Zonerrama - podpora moderných formátov AVIF a HEIF vrátane HDR.
Zonerrama - podpora moderných formátov AVIF a HEIF vrátane HDR.

Spoločnosť Zoner, vývojár editačného programu Zoner Photo Studio X pre Windows, pridáva nové funkcie do Zonerama, svojej bezplatnej platformy online galérií, ktorá ponúka neobmedzené ukladanie fotografií.

Neobmedzená online galéria Zonerama pokračuje v búraní hraníc a súčasných zvyklostí fotografov. Počnúc dneškom môžu fotografi po celom svete prezentovať svoje fotky aj v iných formátoch, než v pomerne zastaranom JPEGe.

Podpora nových formátov HEIF a AVIF

Fotografi využívajúci novšie iPhony alebo fotoaparáty umožňujúce ukladanie do HEIFu (niekedy tiež HEIC alebo HIF) môžu snímky prezentovať priamo bez nutnosti ich vopred so stratou kvality konvertovať do iných formátov.

A zatiaľ čo iPhone je jedným z najrozšírenejších telefónov, fotoaparáty podporujúce HEIF sa na trhu ešte len rozširujú. Aj na nich už ale Zonerama myslí a ponúka podporu pre 10-bitové HEIF súbory s PQ (Canon) a HLG (Sony) charakteristikami, a to vrátane podpory HDR.
Fotky je možné prezentovať aj vo formáte AVIF, ktorý sa vyznačuje výborným pomerom kvality a veľkosti výsledného snímku. Oba formáty navyše podporuje aj Zoner Photo Studio X.

Podpora skutočného 10-bitového HDR

S Zoneramou môžu fotografi konečne ukázať svetu svoje fotografie v plných 10 bitoch a v HDR zobrazení v podporovaných prehliadačoch (v súčasnosti najmä tie založené na Chrome) a na kompatibilných monitoroch.

Zonerama
Zonerama – podpora 10-bitového HDR.

S postupným rozširovaním 10-bitových monitorov s podporou HDR majú fotografi jedinečnú príležitosť naplno využiť potenciál RAW súborov. Pretože typický RAW obsahuje až 14-bitovú farebnú hĺbku, určite každý z fotografov nájde vo svojom archíve nejakú fotografiu, ktorej prezentácia v HDR pristane.

Ako prezerať fotografie v HDR?

Podpora HDR záleží najmä na hardvérovej výbave. Je dobré skontrolovať:

Schopnosť HDR zobrazovania: V nastavení Windows alebo Macu je nutné povoliť zobrazovanie HDR (a v ideálnom prípade aj vykonať pomocou utility kalibráciu).
Podporu prehliadača: V podpore moderných formátov je najďalej Chrome a prehliadače postavené na jeho jadre. U ostatných prehliadačov je zatiaľ podpora HDR buď experimentálna alebo chýba úplne.
Prezeranie HDR obrázkov: Podporu HDR obrázkov je možné overiť v našej ukážkovej galérii po otvorení plnej fotky (nie iba náhľadu). Pokiaľ svetlé oblasti fotiek svietia jasnejšie než biele časti rozhrania operačného systému, je fotka zobrazovaná v HDR.

Zdieľanie RAW súborov

Fotografi, ktorí využívajú Zoneramu Premium (teda majú predplatené Zoner Photo Studio X) teraz môžu verejne alebo skryto zdieľať aj RAW súbory k svojim snímkam. To sa hodí napríklad na výukové účely.

Dostupné už teraz

Nové formáty je možné už teraz nahrávať na online galérii Zonerama (ako na platené tak bezplatné účty). Pre umožnenie sťahovania RAW súborov je nutné využívať Zonerama Premium (súčasťou predplatného Zoner Photo Studia X).

|Zonerama|
Zonerama, je online služba, ktorá ponúka priestor na zdieľanie fotografií a videí a ich organizovanie do albumov. Tvorcom tejto aplikácie je spoločnosť ZONER software, a.s., ktorá je taktiež tvorcom editora obrazových súborov Zoner Photo Studio X. Spoločnosť ZONER a.s. sídli v Brne a prevádzkuje pobočky v USA, Japonsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku.

Zdroj: Zoner

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo