V druhej polovici minulého roka spoločnosť Epson uviedla na trh nový modelový rad tlačiarní EcoTank. Nový rad prináša užívateľom a podnikom jednoúčelové monochromatické atramentové tlačiarne (M1100, M1120, M1140 a M1170), zariadenie 3 v 1 (M2140 a M2170) a 4 v 1 (M3140 a M3170).

Vďaka špecifickým modelom ponúkajúcim obojstrannú tlač, automatický podávač dokumentov, zásobník na 150 alebo 250 listov a rôzne spôsoby pripojenia (USB, Wi-Fi a ethernetové rozhranie) si môže každý vybrať tlačiareň zodpovedajúcu jeho potrebám.

Model Epson EcoTank M1120

Tlačiareň je formátového radu A4 a je odporúčaná pre menšie prevádzky, kancelárie, ale aj pre domácností, ktoré preferujú čiernobielu tlač. Svojimi vlastnosťami a efektívnosťou z hľadiska nákladov môže byť dobrým spoločníkom pri vašej každodennej práci. Práve tento model sme podrobili nášmu testovaniu.

Epson EcoTank M1120 Epson EcoTank M1120
Ako sa tlačiareň osvedčila v praxi prezradia výsledky testu, ktoré následne ponúkame. Cieľom bolo overiť možnosti zariadenia, rýchlosť tlače a kvalitu tlače. Pre účely testu boli použité štandardné testovacie súbory, ktoré po vytlačení boli analyzované a doplnené o hodnoty a údaje. Pre lepšie pochopenie problematiky sú použité aj fotografie.

Základná charakteristika

 • Atramentová technológia tlače
 • Tlačová hlava: Epson Micro Piezo (min. veľkosť kvapky 3 pl)
 • rozlíšenie tlače: 1 440 x 720 dpi
 • Doplňovací systém atramentu
 • Atrament: Čierny / pigmentový
 • Rýchlosť tlače podľa ISO/IEC 24734: 15 strán
 • Formáty a média: A4, Letter, Legal / obálky B5, B6, C6, DL
 • Vhodná hmotnosť papiera: 64 – 90 g/m2
 • Rozmery zariadenia: 375 x 267 x 161 mm (šírka x hĺbka x výška)
 • Celková hmotnosť: 3,5 kg
 • Spotreba energie: 14 Watt (tlač), 3W (pripravený), 0,7W (Standby režim)
 • Napájacie napätie: AC 100 V – 240 V
 • Konektivita: port USB, sieť WiFi, WiFi Direct

Znížte náklady na tlač – výhody ECOTanku

V porovnaní s monochromatickými laserovými tlačiarňami môžete s doplňovacím systémom atramentu EcoTank ITS  výrazne ušetriť. Tlačiareň Epson EcoTank M1120 je vybavená týmto systémom, čo znamená, že namiesto tradičných jednorazových náplní (cartridge) môžete priebežne podľa potreby atrament dopĺňať. Integrovaný zásobník má dostatočne veľký objem a garantuje dostatok atramentu pre tlač až 5-tisíc strán. Ušetríte tak čas i peniaze, pretože nemusíte často meniť atramentovú náplň.

Znížte náklady za energiu

Nezanedbateľnou výhodou atramentovej technológie je pripravenosť a rýchlosť tlače prvého výtlačku. Na rozdiel od tonerovej technológie (laserová tlač), inkJet (atramentová technológia) nevyžaduje žiadnu dobu zahrievania. Spotreba energie v prípade tlačiarne EcoTank M1120 je minimálna. Organizácie môžu dosiahnuť významnú úsporu nákladov, pretože tlačiarne Epson EcoTank spotrebuje iba 14 W energie v porovnaní s 250 W, ktoré spotrebujú čiernobiele laserové tlačiarne. To znamená viac ako 17-krát menšiu spotrebu energie.

Využite mobilnú tlač

Tlačiareň EcoTank M1120 sa štandardne pripája káblom cez USB port k počítaču. Okrem tejto možnosti zariadenie podporuje bezdrôtovú komunikáciu a mobilnú tlač cez Wi-Fi sieť. To vám umožňuje tlačiť odkiaľkoľvek v kancelárii, alebo v priestoroch bytu pomocou pripojenia Wi-Fi a aplikácií Epson pre mobilnú tlač. Bezplatná aplikácia Epson iPrint, v prípade potreby zvládne tlač zo zariadení iOS aj Android.

TEST KVALITY TLAČE

Kvalita atramentovej tlače je ovplyvnená viacerými faktormi. Hlavnými faktormi, ktoré ovplyvňujú kvalitu je atrament a papier, ktorý sa používa pre tlač.

ATRAMENT: Tlačiareň EcoTank M1120 používa pigmentový atrament, ktorý garantuje, že tlač na svetle nevybledne a dokumentom dodáva sýtosť a vysoký kontrast dokumentov. Navyše pigmentový atrament zabezpečí, že výtlačky sa v prípade kontaktu s vodou nerozpijú.

ColorLok Technology
PAPIER: Povrch a zloženie papiera je veľmi dôležitý. Špeciálne pre atramentovú technológiu tlače výrobcovia papiera vyrábajú papiere s označením ColorLok® Technology.

Epson EcoTank M1120_test-print
Táto technológia viditeľne zvyšuje kvalitu atramentovej tlače dokumentov a súčasne urýchľuje schnutie. Špeciálna chemická úprava povrchu papiera drží pigment na povrchu papiera, zatiaľ čo zvyšok atramentu preniká hlboko do papiera. Výsledkom je dosiahnutie ostrých a farebne živých výtlačkov. Pre testovanie tlače bol použitý papier Mondi BIO TOP 3® extra o hmotnosti 80 g/m.

HODNOTENIE KVALITY TLAČE

Vytlačené textové dokumenty, grafy i jemné linky boli ostré a dobre reprodukované. Poltónové fotografie boli prekreslené a tlač nebola zaliata. Základné nastavenie ovládača prevažne vyhovuje a nie je ich potrebné meniť.

espon_driver
Veľakrát v recenziách zmieňovaná vysoká rýchlosť tlače je zavádzajúca a v praxi málo využívaná. Konkrétna tlačiareň využíva tri režimy, ktoré môžete zvoliť: rýchla tlač, štandardná kvalita, vysoká kvalita (ide o kombináciu rýchlosti a rozlíšenia). V prípade, že máte dokument, ktorý obsahuje jemné písmo alebo špeciálne matematické, chemické vzorce, či negatívny text mali by ste zvoliť štandard alebo vysoká kvalita.

espon_driver
Pre náročné dokumenty a tlač fotografií odporúčame použiť kvalitný papier a zvoliť najvyššie možné rozlíšenie. Obzvlášť pri tlači fotografií v prípade potreby ich dodatočnej korekcie môžete v ovládači tlačiarne využiť funkciu (korekcia odtieňov), ktorá umožňuje korigovať „Jas / Kontrast“.

resolution test chart
resolution test
Nastavenie vysokej kvality poskytuje výstup prakticky nerozoznateľný od laserovej tlačiarne, ale tlač trvá podstatne dlhšie. Čo je plus aj mínus.

PLUSY

 • Ľahko použiteľná tlačiareň
 • Podpora Wi-Fi
 • Doplňovací systém s vysokou výťažnosťou
 • Nízka cena za vytlačenú stranu
 • Efektívna náhrada za energetický náročné laserové tlačiarne

MÍNUSY

 • Základná cena je pomerne vysoká (150 až 250 EUR)
 • Tlačiareň nepodporuje obojstrannú tlač (nemá duplexnú jednotku)

VERDIKT

Tlačiareň Epson EcoTank M1120 je naozaj šikovná čiernobiela tlačiareň, ktorá sa môže pochváliť jednoduchým procesom inštalácie, dobrou kvalitou tlače, relatívne vysokou rýchlosťou tlače, bezdrôtovou tlačou a čo je ešte dôležitejšie, je to veľmi, veľmi, efektívna z hľadiska nákladov. Ak prísne netrváte na obojstrannej tlači a profesionálnej tlači fotografií, tlačiareň EcoTank M1120 je dobrou voľbou a určite vás nesklame.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokRicoh získal ocenenie Buyers Lab za inteligentné farebné MFP A4 zariadenie
Nasledujúci článokRicoh bol vymenovaný spoločnosťou Quocirca za lídra v riadených službách tlače (MPS)