V srdci Západných Tatier v Žiarskej doline na chate Kožiar sa konal v dňoch 3. – 4. apríla seminár „Packaging 2014“. Podujatie každoročne organizuje spoločnosť M&P s.r.o., so sídlom v Žiline a svojím zameraním oslovuje čoraz viac odborníkov z rezortu polygrafie. Tak ako predchádzajúce aj tento zaujal svojím obsahom, čo potvrdila zvýšená účasť popredných slovenských firiem špecializujúcich sa na tvorbu obalov, grafickú prípravu a vlastnú výrobu obalov. Podujatia sa zúčastnili zástupcovia firiem Chemosvit Folie a.s., Grafobal a.s., Aluprint a.s., Plastex a.s., Tubapack a.s., Etis Slovakia a.s., MiF s.r.o. a ďalšie firmy. Účasť tvorili hlavne grafici, tlačiari, technológovia a obchodníci.

Podľa prognóz a štatistík je to „obal“ (flexibilné obaly, kartonáž, etikety) a všetko „okolo neho“ kde aj do budúcna si môžu polepšiť všetky vhodné tlačové technológie. V hre sú momentálne technológie: ofsetová tlač, hĺbkotlač, flexotlač a digitálna tlač. Práve tieto technológie si rozdelia tak povediac „smotanu“. Oblasť tvorby a výroby všetkých typov obalov je podmienená okrem kvalitných odborníkov aj dobrým softvérom a správnou technológiou pre vlastnú výrobu obalov.

Základná štruktúra vzniku a výroba obalu:

•  Návrh a konštrukcia obalu
•  Grafické spracovanie a príprava dát
•  Výroba tlačovej formy podľa zvolenej tlačovej technológii
•  Tlač a finálne spracovanie obalov

Čo bolo obsahom seminára a čo sa mohli dozvedieť zúčastnení?

Účastníci sa oboznámili s aktuálnym stavom a trendami v segmente packagingu. Špecialisti spoločnosti Esko informovali o najnovších softvérových možnostiach z hľadiska prípravy grafických dát na dosiahnutie čo najlepších a najrýchlejších výsledkov formou automatizácie. Najnovšia (nový štandard v kvalite flexotlače) technológia FULL HD Flexo v spojení s technológiou MICROCELLS prináša do flexotlače mimoriadne vysokú kvalitu tlače. Nové materiály pre digitálnu výrobu flexo-štočkov v spojení s novými modelmi CtPFlexo osvitových zariadeni Esco CDI otvárajú nové možnosti potlače širokej škály médií. Kvalita tlače sa hlavne prejavuje vysokým rozlíšením, širokým farebným rozsahom 2%-98% a vysokou denzitou jednotlivých tlačových farieb v plných (100%) plochách.

Súčasťou programu bola aj v súčasnosti často diskutovaná téma o farbách a kontrole farebnosti v tlačovom procese. Špecialisti s firmy X-Rite prezentovali portfólio programov určených pre kalibráciu, kontrolu a receptúrovanie farieb. Predstavili aj dva nové špičkové ručné modely meracích zariadení i1Pro 2 a eXact, ktoré sú určené pre DTP štúdia a tlačiarne. Súčasťou príspevku bola aj informácia o novom digitálnom projekte (systém knižníc Pantone) pre miešanie farieb „Pantone Live“, ktorý umožní lepšiu komunikáciu pri definovaní a receptúrovaní jednotlivých farieb Pantone a možnostiach reprodukcie na definovaný materiál pre rôzne tlačové technológie.

Účastníci si vypočuli názory a zhodnotenie trendov v digitálnej tlači po výstave Label Expo 2013. Oblasť potlače etikiet je rýchlo rastúci segment a digitálna tlač je výzvou do budúcna. Virtuálna prezentácia digitálnej tlačiarne firmy Epson SurePress potvrdila nástup digitálnych technológií. Zástupca spoločnosti OKI prezentoval riešenia s tlačiarňou OKI s bielou farbou, resp. lakom, ktorá je určená aj do segmentu packagingu. O značení a podmienkach pre výrobu a používanie 2D kódov GS1 DataMatrix a GS1 QR a GS1 DataBar pri termotransferovej online tlači informovala zástupkyňa spoločnosti CS1 Slovakia.

Veľmi dôležitá a aktuálna informácia odznela pre výrobcov obalov o novej norme resp. legislatíve, ktorá vstúpi do platnosti od 13.12.2014. Ide o nariadenie EU 1169/2011 o povinných prvkoch na obaloch! Na túto legislatívnu zmenu reaguje spoločnosť Esko a ponúka niekoľko užitočných softvérových riešení formou jednotlivých zásuvných modulov (pluginov).

Prednášajúci hostia:
•  Jana Blažíčková – Esko region sales manager (Česká republika)
•  Jan Buchweitz – Esko CDI a HD Flexo expert (Nemecko)
•  Ishu Khurana – Esko softvérový špecialista (Belgicko)
•  Igor Jurena – technický riaditeľ Polymarex s.r.o.
•  Malgorzata Lososová – X-Rite product manager (Česká republika)
•  Radovan Kríž – aplikačný expert DataLine Technology a.s. (Česká republika)
•  Marianna Revallova – BarCodes produkt manager GS1
•  Josef Klinger – Executive Series Manager Oki Systems (Česká republika)
•  Anton Puškár – technický riaditeľ M&P spol. s .r.o.
•  Ján Muščík – obchodný riaditeľ M&P spol. s.r.o.
•  Jaroslav Mišata – softvérový špecialista M&P spol. s.r.o.

O firme M&P
Firma M&P spol. s r.o. je na Slovenskom trhu etablovaná od roku 1992 a od svojho vzniku sa venuje digitálnej príprave tlače s dôrazom na Packaging. Jej projekty sú postavené na spolupráci so svetovými lídrami v oblasti prípravy tlače a packagingu ako sú firmy Esko, Agfa, Espon, X-rite či EFI alebo OKI. M&P pôsobí ako dodávateľ technológie, integrátor a garant spoľahlivej funkčnosti systémov na prípravu tlače, obalov resp. digitálnej tlače. Belgická firma Esko, ktorú M&P spol. s.r.o. na Slovensku už dlhé roky zastupuje, je jednoznačný líder v oblasti aplikácií pre návrh, výrobu a vizualizáciu obalov všetkých druhov. K ich portfóliu patrí aj hardvér a to rezacie stoly Kongsberg či CTP zariadenia pre prípravu tlačovej formy pre flexotlač s označením CDI.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo