landa

Nemecký výrobca chemických špecialít Altana Group získal menšinový podiel v izraelskej spoločnosti Landa Digital Print. Landa Corporation tak získa ďalších 100 miliónov eur na ďalší vývoj novej tlačiarenskej technológie – nanografie.

Landa Nanographic Printing

Landa Nanographic Printing

Podľa vyjadrení oboch spoločností nejde len o finančnú investíciu. Uzavretie dohody považujú za východiskový bod pre dlhodobé strategické partnerstvo. Jeho cieľom bude priniesť nové digitálne riešenia na trh komerčnej, obalovej a vydavateľskej tlače.

Vložený kapitál použije Landa na dokončenie vývoja nanografie, digitálneho tlačového procesu na báze vodou riediteľných farieb. S ním súvisia aj konštrukčné návrhy a výroba tlačových strojov Landa Nanographic Printing. Časť investícií bude smerovať aj do budovania závodov na výrobu farbív Landa NanoInk. Očakáva sa, že spoločnosť Altana bude aktívnym partnerom a v priemyselnej tlači využije odborné znalosti troch zo štyroch svojich divízií. „Sme veľmi radi, že sme sa stali partnermi takého vizionára, ako je Benny Landa. O inováciách hovoríme rovnakým jazykom,“ povedal Matthias L. Wolfgruber, generálny riaditeľ Altany. „Som presvedčený, že sme investovali do technológie, ktorá čoskoro zmení pravidlá hry. Jej využitím bude polygrafický priemysel 21. storočia rásť a našim zákazníkom pomôže presadiť sa aj v budúcnosti.“

„Spojenectvo s Altana Group vnímame ako kľúčový míľnik pre našu spoločnosť. S jej pomocou naplníme náš cieľ – priniesť digitálnu tlač na bežné trhy komerčnej, obalovej a vydavateľskej tlače,“ povedal Benny Landa, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Landa Corporation. „Altana ponúka bohaté odborné znalosti v odvetví a jej skúsenosti celosvetového výrobcu majú pre nás veľkú cenu.“

Benny Landa
Obr.: Benny Landa

O Altana Group
Nemecká Altana Group je skutočne „svetovým hráčom„. Až 85 % svojich tržieb získava na globálnych trhoch. Vyvíja a vyrába vysokokvalitné inovatívne výrobky v odbore špeciálnych chemikálií. Je jednou z najúspešnejších inovačných chemických skupín na svete.

Altana Group má štyri divízie:
BYK – Aditíva/Prísady a Nástroje
ECKART – Metalické a efektové farby
ELANTAS – Produkty pre elektrotechnický priemysel
ACTEGA – Farby, laky, lepidlá a tmely pre polygrafický priemysel

Všetky tieto divízie zaujímajú vedúce postavenie na svojich cieľových trhoch. V súčasnosti má Altana Group 46 výrobných závodov a viac ako 50 výskumných laboratórií po celom svete. Zamestnáva vyše 5 700 ľudí. V roku 2013 dosiahla Altana tržby vo výške asi 1,8 miliardy eur.

Landa & Altana: Prečo to dáva zmysel

Izraelský start-up Landa Nanographic Printing, ktorý vyvíja novú digitálnu technológiu tlače, sa rozšíril o nového menšinového spoločníka – nemeckú chemickú skupinu Altana Group. V rozhovore pre médiá Benny Landa, zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Landa, vysvetlil, že v prípade investícii Altana ide o viac než len o peniaze a vlastníctvo. Spoločnosť Altana je strategickým partnerom, ktorý sa pripája k Landovmu novátorstvu. Landa bude aj naďalej vyrábať svoje vlastné tlačové atramenty (nanoink), ale Altana pomôže pri výskume a ich výrobe. Altana má pobočky po celom svete, a tak bude môcť podporiť novú technológiu Landa nanographic printing vo všetkých regiónoch. Výroba atramentov a komponentov bude umiestnená v nových prevádzkach v Izraeli.

Keďže Benny Landa so svojou novou technológiou nanografickej tlače na vodnej báze urobil na polygrafickom veľtrhu Drupa 2012 veľkú šou a predstavil viacero rôznych prototypov nanografických tlačiarní (ale bez vzoriek tlače), veľa odborníkov sleduje vývoj Landovej technológie s plnou vážnosťou. Podľa najnovších správ sa očakáva betaverzia tlačového zariadenia v roku 2015. Investícia a vstup spoločnosti Altana do Landovho projektu môže byť dôkazom, že projekt izraelského vizionára vzbudzuje dôveru a rešpekt na trhu.


Po japonskom výrobcovi tlačiarenských strojov Komori a firme EFI, ktorá je dodávateľom riadiacich systémov pre polygrafiu, je Altana Group už tretím veľkým investorom v Landa Nanography. Najnovšia správa zdôrazňuje význam výroby atramentov pre obchodný model Landovej nanografie. Utajený už zostáva iba dodávateľ atramentových tlačových hláv. Je zrejmé, že Landa priťahuje firmy, ktoré chcú dlhodobo strategicky investovať, aby mohli v budúcnosti ťažiť z jeho inovácií.

Benny Landa je majiteľom vyše 800 patentov a na duševnom vlastníctve stavia základy všetkých svojich firiem.

Spracoval: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo