Nový model Canon imagePRESS C650 zvyšuje efektivitu produkčnej tlače.

Spoločnosť Canon, rozšírila svoj vlajkový produktový rad imagePRESS o  nové farebné produkčné tlačiarne – C850, C750 a C650. Najnovšie modely sú reakciou spoločnosti Canon na dopyt zákazníkov po flexibilnejších produkčných tlačiarňach, ktoré by ponúkli kombináciu konzistentnej vysoko kvalitnej tlače, vysokého výkonu a osvedčenej spoľahlivosti v menšom, ale stále ešte dostatočne robustnom prevedení.

Nové modely sa môžu pochváliť radom inovácií a rozširujúcich možností, ktoré zvyšujú efektivitu produkčnej tlače a umožňujú poskytovať služby s plne skompletizovanými výstupmi.

Canon imagePRESS C650

Medzi prvými na Slovensku sme mali možnosť vidieť a otestovať nový model Canon imagePRESS C650.

CBS SlovakiaV spolupráci so spoločnosťou CBC Slovakia s. r. o. (Canon Business Center pre región Slovensko), ktorá zabezpečuje predaj a servis zariadení Canon na Slovensku, spoločnosťou Antalis a.s., dodávateľom papiera, odborným časopisom PrintProgress a web portálom www.polygrafia-fotografia.sk.

S technickou podporou Canon CZ, sme uskutočnili nezávislý test tlače, ktorého účelom bolo overiť schopnosť zariadenia Canon imagePRESS C650 potláčať rôzne typy papierov a špeciálnych médií smerovaných do segmentu elektrografickej digitálnej tlače.

Vzorky médií dodala spoločnosť Antalis, a.s., ktorá ponúka okrem štandardných papierov pre digitál množstvo zaujímavých médií smerovaných do tohto dynamicky sa rozvíjajúceho odvetvia. Následne v príspevku ponúkame bližšie informácie a praktické skúsenosti s týmto zariadením.

Canon imagePRESS C650

Testujeme tlač na natierané papiere

Canon imagePRESS C650 si poradí s materiálmi s hmotnosťou od 52 do 300 g/m2, pričom maximálnu rýchlosť zvláda aj pri gramáži do 220 g/m2. Samozrejmosťou je automatická duplexná tlač. Potláčali sme natierané papiere Novatech Digital Gloss, lesklé aj matné, Novatech Digital Satin o hmotnosti 170 g a 150 g, výsledok pri oboch typoch bol excelentný. To isté platí aj pre natieraný 255 g kartón Carta Elega.

Vynikajúca ostrosť a vysoká obrazová kvalita farieb je dosahovaná max. rozlíšením 2 400 x 2 400 dpi a bodovým rastrom 190 lpi. Je potrebné povedať, že aj používaný CV toner zohráva svoju dôležitú úlohu v tlačovom procese. Svojím leskom na natieraných papieroch sa veľmi približuje k lesku tlačových farieb používaných pri ofsetovej tlači.

Testujeme tlač na dizajnové a nenatierané papiere

Tlačový stroj Canon imagePRESS C650 je z pohľadu obsluhy veľmi komfortný, navyše obslužná obrazovka je logická a pre operátora zrozumiteľná. Komunikácia je lokalizovaná do slovenského jazyka. Pre potlač nenatieraných papierov sme nerobili žiadne špeciálne nastavenia, vyberáme z ponuky jeden zo štandardných ICC profilov, ktorými  zariadenie disponuje.

Pri tomto teste sme potláčali rôzne médiá v rozsahu plošnej hmotnosti 75 g až 300 g/m2. Uvediem pre informovanosť: samolepiaca fólia, metalický papier, papiere Rives (sieťovaná a plstencová razba), ale aj 100% recyklovaný papier a prírodné papiere.

Canon imagePRESS C650
Výsledky dopadli veľmi dobre, ale až po úpravách v základnom nastavení. Rozdielne vlastnosti a povrchy jednotlivých médií vyžadovali zmenu nánosu tonera (zvýšiť denzitu), aby obraz bol nasýtený a dostatočne farebne vyvážený. Uvedené korekcie predviedla obsluha v menu nastavení zvýšením napätia. Vďaka elastickému prenosovému pásu zariadení imagePRESS, sú výsledky pri použití médií s nerovným povrchom ako napr. štruktúrované a recyklované médiá viac než dobré.

Banner mu nerobí problém

Bannerová tlač sa najčastejšie používa pre tlač v oblasti prebalov kníh so záložkami, rôzne leporelá, pexesá, panoramatické kalendáre, pútače či iné kreatívne produkty. Vzhľadom k cene výtlačkov ide o veľmi ziskové využitie.

Automatická obojstranná tlač na maximálny formát 330,2 x 762 mm otvára nové možnosti pre klientov a agentúry. Je potrebné informovať, že pri obojstrannej tlači, najmä na hrubšie médiá, sa rýchlosť tlače zníži takmer na polovicu. Nami testované papiere nespôsobovali počas tlače žiadne problémy.

Canon imagePRESS C650

Ako dopadol test?

Tlačový stroj Canon imagePRESS C650 nás presvedčil a počas testu zvládol bez problémov potlačiť vo vysokej kvalite takmer všetky dodané vzorky. Potvrdili sa vyjadrenia výrobcu, že inovatívne technológie zaručujú vysokú kvalitu tlače a zvyšujú produktivitu.

Jeden problém pri overovaní vhodnosti médií nás predsa len zaskočil. Pri pokuse potlačiť kartón so zrkadlovou fóliou s označením KernowPrint MetaliK© Silver/Gold/Copper o hmotnosti 330 g/m2, sme neboli úplne úspešní. Problém sa prejavoval v nerovnosti pokrytia celej plochy tonerom. Papier, ktorý je opatrený jednostranne nedefinovateľnou fóliou toneru vzdoroval. Po vyčerpaní technických možností sme ďalšie pokusy vzdali.

Canon imagePRESS C650

Na záver

Poďakovanie patrí Dušanovi Midriakovi (CBC Slovakia), a Michalovi Tomanovi (Canon CZ) za spoluprácu, osobný prístup a odborné konzultácie pri prezentácii zariadenia Canon imagePRESS C650. Vďaka patrí tiež zástupcom spoločnosti Antalis a.s., pani Daniele Talánovej a pánovi Milanovi Škodroňovi.

Zariadenie Canon imagePRESS si môžete pozrieť v showroome spoločnosti CBC Slovakia. Viac informácií na cbd.cbcslovakia.sk.

Pripravil: František Martančík
Foto: Klaudia Lukačovičová

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo