Digitalizácia hýbe svetom a ochrana životného prostredia dopadá na všetky odvetvia. V nasledujúcich rokoch si musia aj výrobcovia tlačových zariadení položiť otázku, akým smerom sa vydať. Rok 2020 prináša mnoho výziev. Ktorých päť trendov nevyhnutne ovplyvní tlač?
- Rozšírenie cloudových služieb
- Častejšie využívanie Internet of Things
- Širšie portfólio multifunkčných tlačiarní
- Ochrana pred kybernetickou hrozbou
- Ekologická udržateľnosť
Rozšírenie cloudových služieb
Cloudové služby sú pre poskytovateľov tlače celkom bežné. V novom roku sa k nim pridajú aj nezávislí softvéroví predajcovia. Nahráva tomu dopyt po vyššej dostupnosti cloudových služieb, kapacite či nízkonákladovosti. Spoločnostiam sa vďaka presunu infraštruktúry z tej tradičnej zlepší produktivita a zníži IT zaťaženie, cloudový model znižuje kapitálové výdavky a prevádzkové náklady.
Neznamená to však, že prechod na nový systém bude nutne priamy. Kvôli udržaniu niektorých funkcií v prevádzke a nutnosti zachovať flexibilitu pri reakcii na nové predpisy a nariadenia (ako je GDPR), budú mnohí uprednostňovať hybridný prechod.
Častejšie využívanie Internet of Things
Spojenie tlačiarne s tradičným počítačom čím ďalej tým častejšie nahrádzajú inteligentné telefóny, tablety a ďalšie zariadenia. Silnie tlak na produkty s vyššou schopnosťou adaptácie na nové modely. K vytvoreniu stratégie IoT povzbudzuje tlačové spoločnosti používanie verejných cloudových platforiem. Už teraz existuje celý rad možností. AWS, Google Cloud či Microsoft Azure ponúkajú také cloudové platformy, vďaka ktorým môžu spoločnosti urýchľovať modernizáciu a ponúkať služby, ako je printing-on-the-go.
Širšie portfólio multifunkčných tlačiarní
Podpora platforiem pre ukladanie a distribúciu dokumentov do cloudových i lokálnych firemných systémov je dôležitejší, než kedykoľvek predtým. Podľa štúdie MPS 2019 spoločnosti Quocirca viac ako 80 % firiem využívajúcich správu tlačového prostredia (Managed Print Services) považuje novodobé inteligentné funkcie za veľmi dôležité. Podľa výsledkov si 76 % spoločností tiež uvedomuje, že digitalizácia papierových procesov bude pre biznis do roku 2025 hrať kľúčovú úlohu.
Spotrebitelia preto logicky vyžadujú ďalšie rozšírenie portfólia služieb, ktoré momentálne stále nezodpovedajú ich potrebám. Trend, ktorý nastavil vývoj inteligentných telefónov, tabletov a televízií plných aplikácií sa postupne presúva aj do tlačiarenského odvetvia.
„Vďaka inteligentným tlačiarňam je možné pracovať s digitálnymi dokumentami na jedno klepnutie bez zapínania počítača, čo šetrí čas aj peniaze. Pri niektorých tlačiarňach Xerox sú už vopred nainštalované aplikácie aj obchod s aplikáciami, ktoré pripravíme klientovi na mieru,” popisuje najnovší vývoj Ondřej Vltavský, produktový manažér spoločnosti Xerox.
Ochrana pred kybernetickou hrozbou
Vyššia miera digitalizácie a využívanie vzdialených úložísk so sebou nesie aj väčší dôraz na bezpečnosť dát. Tlačiarenské spoločnosti musia zaistiť vysoký stupeň ochrany proti hackerom a iným formám manipulácie.
Pod ochranou preto musí byť ako dokumenty, tak aj napríklad samotné aplikácie v tlačiarňach. Medzi jedny z tradičných techník kybernetickej bezpečnosti patrí napríklad software od spoločnosti McAfee, Cisco.
Ekologická udržateľnosť
Problémy spojené s životným prostredím sa stali jedným z hlavných tém v mnohých odvetviach, tlač rozhodne nie je výnimkou. Tlak spotrebiteľov je taký, že ekologický prístup je pre výrobcu tlačových zariadení v podstate nutnosťou.
Využitie recyklovaného papieru, výsadba nových stromov za každý vyrúbaný. To sú len niektoré z možností, ktorými sa môžu spoločnosti vydať.
Zdroj: Xerox