Vysoký stupeň automatizácie, výnimočná flexibilita a kontrola kvality.

Na mieru šitý tlačový systém Rapida 106 stredného formátu (formát hárkov až 740 x 1 060 mm) s celkovým počtom 15 tlačových a dokončovacích jednotiek v celkovej dĺžke 32 metrov už niekoľko dní vyrába vo firme Saica Pack v Dubline.

Írska obalová spoločnosť investovala do nového stroja, ktorý bude využívaný na tlač a lakovanie vysokokvalitných obalov až so siedmimi farbami a dodatočnou povrchovou úpravou vrátane výrobkov s potlačou a povrchovou úpravou na oboch stranách hárku.

Konfigurácia stroja: tlačová jednotka, lakovacia jednotka a dve prechodové sušiace veže, za ktorými nasleduje automatický obracač hárkov a sedem ďalších tlačových jednotiek, ďalšia lakovacia jednotka, ďalšie dve sušiace veže, tretia lakovacia jednotka a 3x predĺžený vykladač. Rapida 106 stojí na podstavci (900 mm) a je vybavená automatizovanou nakladacou logistikou dodávky hárkov pre nakladač.

Rapida 106
Tlačový systém Rapida 106 s celkovým počtom 15 tlačových a dokončovacích jednotiek v celkovej dĺžke 32 metrov.

Nová Rapida 106 obsahuje balíčky príslušenstva pre tlač na kartón a plastové fólie a týmto spôsobom poskytuje spoločnosti Saica Pack výnimočnú flexibilitu, pokiaľ ide o variabilitu substrátov. Ide o doplnok k vybaveniu na UV / zmiešanú prevádzku, ktorý umožňuje použitie konvenčných aj UV tlačových farieb a lakov. Proces UV umožňuje predovšetkým vysoko kvalitné zušľachťovanie pri jednom prechode strojom.

Vysoký stupeň automatizácie pre krátke nastavovacie časy

Medzi vynikajúce automatizačné riešenia tlače stroja Rapida 106 s rýchlosťou až 18 000 hárkov / h patrí: systém DriveTronic SPC pre súčasnú výmenu tlačových platní, systém CleanTronic Multi vrátane DriveTronic SRW (simultánne umývanie valcov) a systém Anilox Loader pre automatickú výmenu aniloxového valca.

Kontrola kvality a reportovanie na vysokej úrovni

Programy QualiTronic ColorControl a QualiTronic PrintCheck riadia farbu v procese inline a porovnávajú vytlačené hárky s referenciou. Kontrola farieb a kontrola hárkov patria k najdôležitejším rozhodovacím kritériám v prospech stroja Rapida 106. Počas tlačového procesu je každý hárok meraný a každý desiaty sa reguluje.
Funkcie kontroly a zaznamenávanie údajov merania zohľadňujú každú jednotlivú zónu farby, nielen priemer za celý vytlačený hárok. Okrem toho sa merajú potlačené hárky tak, aby QualityPass umožňoval reportovať o celom procese – dôležitý faktor pre ISO certifikáciu výroby obalov.

Schopnosť odpojiť nepoužívané tlačové jednotky bola ďalšou funkciou, ktorá hovorila v prospech Rapidy 106. To znižuje opotrebenie valcov. Vďaka svojim krátkym farebníkom je stroj rýchlo vyfarbený, čo znižuje plytvanie a šetrí peniaze.

Tlačové stroje Rapida používané v celej Európe

Dnes má skupina Saica závody v deviatich európskych krajinách a USA. Hárkové ofsetové stroje Koenig & Bauer sa používajú aj v iných spoločnostiach skupiny Saica. Napríklad v Španielsku, Francúzsku a Taliansku. Takmer výhradne tu sa používajú veľkoformátové systémy zo série Rapida 142 (max. formát hárku 1 020 x 1 420 mm) a 162 (formát hárku až 1 200 x 1 620 mm) – s až 11 tlačovými a dokončovacími jednotkami na stroj.

Pripravil: František Martančík
Zdroj: Koenig & Bauer

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo