Lepiaca linka Omega Allpro 90 od spoločnosti Koenig & Bauer Duran.

Tlačiareň Bardejov, s.r.o. rozširuje svoj strojový park o novú linku na skladanie a lepenie obalov Omega Allpro 90 od spoločnosti Koenig & Bauer Duran.

Spoločnosť už dlhšie zameriava svoje aktivity na výrobu kartónových obalov, ktoré v súčasnosti tvoria prevažnú časť jej realizovaného sortimentu. To je dôvod prečo spoločnosť sa rozhodla investovať do nových, inovatívnych riešení v oblasti tlače a postpressu.

Medzi tými poslednými je okrem nového tlačového ofsetového stroja Rapida 76  aj nová linka Omega Allpro 90.

Omega Allpro 90
Omega Allpro 90 od spoločnosti Koenig & Bauer Duran.

Viac ako 25 rokov na trhu, 20 rokov v obalovom priemysle

História firmy Tlačiareň Bardejov, s.r.o. siaha až do roku 1997, keď jej majiteľ – Karol Dvorčák začal s tlačou. V tom čase spoločnosť vykonávala rôzne komerčné práce. Obal sa tu objavil o pár rokov neskôr s prvou objednávkou. Skutočný krok smerom k výrobe obalov však firma urobila okolo rokov 2002-2003. V súčasnosti firma zamestnáva viac ako 30 ľudí.

Obaly – ako zdôrazňuje Karol Dvorčák – tvoria približne 75 % ich objemu výroby: „Ich podiel postupne rastie. Zameriavame sa na výrobu obalov pre zákazníkov z troch segmentov: farmaceutický, kozmetický, potravinársky a reklamný. Určitá časť z nich sú klienti zo zahraničia “.

Omega Allpro 90
Omega Allpro 90 od spoločnosti Koenig & Bauer Duran.

Rastúce požiadavky trhu stimulujú zmeny a investície

„Trh s obalmi sa v posledných rokoch veľmi zmenil,“ zdôrazňuje Karol Dvorčák, zvýšili sa požiadavky a očakávania nielen z hľadiska kvality a dodacích lehôt, ale aj atraktivity samotného balenia. Tieto očakávania sa snažíme naplniť, ponúkame nielen vysokú kvalitu ofsetovej tlače, ale aj rôzne, niekedy až veľmi sofistikované formy konečnej úpravy.

Uvedomili sme si, že na to, aby sme sa skutočne odlišovali od našich konkurentov, musíme poskytovať tieto služby pod vlastnou strechou, ktoré tieto výzvy nielen spĺňajú, ale aj predvídajú a riešia. Obrovskou výhodou je, že naši špecialisti na post-press ovládajú reč tlačiarov. To im v rámci celého procesného reťazca od návrhu obalu, procesu tlače až po hotový výrobok, takmer vždy umožňuje nájsť realizovateľný a predovšetkým ekonomický spôsob realizácie požadovaného produktu.

Omega Allpro 90
Omega Allpro 90 od spoločnosti Koenig & Bauer Duran.

Omega Allpro 90 ako dokonalý výrobný prostriedok

Tlačiareň Bardejov sa spolieha na Omega Allpro 90 s vysokou úrovňou automatizácie ako centrum a chrbticu svojej výroby. Stroj vyniká maximálnym výkonom až 400 m/min. Vďaka automatizovaným procesom a pamäťovým funkciám ponúka krátke časy nastavenia. Jeho intuitívny koncept ovládania prostredníctvom dotykovej obrazovky zaisťuje mimoriadne jednoduché používanie. Vysoko presné procesy znižujú odpad. A v neposlednom rade – mnoho inovatívnych riešení robí z Omega Allpro 90 dokonalý výrobný prostriedok pre individuálne požiadavky týkajúce sa produktu a výrobného procesu.

„Omega Allpro 90 boduje flexibilitou a variabilitou. Je to najrýchlejší a najefektívnejší lepiaci stroj skladaných krabíc spomedzi v súčasnosti používaných zariadení tohto typu,“ hovorí Karol Dvorčák. Zaujal nás najmä mierou variability, ktorá ďaleko presahuje rámec štandardných produktov. K dispozícii je príslušenstvo pre široké spektrum aplikácií. Takmer všetky časti stroja je možné uvoľniť a dotiahnuť jediným nástrojom. To výrazne zjednodušuje proces prípravy. Ďalšou kľúčovou výhodou sú pamäťové funkcie pre opakované úlohy.

Tlačiareń Bardejov - výroba obalov.
Tlačiareń Bardejov – výroba obalov.

Nová linka je určená pre formát 90 cm na šírku a zvláda jednobodové, trojbodové s uzatváracím dnom (typ crash-lock) obaly, vrátane kónických obalov aj krabičiek s dvojitou stenou. Vďaka špeciálnej výbave dokáže praktizovať aj štvor a šesťbodové lepenie. Poradí si aj s ťažko lepiteľným povrchom, pretože vo výbave nechýbajú hlavy na úpravu plazmou. Umožňuje spracovať kartónové materiály s plošnou hmotnosťou v rozsahu 200-500 g/m2 a vlnitú lepenku typu N, F a E.

Pre model Omega Allpro 90 sme sa rozhodli kvôli značke výrobcu, jeho bohatým skúsenostiam v oblasti postpressu, ako aj dlhoročným kontaktom a dôvere v pobočku Koenig Bauer CEE, dopĺňa Karol Dvorčák.

Od malého po maximálny formát

„Sme známi výrobou nadštandardných produktov v špičkovej kvalite. Samotné množstvo nie je v skutočnosti našou záležitosťou,“ hovorí Karol Dvorčák. Tlačiareň Bardejov je teraz schopná ponúkať produkty vo väčších formátoch. Tam, kde kedysi označovalo koniec cesty 70 cm, je dnes možné 90 cm. A tento formát sa tiež využíva naplno. Napriek tomu neexistujú žiadne obmedzenia výroby vo veľmi malých formátoch do cca. 35 × 50 mm.

Tlačiareń Bardejov - výroba obalov.
Tlačiareń Bardejov – výroba obalov.

Popri tejto výrobnej flexibilite Karol Dvorčák poukazuje na ďalší, čisto praktický dôvod, prečo sa rozhodol pre Omega Allpro 90. Ide o európsky produkt, a tak akékoľvek náhradné diely, ktoré môžu byť potrebné, je možné získať v relatívne krátkom čase, bez dlhého čakania. To je zaručené dostupnosťou servisnej siete Koenig & Bauer.

Video: Omega Allpro 90

|Koenig & Bauer (CEE)|

Tibor Nagy, Koenig & Bauer (CEE), Senior Sales Manager pre Česko a Slovensko, komentuje: „Sme radi, že riešenie z našej ponuky podporuje výrobu spoločnosti Tlačiareň Bardejov. Už roky sledujeme jej dynamický vývoj, ktorý sa do veľkej miery týka aj obalov, teda segmentu, na ktorý sa Koenig & Bauer špecializuje. Dúfame, že Omega Allpro 90  prispeje k ďalšiemu rozvoju tejto spoločnosti na slovenskom aj zahraničnom trhu. Okrem samotných strojov je Koenig & Bauer Duran schopný zostaviť aj konfigurácie s výbavou, ktoré sú prispôsobené individuálnym potrebám konkrétnych zákazníkov. Príkladom je dodatočná podpora, ktorú poskytujeme na základe zmluvy: zahŕňa diaľkovú diagnostiku Koenig & Bauer a nepretržitú horúcu linku“.

„Sme úspešní čiastočne vďaka nášmu záväzku voči odvetviu, záväzkom voči našim zamestnancom a našej neúnavnej snahe zostať progresívnou obalovou spoločnosťou na Slovensku,“ uzatvára spoločný rozhovor Karol Dvorčák.

Za rozhovor poďakoval: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo