V dnešnom svete je väčšina dokumentov a fotografií zhotovená a tlačená farebne. Je to trend, ale aj snaha výrobcov tlačiarní rozšíriť farebné zariadenia do všetkých sfér nášho života. Samozrejme nie každý podlieha trendom a nie všade je potrebné tlačiť farebne. Navyše čiernobiela tlač je z ekonomického hľadiska efektívnejšia. V oblasti umenia čiernobiela fotografia má svoje pevné a významné miesto.

V súčasnosti pre tlač dokumentov je ponúkaná atramentová technológia tlače. Nové tlačiarne resp. multifunkčné zariadenia sú vhodné do obchodov, kancelárií i pre domácností. V minulosti na tomto trhu dominovali laserové / tonerové tlačové zariadenia. Dnes kvalita atramentových tlačiarní je porovnateľná s kvalitou zariadení, ktoré pre tlač požívajú toner.

resolution test chart
Navyše dnešné atramentové kancelárske zariadenia sú priaznivejšie k životnému prostrediu a sú energetický menej náročné. Možnosť dopĺňať atrament šetrí náklady a eliminuje množstvo plastu, ktoré by bolo potrebné použiť pri jednorazových náplniach.

Medzi ľuďmi stále pretrváva určitá nedôvera voči atramentovej tlači. Najčastejšie sa spomína ostrosť a kvalita tlače. Ďalším faktorom nedôvery je odolnosť atramentu voči vode. Z odborného hľadiska sa tieto výčitky dajú jednoducho vyvrátiť a spoľahlivo vysvetliť. Samozrejme každá technológia má svoje výhody, ale aj slabiny. Vždy, ale platí pre aký účel má byť tlač použitá a čo musí spĺňať!

Správny výber papiera pre atramentovú tlač

Nie každý papier vyhovuje atramentovej tlači. Preto sa vždy informujte na vhodnosť a kvalitu papiera. Preferované sú kancelárske papiere, ktoré majú špeciálne upravený povrch s tzv. ColorLok® Technology. Táto technológia viditeľne zvyšuje kvalitu atramentovej tlače dokumentov a súčasne urýchľuje čas schnutia.

ColorLok technology paper
Pre maximálnu kvalitu fotografií môžete použiť špeciálny fotografický papier. Pre kancelársku atramentovú tlač nie sú vhodné natierané (kriedové) papiere, ktoré majú uzavretý povrch.

Poznámka: Pri výbere tlačiarne preferujte zariadenie, ktoré používa pigmentový atrament. Ten zabezpečí ochranu proti vode a navyše tlač je odolnejšia voči UV žiareniu svetla.

Kvalita čiernobielej tlače

Kvalita tlače je priamo úmerná kvalite papiera, atramentu a rozlíšeniu tlače zariadenia. Kancelárske tlačové zariadenia spravidla ponúkajú niekoľko režimov tlače napr. rýchly, štandardná kvalita, alebo vysoká kvalita. Výberom z ponuky, tak môžete vybrať ten režim, ktorý spĺňa vaše požiadavky. Je potrebné mať na pamäti, že vždy je to určitý kompromis medzi rýchlosť a kvalitou tlače.

resolution test chart resolution test
resolution test
Ukážky a porovnanie kvality tlače prezentujú fotografie, ktoré vznikli počas testovania tlačiarne Epson EcoTank M1120.
https://www.polygrafia-fotografia.sk/testujeme-tlaciaren-epson-ecotank-m1120/

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokHP odmenilo svojich slovenských obchodných partnerov za rok 2019
Nasledujúci článokA Big Leap Forward