Spoločnosť MONDI GROUP je významným dodávateľom tlačových materiálov všetkého druhu. V širokom sortimente tohto výrobcu nájdeme rodinu papierov PERGRAPHICA. Ide o šesť typov nenatieraných papierov vhodných pre tlač na digitálnych i konvenčných tlačových technológiách, s dôrazom na kreatívne využitie.

Rodina papierov PERGRAPHICA

Papier PERGRAPHICA sa vyrába v troch odtieňoch. High White, vysoko biely povrch, na ktorom je tlač brilantná a kontrastná. Classic, prírodne biely povrch s optimálnou belosťou, ktorý je univerzálne použiteľný pre široké spektrum zákaziek. Posledným papierom tejto rady je Natural, ktorého povrch je ľahko zažltnutý, čo ho predurčuje pre kreatívne využitie.
Všetky tieto papiere majú navyše dve povrchové úpravy. Na výber je hladený povrch, ktorý je na dotyk veľmi príjemný, druhou možnosťou je zdrsnený povrch. Rozsah plošnej hmotnosti je u všetkých typov papierov od 90 do 300 g / m2.

PERGRAPHICA
V súčasnosti okrem týchto základných (bielych povrchov), sú v ponuke aj farebné odtiene a exkluzívny čierny papier PERGRAPHICA® Infinite Black. Tieto typy papierov sú farbené v hmote, čo zvyšuje ich kreatívnu hodnotu.

Tlačové ICC profily

Vzhľadom k tomu, že ide o nenatierané papiere, ktoré majú rôznu belosť, výrobca Mondi v spolupráci so spoločnosťou X-Rite vytvoril pre každý typ papiera tlačový ICC profil. Snahou spoločnosti touto formou je zvýšiť kvalitu reprodukcie v priebehu výrobného procesu tlače.

Jednotlivé ICC profily (ako pracovný priestor) môžu využívať grafici pri editácii i simulácii tlače bitmapových obrázkov vo PhotoShope. Tlačiari môžu tieto ICC profily použiť pri farebných prevodoch dát v RIPe.

Profily sú dostupné na web. stránkach:
https://www.mondigroup.com/en/products-and-solutions/office-and-professional-printing-papers/

Dôvetok

Pre lepšie pochopenie problematiky prípravného procesu (prepress) aj vlastného tlačového procesu (press) som pripravil grafiku, ktorá analyzuje ICC profil (konkrétne papier PERGRAPHICA HighWhite Rough) a porovnáva ho s platnými ISO štandardami.

ICC PROFILE PERGRAPHICA
Grafika 1: porovnáva gamut eciRGB v2 a gamut sRGB s gamutom papiera PERGRAPHICA HighWhite. Ako z grafiky je zjavné, pre editovanie a kontrolu fotografií postačuje kvalitný kalibrovateľný monitor s rozsahom sRGB.

ICC PROFILE PERGRAPHICA
Grafika 2: porovnáva gamut papiera PERGRAPHICA HighWhite so súčasnými platnými ISO štandardami PSO Coated v3 / Fogra51 (natieraný papier)  a štandardom PSO Uncoated / Fogra52 ( nenatieraný papier) s ICC profilom papiera PERGRAPHICA HighWhite. Ako z grafiky je zjavné, pre tlačový proces je vhodné použiť vytvorený ICC profil, alebo tlač prispôsobiť podmienkam ISO štandardu  Uncoated / Fogra52.
Je potrebné upozorniť, že papiere s rodiny PERGRAPHICA sú nenatierané papiere, ktoré majú tendenciu viac penetrovať tlačovú farbu, alebo atrament (InkJet press) počas tlačového procesu.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo