Spektrofotometer Epson SD-10 prepojený s bezplatnou aplikáciou „Epson Spectrometer“.

Ľudské vizuálne vnímanie farieb je veľmi subjektívne a nie je to spoľahlivá metóda pre posudzovanie farieb. Každý človek vidí farby inak. To môže viesť k problémom pri rozhodovaní, analýze, špecifikovaní a komunikácii farby produktu alebo pri obchodných transakciách zahŕňajúcich farbu. Napriek dôležitosti farieb sa meranie a kontrola farieb často prehliada.

Ako mnohí vedia, spoločnosť Epson nie je len lídrom v oblasti tlače, ale aj optiky. Skúsenosti s optikou spoločnosť využila na vývoj nového produktu, ktorý pomôže firmám i jednotlivcom optimalizovať ich výrobný proces a zaistí, že získajú presne požadovaný výstup a presnú farbu, akú potrebujú.

Spektrálne meranie farieb nahrádza subjektívne vnímanie objektívnym meraním a umožňuje presne vyjadriť danú farbu.

Dnes sa pozrieme na novinku „ručný merací prístroj SD-10“, ktorý na trh uviedla spoločnosť Epson. Verím, že informácie a skúsenosti s týmto zariadením záujmu a budú prospešné pre tých, čo riešia problematiku farieb a ich reprodukciu.

Epson SD-10
SD-10, displej a ovládacie tlačidlá. Merací otvor a systém pre meranie vzoriek.

Prioritou číslo jedna v grafickom i polygrafickom priemysle je udržať spokojnosť zákazníka. To si vyžaduje dohodu o farebných štandardoch medzi dodávateľmi, farieb a tlačiarenskými spoločnosťami, aby sa splnili očakávania spotrebiteľov. Ak farba vzorky nezodpovedá štandardu, spokojnosť zákazníka je ohrozená a zvyšuje sa množstvo reklamácii. Z tohto dôvodu je dôležité identifikovať farby a farebné rozdiely medzi vzorkou a štandardom už na začiatku výrobného procesu.

Spektrofotometer Epson SD-10 poskytuje cenovo dostupnejšiu a prenosnejšiu alternatívu k väčším spektrofotometrom, ktoré sa používajú v grafickom a polygrafický priemysel od spoločnosti X-Rite, Techkon, Konica Minolta alebo Barbieri.

Spektrofotometer SD-10 je navrhnutý tak, aby používateľom poskytol dostatočne presné meranie farieb a ich číselné hodnoty. Jeho hlavným cieľom je vyriešiť problémy so zhodou farieb v širokom spektre prác, ktoré sú spravidla prácou vyškoleného personálu. Jeho využitie sa predpokladá hlavne pri práci dizajnérov, grafikov, pri komunikácii, kontrole vzoriek i tlačových procesoch. Tomu zodpovedá dizajn i obslužnosť zariadenia.

Jednoduchá obsluha!

Zariadenie SD-10 stanovuje nové štandardy v jednoduchosti používania a intuitívnom ovládaní. Päť vyhradených tlačidiel pre a jednoduchosť volieb umožňuje navigáciu, meranie aj vyhodnotenie. Dá sa prepojiť cez Bluetooth a používať s bezplatnou aplikáciou „Epson Spectrometer“, pre smartfón a tablet, ktorá sa veľmi ľahko používa a je zrozumiteľná aj pre tých, ktorí s meraním farieb len začínajú. Keďže SD-10 má vstavanú batériu a je ľahko dobíjateľný pomocou USB-C nabíjacieho kábla, manipulácia s ním je veľmi jednoduchá a flexibilná.

Presná a správna komunikácia pri farbách a farebnosti

SD-10 je kompaktný, prenosný a presný spektrofotometer. Malý veľkosťou (meria iba 35 mm (š) x 80 mm (h) x 80 mm (v) a hmotnosťou, iba 190 g spolu s vysokokapacitnou lítium-iónovou batériou), ale veľký funkciami je navrhnutý tak, aby bol vaším stálym spoločníkom pri navrhovaní, definovaní farieb, kontrole i tlači.

Spektrofotometer SD-10 je vybavený špičkovou technológiou na trhu, vrátane štandardných meracích režimov (M0, M1, M2) a pokročilého mikroelektromechanického systému (MEMS) od spoločnosti Epson, ktorý sa používa na konštrukciu zariadení so submikrónovou presnosťou.

Epson SD-10
Konštrukcia SD-10: Fotodetektor, MEMS Fabry-Pérot laditeľný filter, prstencové LED osvetlenie.
Epson SD-10
Auto-kalibrácia sa realizuje pomocou kalibračnej dlaždice, merací otvor Ø 7,6 mm.

Presnosť merania na textúrovaných povrchoch je dosiahnutá vďaka veľkému meraciemu otvoru Ø 7,6 mm a 360-stupňovému osvetleniu LED, ktoré redukuje tiene a nepravidelnosti (napr. textúry pri textíliách), čím sa zvyšuje presnosť meraní farieb. Vstavaný LCD displej umožňuje samostatnú prevádzku a umožňuje rýchle zobrazenie hodnoty L*a*b* nameranej farby. Okrem toho sa vždy porovnávajú posledné dve merané farby a zobrazuje sa hodnota delta-E.

Meranie

Meranie prebieha, tak že prístroj prevedie auto-kalibráciu so zatvoreným otvorom. Následne sa merací otvor odcloní a zariadenie sa meracou časťou položí na plochu, ktorú chceme zmerať … odporúčam využiť väčšiu plochu, aby ste mali istotu, že merací otvor zaberá požadovanú meranú časť. Po zmeraní vzorky (tlačidlom na displeji) sa zobrazí na displeji jej hodnota L*a*b*.

V kombinácii SD-10 s mobilnou aplikáciou „Epson Spectrometer“ sa na obrazovke smartfónu alebo tabletu zobrazuje meranie v hodnotách: Lab, LCH, LRV, HEX, RGB a CMYK, rovnako tak odchýlky od zvolenej referencie. Aplikácia ponúka viacero možnosti (grafický aj číselne) „porovnávať a analyzovať merané vzorky.

Používatelia môžu porovnať farebné rozdiely medzi 2 nameranými farbami a zobraziť rozdiely číselne (delta-E) alebo identifikovať podobné farby meraných farieb, príklady farebných schém a doplnkové farby a podobné farby PANTONE® (viď screenshoty).

V aplikácii môžete vytvárať vzorky farieb a súbory farebných knižníc, ktoré je možné importovať do aplikácií Adobe® Illustrator® a Photoshop®. Užívateľ môže nájsť podobné farby PANTONE® a porovnávať namerané farby v knižniciach PANTONE®. Vďaka profilu gamut In/Out môžu užívatelia okamžite vidieť, či je identifikovaná farba vytlačiteľná alebo nie (viď screenshoty).

Široká škála softvérovej kompatibility

SD-10 myslí aj na softvérové ​​riešenia, ktoré spolu navzájom spolupracujú. Pomocou obslužných programoch môžete namerané hodnoty rovno zapisovať aj zobrazovať. Vďaka prepojeniu s funkciami originálneho softvéru Epson Edge Print je možné na veľkoformátových atramentových tlačiarňach Epson reprodukovať farby veľmi presne.

Epson SD-10
Ukážka meranie dvoch farieb a rozdiel definovaný hodnotou deltaE.

Zhoda vzorky so štandardom

Spektrofotometre sa používajú hlavne na porovnanie farby vzorky s referenčným štandardom nezávisle od používateľa, okolitých svetelných podmienok a času. Spektrofotometer SD-10 meria spektrálnu odrazivosť v spektre viditeľných vlnových dĺžok, od 400 mm do 700 mm. Farebný rozdiel možno definovať ako číselné porovnanie farby vzorky so štandardom. Označuje rozdiely v absolútnych farebných súradniciach a označuje sa ako Delta (Δ). Tieto rozdiely medzi dvoma farbami, identifikujú nezrovnalosti a pomáhajú používateľom efektívnejšie kontrolovať farbu svojich produktov. Merania poskytujú dodatočné informácie potrebné na dosiahnutie vysoko presných výsledkov.

Kvantifikovateľné údaje o farbách nielen zaručujú zhodu farieb, ale možno ich použiť aj na monitorovanie zmien spracovania počas výroby. Vzhľadom na rastúci počet špecializovaných materiálov používaných v polygrafickom priemysle je táto schopnosť obzvlášť dôležitá.

Epson SD-10
Meranie textilu so štruktúrou.

 
Obr.: Meranie farieb v L*a*b* a ponúkané alternatívy Pantone (Color Bridge Coated-V4).

 
Obr.: Číselné a grafické porovnanie dvoch farieb a rozdiel vyjadrený v deltaE.

 
Obr.: Definovanie parametrov merania a výber farebných priestorov CMYK.

 
Obr.: Číselná hodnota vzorky farby v rôznych farebných systémoch. Výber knižníc Pantone.

Kúpiť, či nekúpiť?

Určite ÁNO … ak to s farbou myslíte vážne. Osobne tento spektrofotometer zaujal svojou veľkosťou, funkciami a hlavne širokou škálou možnosti.“

PLUSY: SD-10, je navrhnutý tak, aby zabezpečil jednoduchú správu farieb, je užitočný najmä pre dizajnérov, grafické štúdia a centrá tlače, kde sa vyžaduje komunikácia, presné farby a správne číselné definovanie farieb (Lab, LCH, LRV, HEX, RGB a CMYK) vrátane štandardných meracích režimov (M0, M1, M2). Vysoko hodnotím grafické zobrazenie a možnosť vizuálne simulovať resp. porovnávať merané farby a navyše využívať vstavané knižnice PANTONE®.

MÍNUSY: Menšie nedostatky som si všimol v bezplatnej aplikácii v.1.1 (kde okrem japonských a amerických štandardov, nie sú zahrnuté ISO a európske FOGRA). Predpokladám, že čoskoro budú doplnené. Program komunikuje v svetových jazykoch, slovenský a český, žiaľ chýba. Komunikácia je  SD-10 je v rannej fáze uvedenia na trh a firmware sa stále ešte vyvíja. Podľa najnovších informácii od Epsonu je plánované aj zapojenie do vlastného Epson Edge Color software, ktorý prinesie celý rad ďalších funkcií.

Epson SD-10
Balenie obsahuje: SD-10 spektrofotometer, remienok na ruku, puzdro na prenos, kábel USB-C pre nabíjanie batérie.

Dostupnosť

Spektrofotometer SD-10 bude dostupný u Epson autorizovaných predajcov TEPEDE Slovakia a NANOTEC s.r.o., za cenu 749 EUR (bez DPH).

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo