zmenu v rámci udržateľnosti.

Zatiaľ čo obaly z metalických hárkov obsahujú plast, po razbe žiadny plast na obale nezostáva. Obal je možné recyklovať a udržať v životnom cykle papiera. Rozhodujúcim faktorom rozvoja sa stáva udržateľnosť.

Studená razba ju okrem iného podporuje aj tým, že obal môže byť bez plastu. Dekoračná vrstva môže byť aplikovaná v hrúbke 1,5 – 3 μm. Výroba razobnej fólie sa vyznačuje nízkou energetickou náročnosťou, napr. 1 m2 metalickej razobnej fólie LUXOR® je možné vyrobiť s príkonom cca 15 W/m2. V tomto prípade je životné prostredie ovplyvnené iba 1,5 g ekvivalentu CO2 /m2 tým, že sa vo výrobnom procese regeneruje teplo, v závodoch sa vyrába solárna energia a nakupuje zelená elektrina.
Nespotrebovaný materiál je možné ľahko skladovať, nevysychá ako oxidatívne farby a laky. Používajú sa najtenšie dekoračné vrstvy na zušľachtenie na trhu, sú odfarbovateľné z papierových vlákien a kompostovateľné. Výhodou je recyklovateľnosť – vďaka prepojeniu know-how z celého radu priemyselných odvetví je KURZ jedinou spoločnosťou na svete, ktorá poskytuje vlastný systém recyklácie PET.

LEONHARD KURZ
KURZ – razobné fólie.

Univerzálna fólia KPS SX+

„Náš R&D team vyvinul excelentný produkt, ktorý je bezkonkurenčný a prináša nespočetné množstvo výhod. Ide o prielom v technológii nielen pre nás interne, ale aj pre trh všeobecne. Táto vylepšená verzia zredukuje naše portfólio z troch na jeden produkt,“ uvádza Svetlana Holečková, PR & Marketing Manager, LEONHARD KURZ South-East Europe.

Fólia KPS SX+ sa vyznačuje celým radom predností. Jeden produkt na všetko zníži prevádzkovateľom skladové zásoby, zjednoduší logistiku a skráti prestoje pri zmene zákazky. Extrémne vysoký lesk konkuruje metalickým laminátom, ktoré sa výrobcovia (i značky) snažia nahradiť vďaka ich ťažkej/problémovej recyklovateľnosti.
Fólia podporuje aplikáciu na UV, konvenčné aj nízkomigračné lepidlo. Po aplikácii na lepidlo s nízkou migráciou nedochádza k zmatneniu (v kombinácii s odporúčaným lepidlom) a pretlač nie je limitujúca (konvenčnými aj UV farbami).

LEONHARD KURZ
KURZ – razobné fólie.

S fóliou KPS SX+ je možné dosiahnuť precízne a presné vykreslenie okrajov, jemných detailov aj liniek. Dizajn sa ľahko kombinuje od veľkých plôch po poltóny. Pri použití správneho lepidla a podložky je možné dosiahnuť plynulé prechody, významne nižší prenos a prášivosť na tlačové platne (zanášanie valcov) a predĺženie intervalov na čistenie. Práca s KPS SX+ neznižuje maximálny výkon stroja, spĺňa nariadenia týkajúce sa kvality, je vhodná pre obaly na potraviny, rovnako tak spĺňa požiadavky na obaly budúcnosti (napr. obsah halogénu pre elektronické obaly a pod.)

Fólia KPS SX+ funguje na rade rôznych materiálov, na GC1, recyklovanej lepenke aj na tenkých materiáloch, ako je napr. Chromolux 80 g. Tlačiari ocenia jednoduchosť spracovania a využitia pre širšie spektrum zákaziek. Ako všade inde, aj tu platí, že ani s najlepšími materiálmi nemusí byť výsledok dokonalý, pokiaľ sa ich v praxi nenaučíme správne kombinovať. S výberom najvhodnejšej kombinácie pre konkrétne technológie tím zo spoločnosti KURZ tlačiarom rád poradí.

Možnosti dizajnu pri studenej razbe sú takmer neobmedzené. Fólia je základ spolu s uceleným konceptom, ktorý tím odborníkov KURZ vytvoril po rade testov s overenými lakmi a platňami.

František Martančík
Zdroj: KURZ

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo