NEC MultiSync E245WMi reprezentuje špičku medzi monitormi určenými pre firemné prostredie a to nielen vďaka 24-palcovému LCD displeju typu IPS s LED podsvietením, ale tiež vďaka pokročilým technológiám.

NEC Display Solutions Europe uviedol minulý rok na trh 24-palcový monitor MultiSync E245WMi. Tento monitor spadá do modelového radu „E series“. Monitor E245WM je určený hlavne pre firemné prostredie, finančné inštitúcie a dispečingy, kde je zvýšená záťaž na tieto zariadenia, ktoré sú využívané často veľa hodín deň, čo deň. Obrazovka s veľmi úzkymi rámikmi, kombinuje uhladený a elegantný dizajn s vynikajúcim výkonom. Širokouhlý displej s uhlopriečkou 61 cm a pomerom strán 16:10, je ideálny pre efektívne zobrazenie väčšieho množstva informácií.

NEC MultiSync® EA245WMi

Ak hľadáte monitor, od ktorého môžete očakávať len tie najlepšie vlastností, tak potom ste ho našli! NEC MultiSync E245WMi reprezentuje špičku medzi monitormi určenými pre firemné prostredie a to nielen vďaka 24-palcovému LCD displeju typu IPS s LED podsvietením, ale tiež vďaka technológiám flicker-free a Low Blue Light Plus. Monitor ponúka navyše aj ergonomické funkcie, ktoré určite ocenia užívatelia pri dlhšej práci.

LCD monitor pre kancelárske použitie

Moderná kancelária sa dnes považuje na rozdiel od minulosti za oveľa náročnejšie prostredie z pohľadu, fungovania, využitia aj flexibility, čo sa zohľadňuje aj pri výbere nového monitora. Pre komunikáciu, riadenie a plnenie typických kancelárskych potrieb sa dnes využívajú aplikácie, ktoré vyžadujú kvalitný LCD monitor. Dôraz je kladený nie len na dizajn, aby monitor zapadol k ostatnému vybaveniu kancelárie, ale aj na iné dôležitosti a technické parametre.

NEC_application_EA245WMi
Obr.: Elegantný dizajn s úzkym rámikom z troch strán, minimalizuje rušivé oddelenie pracovnej plochy medzi jednotlivými displejmi pri viac monitorovej konfigurácii displejov.

Nové moderné monitory musia užívateľom spĺňať nároky, ktoré sú kladené na parametre ako je:  odozva, jas, kontrast a pozorovacie uhly. V súčastnosti v spoločnosti rezonuje globálna téma úspory energií, tá sa priamo dotýka aj výrobcov monitorov na ktorých je vyvíjaný tlak na znižovanie spotreby. Pri nákupe monitorov je dnes faktor spotreby elektrickej energie veľmi sledovaný.

Dizajn – ergonómia

Pre niekoho doplnok, pre niekoho podstatný parameter, je však treba vedieť, že na monitor budeme pozerať celý deň. Monitor NEC MultiSync E245WMi je ponúkaný v čiernom, alebo bielom farebnom prevedení. Povrchová úprava plastových častí je matná. Je len na zákazníkovi, aké farebné prevedenie si vyberie. Dizajn monitora je decentný a pôsobí skôr štandardne, čo ale zaujme je ergonómia s rozsiahlymi možnosťami polohovania.

dizajn_conectivity_EA245 WMi
Okrem klasického sklonu v rozsahu od -5 do +20 stupňov si môžete upraviť i výšku (v rozsahu 110 mm) a nechýba ani možnosť otočenia a postavenia na pivot (otočenia o 90 stupňov). Stojan sa dá odpojiť a monitor potom môžeme zavesiť prostredníctvom štandardného držiaka napr. na stenu. Monitor je tiež vybavený na zadnej strane vstavaným držiakom pre jednoduché prenášanie. Súčasťou sú aj dva vstavané reproduktory o výkone 2 x 1 W. Celková hmotnosť monitora je 5.9 kg.

Displej a funkcie

Srdcom monitora NEC MultiSync E245WMi je 24TFT LCD displej typu AH-IPS (In-Plane Switching). Tento  8-bitový AH-IPS displej dokáže reprodukovať 100% farebného priestoru sRGB. Jeho rozlíšenie je klasické fullHD, teda 1920 x 1200 obrazových bodov pri pomere strán 16:10 s roztečom bodov 0,27 mm. Kontrastný pomer je 1000 : 1 (typický) a maximálny jas pre tento monitor je deklarovaný  300 cd/m². Parameter odozvy 6 ms (G2G) je akceptovateľný a zodpovedá štandardom pre využívanie monitora aj na multimediálne využitie.

Monitor využíva systém podsvietenia LED svetlom (W-LED). Rovnomernosť (Uniformita) podsvitu je riadená a kontrolovaná špeciálnou funkciou, ktorá zabezpečí rovnomerný jas a konzistentnú farebnosť po celej ploche displeja.

NEC_EA245 WM1_osd
Obr.: Ovládacie tlačidlá pre výber a nastavovanie funkcii.

Displej je prvým NEC desktop displejom s integrovanou technológiou „Low Blue Light Plus”, ktorá redukuje zložku modrého svetla vyžarovaného monitorom a chráni tak oči pred únavou. Technológia „flicker-free“, eliminuje blikanie podsvietenia. Okrem týchto prospešných funkcií je monitor vybavený aj dvomi integrovanými senzormi. Senzorom pre kontrolu vedľajšieho osvetlenia (ambient light sensor) a senzorom prítomností osoby (human sensor). Ich využívaním sa prispieva k výraznému zníženiu spotreby energie.

Ovládanie – OSD (On-Screen Display)

Ovládací panel sa nachádza vpravo na spodnej hrane obrazovky. Ovládanie a nastavenie displeja je riešené pomocou integrovaných dotykových tlačidiel. OSD menu obsahuje výber funkcií a nástroje cez ktoré postupne navolíme pre nás optimálne nastavenia.

OSD_Brightness
OSD_DV-Mode
Obr.: DV MODE – Režim Dynamic Visual Mode umožňuje vyberať tzv. predvolené nastavenia pre typické pracovné prostredie.

OSD_Color
Obr.: COLOR – Systém nastavenia farieb. Dostupné farebné nastavenia umožňujú nastavenie farieb. Výber obsahuje aj prednastavenie L/B (Low Blue Light), ktoré znižuje úroveň modrého svetla, alebo „P“ Programovateľné, kde môžete upraviť krivku gama v rámci aplikácie.

Konektivita a spotreba

NEC MultiSync E245WMi ponúka plnú konektivitu – digitálné signálne vstupy (DisplayPort, DVI-D, HDMI) a analógový vstup (VGA). Nechýba ani pripojenie audio, USB rozbočovač 3.0 a špeciálne pripojenie pre ControlSync.

EA245WMi_conectivita

Poznámka: Model monitora EA245WMi umožňuje reťazenie viacerých identických monitorov. Prostredníctvom rozhrania DisplayPort sa dajú prepojiť do série dva, alebo štyri monitory. Prostredníctvom rozhrania ControlSync sa dá prepojiť medzi sebou až 24 monitorov.

Monitor E245WMi z pohľadu spotreby energie je veľmi úsporný monitor. Jeho typická spotreba sa pohybuje okolo 25 W. Kombinácia nízkej spotreby, napr. funkcia ECO režimu pre úsporu energie, trieda energetickej účinnosti A+, ENERGY STAR 7.0, TCO 7.0 a vstavané senzory pre kontrolu vedľajšieho osvetlenia a prítomností osoby dokážu prispieť ešte k nižšej spotrebe.

Monitor E245WMi v teste

Monitor E245WMi prešiel aj naším redakčným testom, ktorý praktizujeme pri recenziách monitorov. Našou snahou bolo overiť uvádzané parametre výrobcu a zistiť kvalitu a možnosti displeja. Test pozostáva z troch samostatných testov: Kontrola jasu, Uniformita displeja a Kvalita displeja. Následne ponúkame nami získané výsledky.

Test – Kontrola JASU

Obrazové parametre sú dôležité aj z hľadiska jasu, pretože veľmi vysoký jas môže dráždiť očí (optimálnym jasom pri LCD monitoroch je 100 – 120 cd/m2). Dnešné monitory spravidla poskytujú jas okolo 250 – 300 cd/m2, čo je viac než dvojnásobok optimálneho jasu. Problémom niektorých monitorov je nastavenie minimálneho jasu! Minimálny jas je požadovaný hlavne pri práci v tme a pri nízkom osvetlení prostredia.

Nec_EA245WMi
Obr.: Tabuľka uvádza namerané hodnoty JASu podľa zadania v percentách.

Monitor E245WMi umožňuje meniť jas v percentách. Problémom je, že neviete zistiť skutočnú hodnotu bežne uvádzanú v kandelách. Maximálna hodnota jasu nastavená na 100% zodpovedala hodnote 260,5 cd/m2. Ak sme monitor stiahli na 0% hodnota jasu bola 38,9 cd/m2. Meranie bolo realizované pri zvolenom režime „standard“.

Test – Uniformita displeja

Pri tomto teste sme sledovali rovnomernosť podsvitu na celej ploche obrazovky. Tento faktor je dôležitý pri editácii fotografií a sledovaní plných plôch. Monitor E245WMi je vybavený špeciálnou funkciou, ktorá elektronický upravuje rozdiely jasu.

NEC_EA245WMi_uniformita
Obr.: Z nameraných výsledkov môžeme potvrdiť, že monitor pri meraní JASu rovnomernosti plochy v % dosiahol priemernú hodnotu 3,3% a max. 7%  od referenčného bodu v strede obrazovky. Výsledky sú vynikajúce (poznámka: typická výrobná tolerancia pre jasovú rovnomernosť plochy pri profi modeloch je 10%).

Test – Kvalita displeja

Hodnotiť kvalitu zobrazovania konkrétneho monitora je náročné a bez kvalitného technického vybavenia takmer nemožné! Výsledok je závislý od veľa faktorov, ktoré ho môžu ovplyvniť.

Je potrebné povedať, že každý monitor prichádza z výroby so základným továrenským nastavením. Spravidla ide o nastavenie parametrov (napr. hodnota bieleho bodu 6500K a parameter gama 2,2). Pri značkových a kvalitných monitoroch nájdeme aj predkalibrované typické režimy pre text, fotografiu, video a ďalšie. Továrenské nastavania predvoľby (spravidla dosiahneme stlačením tlačidla RESET v menu na monitore).

Samozrejme našou snahou v redakcii je dosiahnuť, čo najlepší výsledok pre následné porovnávanie, preto prevádzame za pomoci kalibračného softvéru a meracieho zariadenia vlastnú kalibráciu testovaného monitora. Pre kalibráciu monitora E245WMi sme zvolili štandardné cieľové hodnoty: Jas 100 cd/m2, biely bod 6 500K (kelvina) a hodnotu gama 2,2. Hodnoty sú typické pre prácu na webe, editovanie fotografií a office aplikácie.

Monitor E245WMi umožňuje len softvérovú kalibráciu, teda všetky korekcie sa budú realizovať v LUT tabuľke na grafickej karte počítača. Pre vlastnú kalibráciu je potrebné vybrať prednastavenie, ktoré umožňuje cez OSD upravovať jas, kontrast a hodnoty RGB kanálov. Výsledkom kalibrácie je vytvorenie vlastného ICC profilu monitora, ktorý sa uloží do zložky profilov na disk počítača.

NEC EA245WMi ICC profil EA245WMi_Custom 2.20 100 cdm2 Matrix
Obr.: Grafické porovnanie gamutu štandardného ICC profilu sRGB s vytvoreným ICC profilom monitora NEC EA245WM1. Porovnanie potvrdzuje, že displej monitora dokáže zobraziť viac ako 100% farebného rozsahu štandardu sRGB. Kvalitu a výsledky kalibrácie monitora potvrdzuje „report“, ktorý vytvára kalibračný softvér od spoločnosti basICColor.

Záver – hodnotenie

Čo sa týka kvality, MultiSync E245WMi nesklame, farby aj pri továrenskom nastavení sú reprodukované veľmi dobré. V prípade, že je monitor odborne skalibrovaný dosahiahne ešte lepšiu reprodukciu farieb v rozsahu sRGB. Obraz je stabilný a konzistentný aj pri sledovaní obrazu z veľmi šikmých pohľadoch. Počas sledovania HD videosekvencií monitor nevykazoval žiadne viditeľné chyby, čo len potvrdzuje, že monitor možno využiť nie len pre typickú prácu v kancelárii, ale aj pre náročnú amatérsku fotografiu i editáciu videa.

Aj keď monitor cieli hlavne na pracovnú sféru, vlastnosťami a možnosťami za solídnu cenu, určite zaujme aj iné cieľové skupiny.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokHP Inc. prináša výkonné zariadenie 2v1 pre podporu mobility v podnikovej sfére
Nasledujúci článokNEC uvádza na trh 34-palcový zakrivený monitor