Aj chémia vie byť zaujímavým a zábavným predmetom.

Víťazi sú známi. Skončil sa tretí ročník REGIOCHEMU – regionálnej súťaže základných škôl v chémii.

Spoločnosť Mondi SCP uzavrela ďalší ročník regionálnej súťaže REGIOCHEM, ktorá spája žiakov ôsmeho ročníka základných škôl, aby sa popasovali s úlohami z chémie.

Zapojilo sa celkovo 27 štvorčlenných tímov a do posledného tretieho kola, ktoré sa konalo v utorok 24. mája 2022 v laboratóriu na Strednej odbornej škole polytechnickej, postúpilo už len 5 najlepších.

Víťazmi sa napokon stali členovia tímu „BRaInS“ zo ZŠ Zárevúca. Tesne za nimi skončili „Zemiačiky“ z rovnakej školy a na treťom mieste sa umiestnil tím „Brejndedi“ zo ZŠ sv. Vincenta.

Mondi SCP
Mondi SCP – súťaž REGIOCHEM

Spoločnosť Mondi SCP chce touto súťažou žiakom ukázať, že aj chémia vie byť zaujímavým a zábavným predmetom.

„Chceme ich takýmto spôsobom pritiahnuť k technickým odborom a spolu s polytechnickou školou vychovávať našich budúcich zamestnancov“, vysvetľuje Lenka Štúrová, koordinátorka súťaže v Mondi SCP. Spolu so Strednou odbornou školou polytechnickou v rámci spolupráce v roku 2019 otvorili študijný odbor chemik operátor, ktorý je zaradený do duálneho systému vzdelávania.

Mondi SCP
Mondi SCP – súťaž REGIOCHEM

„Veľa žiakov, ktorí absolvovali túto súťaž v predchádzajúcich ročníkoch, k nám aj nastúpilo do duálneho vzdelávania,“ vyjadril sa Pavol Moravčík, riaditeľ Strednej odbornej školy polytechnickej v Ružomberku. Tento školský rok zasadli do školských lavíc už v poradí tretí prváci. „Prváci a druháci absolvujú praktické vyučovanie v 2 krásnych moderných laboratóriách, ktoré nám vybudovalo Mondi SCP, od tretieho ročníka prebieha odborný výcvik priamo v závode,“ dodal Pavol Moravčik.

Mondi SCP
Mondi SCP – súťaž REGIOCHEM

Garantom súťaže sú dve pani učiteľky chémie – Helena Drobúlová z Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku a Jana Júdová zo Strednej odbornej školy polytechnickej, ktorá je zároveň aj hlavná inštruktorka duálneho vzdelávania v Mondi SCP. Spoločne pripravili pre žiakov rôzne úlohy na tému Vodík.

Mondi SCP
Mondi SCP – súťaž REGIOCHEM

„Pre mňa je to skvelá príležitosť byť kreatívna, niečo nové vymyslieť a používam to potom ďalej aj pre vlastných študentov, keďže učím aj na osemročnom gymnáziu,“ zhodnotila súťaž Helena Drobúlová.

Mondi SCP
Mondi SCP – 3 ročník súťaže REGIOCHEM

Žiaci súťažili o hodnotné ceny

Každý člen víťazného tímu získal notebook. Za druhé miesto žiaci získali elektrokolobežky a za tretie instantný fotoaparát. Naprázdno neodišli ani posledné dva tímy, ktoré si zo súťaže odniesli bezdrôtové slúchadlá.

„Deti sú nadšené, zabavili sa pri tom, niečo nové naučili a veľkou motiváciou pre nich boli určite aj ceny. Veľmi sa mi tiež páči, že to nie je len taká bežná vedomostná súťaž. Tu musia žiaci pridať aj niečo navyše, a to hlavne kreativitu a tímovosť, čo ich už teraz pripravuje na budúci život, kde budú musieť spolupracovať aj v práci“, povedala Soňa Kenderová, učiteľka zo ZŠ Zárevúca.

Mondi SCP
Mondi SCP – súťaž REGIOCHEM

„Záujem o súťaž je každý rok naozaj veľký a veľmi nás teší pozitívna spätná väzba, či už od žiakov alebo ich učiteľov. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník,“ uzavrela Lenka Štúrová.

Zdroj: Mondi SCP

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo