Nástenný kalendár KURZ 2024.

Ako je už tradíciou, každý rok predstavuje náš dômyselne prepracovaný a zdobený kalendár KURZ iná krajina. Nie je náhoda, že na tvorbu kalendára 2024 boli vybrané práve vietnamské motívy. V tomto článku sa dozviete prečo.

Ružový lotosový kvet vystupuje zo stredu obrazu spolu so zlatým drakom, sviežimi zelenými ryžovými terasami a modrou oblohou v pozadí. Vydajte sa na krátky výlet do Vietnamu a dozviete sa viac o výbere motívov a procese tvorby nového nástenného kalendára KURZ 2024.
Nástenný kalendár KURZ 2024.
Nástenný kalendár KURZ 2024.

PRÍRODA A KULTÚRA AKO ZDROJE INŠPIRÁCIE
Jedinečná krása vietnamskej flóry poslúžila ako inšpirácia pre rôzne motívy kalendára. Lotosový kvet, ústredný motív, možno nájsť v jazerách a rybníkoch po celej krajine. Po západe slnka sa kvety zatvoria, aby sa na druhý deň ráno opäť otvorili. Je známy aj ako „kvet života“ a predstavuje čistotu, odhodlanie, optimizmus a schopnosť zachovať jedinečné tradície krajiny aj napriek veľkej nepriazni osudu. Lotosový kvet tak odráža dušu vietnamskej kultúry. Kvety môžu mať mnoho rôznych farieb, ktorým sa pripisujú rôzne významy.

Aký obraz sa vám vybaví, keď sa povie Vietnam? Možno svieže zelené ryžové terasy? Ako popredný svetový producent ryže je pestovanie ryže hlboko zakorenené vo vietnamskej kultúre. Umelé terasy medzi majestátnymi horami harmonicky zapadajú do krajiny, ako to ukazuje list pod kalichom lotosového kvetu. Na ďalších listoch symetricky usporiadaných okolo okvetných lístkov lotosu zdobia stránku kalendára zelené kvetinové vzory a ornamenty. Napokon sa v srdci lotosového kvetu snúbi príroda s architektúrou.

Nástenný kalendár KURZ 2024.
Nástenný kalendár KURZ 2024.

TRADÍCIA SA SNÚBI S MODERNOSŤOU
Vietnam má mnoho kultúrnych tradícií, ktoré sa prelínajú s moderným životom. Je to viditeľné najmä v miestnej architektúre. Vo vietnamskej provincii Lào Cai stojí na vrchole najvyššej hory Indočíny, Fansipan, chrám Bich Van Thien Tu. V srdci lotosového kvetu na strane kalendára sa nachádza slávna strážna veža chrámového komplexu. Chrámový komplex bol postavený podľa tradičnej vietnamskej pagodovej architektúry a rok čo rok priťahuje nespočetné množstvo turistov a veriacich.

Nástenný kalendár KURZ 2024.
Nástenný kalendár KURZ 2024.

S tým kontrastuje moderná architektúra budúcnosti: Landmark 81 s výškou 461,2 metra je gigantickým mrakodrapom v Hočiminovom Meste a najvyššou budovou vo Vietname. Na obrázku na pravom okraji strany kalendára majestátne žiari na tmavej nočnej oblohe. Z budovy je fantastický výhľad na neďalekú rieku Saigon a mesto.

Nástenný kalendár KURZ 2024.
Nástenný kalendár KURZ 2024.

Vietnamský drak navyše formuje aj kultúru krajiny. Tento veľmi symbolicky nabitý tvor, ktorý sa objavuje v zlatej farbe v pravom hornom rohu stránky kalendára, pochádza z mýtov starých Vietnamcov. Drak predstavuje „mưa thuận gió hòa“, čo znamená „priaznivé počasie“, v tomto prípade dážď, ktorý je nevyhnutný pre bohatú úrodu. Drak tiež znamená moc cisára a symbolizuje prosperitu a silu národa.

VÝBER TYPICKÝCH POVRCHOVÝCH ÚPRAV KURZ
Farebná paleta kalendára siaha od bielej a pastelovej ružovej po sýto ružovú a intenzívnu červenú, ako aj od jemnej modrej po svieže zelené tóny. Tu boli obrysy lotosových lístkov a čísiel kalendára nanesené za studena pomocou ALUFIN® KPS Slim a následne pretlačené, aby získali zlatý lesk.

Okvetné lístky nápadne žiaria výraznou červenou farbou LUXOR® 392. Okrem toho voľba farby siluety krajiny v pravom dolnom rohu zahŕňa jasne červenú vietnamskú vlajku.

V strede obrázka upúta pozornosť razba/reliéf kvetov vo farbe LUMAFIN® 760 Pink. Polopriehľadný LUMAFIN® použitý na tento účel poskytuje pohľad na jednu z typických vietnamských pagod.

Strana kalendára však nie je len vizuálne pôsobivá. Aj z haptického hľadiska spoločnosť KURZ prostredníctvom rôznych techník razby/reliéfov ukázala, aký zosilňujúci účinok môžu mať reliéfne kontúry. Zlaté embosované detaily, ako napríklad logo KURZ, letopočet s rámikom, drak vpravo hore, hviezda zo štátnej vlajky a obrysy lístkov, boli razené pomocou LUXOR® 385, jedného z charakteristických zlatých odtieňov KURZ.

Nástenný kalendár KURZ 2024.
Nástenný kalendár KURZ 2024.

HOTOVÝ KALENDÁR V PIATICH KROKOCH
Dokončovacie práce prebiehali v piatich po sebe nasledujúcich krokoch: Najprv sa obrysy a prvky kalendára dekorovali pomocou studeného transferu v striebre ALUFIN®. V ďalšom kroku bol lotosový kvet razený ružovou farbou pomocou LUMAFIN® 760. Nasledovali dve razby pomocou LUXOR® 392: povrch červených okvetných lístkov bol dokončený mikroembosovaním a silueta krajiny plochou razbou. Reliéfnu kontúru dostal i povrch v interiéri. Vo štvrtom kroku bola prevedená zlatá razba pomocou LUXOR® 385: logo KURZ bolo vyrazené, zatiaľ čo letopočet a hviezda boli ploché a embosované. Kvet, ohraničenie lepotočtu a drak dostali oblý reliéf. Kvet vyniká nielen vizuálne, ale aj vďaka haptickým efektom, ktoré vytvára jemná nano razba L801-050. V piatom kroku bol pomocou slepej razby ozdobený veľký obraz draka na ľavej strane, oblaky a bodky vo vnútri lotosového kvetu.

Na všetky razby boli použité technológie a raznice z dcérskej spoločnosti KURZ H+M. Použité dokončovacie procesy, ako je prenos za studena a razba za tepla, sú len malou časťou širokej ponuky spoločnosti LEONHARD KURZ.

SPOLOČNOSŤ KURZ EXPANDUJE DO VIETNAMU
Témou Vietnamu na našom novom nástennom kalendári chceme vzdať hold nášmu novému výrobnému závodu. Dňa 8. septembra 2023 bol otvorený nový závod vo vietnamskej provincii Binh Dinh v blízkosti metropoly Quy Nhon. Výroba sa tu začne v roku 2024. Okrem našich závodov v Číne a Malajzii sa tak posilní naša prítomnosť v ázijskom regióne.

Zdroj TS: LEONHARD KURZ
Spracoval: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo