Pohľad na finálnu montáž hárkových ofsetových strojov v závode Heidelberg vo Wiesloch.

Ako sa očakávalo, pandémia COVID-19 výrazne ovplyvňovala predaj a prichádzajúce objednávky v spoločnosti Heidelberger Druckmaschinen AG.

V prvom štvrťroku finančného roku 2020/2021, ktorý sa začal 1. apríla, boli tržby približne o 34 percent nižšie ako v predchádzajúcom štvrťroku a dosiahli približne 330 miliónov EUR.
Prichádzajúce objednávky klesli v prvých troch mesiacoch celkom o 44 percent na 346 miliónov EUR.

Podľa vyjadrení spoločnosti v júni došlo k zlepšeniu v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma mesiacmi štvrťroka. Vzhľadom na príjmy z reorganizácie podnikového dôchodkového systému vo výške 73 miliónov EUR spoločnosť Heidelberg vykázala EBITDA bez výsledkov reštrukturalizácie vo výške 60 miliónov EUR (Q1 2019/20: 14 miliónov EUR) za štvrťrok. Výsledkom bolo, že zisk po zdanení v tomto štvrťroku bol kladný o 5 miliónov EUR (predchádzajúci rok: -31 miliónov EUR).

V nasledujúcich štvrťrokoch spoločnosť očakáva ďalšie účinky opatrení na zvýšenie efektívnosti nákladov a dodatočný príjem s od predaja skupiny Gallus, ktorá sa má dokončiť v kalendárnom roku.
Spoločnosť Heidelberg predala na konci júla belgickú dcérsku spoločnosť CERM NV. Spoločnosť CERM vyvíja softvér (MIS) pre správu informácií pre oblasť výroby etikiet (zariadenia Gallus). Z tejto transakcie Heidelberg vytvoril zisk približne 8 miliónov EUR.

Vďaka komplexnému balíku opatrení v transformačnom programe, ktorý zahŕňa zlepšenia štruktúr a organizácie, ako aj odpredaj obchodných činností generujúcich stratu, Heidelberg je na dobrej ceste k zlepšeniu svojej ziskovosti v strednodobom horizonte.

Pripravil: František Martančík
Zdroj: Heidelberg

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokVodivé farby v elektronickom priemysle
Nasledujúci článok4K monitor EIZO ColorEdge CS2740 získal cenu EISA