FOMEI PAPER - sortiment médií pre stolné, veľkoformátové a produkčné atramentové fototlačiarne.

Dnešný moderný svet počítačov, digitálnych technológií a inteligentných zariadení mení nielen náš spôsob života, ale aj tradičné spôsoby výroby. V našom prípade ide o tvorbu a výrobu fotografií. Klasické fotoaparáty na film sa zmenili na digitálne …, práca v tmavej komore sa presunula do grafického štúdia. Filmový negatív nahradil digitálny súbor, klasickú retuš nahradila elektronická s rozšírenými softvérovými možnosťami úpravy obsahu aj farebnosti. Zväčšovací prístroj (zväčšovák) spolu s chemickým procesom spracovania nahradila digitálna tlačiareň a farebné atramenty.

Digitálne technológie zmenili svet fotografie. Ako funguje … a čo ponúka digitálna tlač?

V našom najnovšom článku spoločne s Ing. Janom Kaisera, Ph.D., produktovým manažérom FOMEI z divízie FOTO sme sa pokúsili vniesť čo možno najviac svetla do tejto problematiky. Verím, že aj tento príspevok, ktorý je pokračovaním „FOMEI, partner fotografa-tlačiara“ ponúkne informácie a odpovede, ktoré záujmu priaznivcov fotografie. V príspevku si odborne zdatní nájdu aj detailnejší pohľad na charakteristiku, parametre a vlastností vybraných druhov inkjetových fotopapierov.

F.M. Technológia digitálnej tlače sa všeobecne používa už desaťročia. V rezorte komerčnej digitálnej tlače ide o tlačové zariadenia, ktoré využívajú prevažne suchý toner (laserové tlačiarne). Medzi technológiami digitálnej tlače je atramentová tlač zo dňa na deň populárnejšia. Oblasť reprodukcie, umenia a fotografie je oveľa náročnejšia na výslednú kvalitu a archívnu stálosť. Aké technológie sú dostupné a ktoré sú preferované pre hobby, domácnosť a profesionálnu výrobu fotografií?

J.K. Je to již takřka čtvrt století, co inkoustová technika tisku zavítala jak do domácností, tak profesionálních studií. Zprvu opatrně, ale po roce 2002 s veškerou razancí. Modely fototiskáren formátu A4 a výjimečně A3+ začaly mířit na stoly vášnivých fotografů s chutí odhalovat zákoutí digitálního tisku a velkoformátové modely (A2+ až B0+) putovaly do fotoateliérů a laboratoří. Obě tyto pozice obsadily fototiskárny značek Canon, EPSON a HP. Firma Noritsu v té době debutovala inkoustovým minilabem a FOMEI chystala první verzi sytému μLAB.

Na poli maloformátové fotografie, 9×13 až A4, se začala prosazovat ještě jedna technologie, a to termosublimační, v technických pracích označovaná D2T2, dye diffusion thermal transfer. I ta hraje dodnes klíčovou roli, neobejdou se bez ní především event fotografové a nejrozšířenější jsou D2T2 tiskárny značky DNP. Pro amatérský tisk zdomácněly termosublimační tiskárny Canon Selphy. Čistě z hlediska technické kvality výstupu hraje prim technologie inkoustová, avšak díky nižší mechanické robustnosti ji není možné nasadit v každé aplikaci. Takže se inkoustová a termosublimační výroba fotografií vhodně doplňují.

photo printer
Obr.: Modely fotografických atramentových tlačiarní: EPSON SC-P9500 – obľúbená veľkoformátová fototlačiareň 111,8 cm, Canon iPF PRO-1000 – vynikajúca A2+ fototlačiareň, EPSON SC-P900 – vynikajúca A2+ fototlačiareň s možnosťou tlačiť aj na rolky.

F.M. Súhlasím, že atramentová tlač dominuje pri tlači fotografií, pretože poskytuje najlepšiu možnú kombináciu výstupnej kvality za dostupnú cenu. Základom inkjetovej tlače je softvér, tlačové zariadenie, tlačový atrament a fotografický papier. Pri širokej ponuke atramentových tlačiarní nie je ľahké rozhodnúť sa, ktorá najlepšie vyhovuje mojim potrebám. Rôzne druhy atramentov, počet atramentov, veľkosť výstupu, všestrannosť zariadenia atď… Ako by mali zákazníci, hobby fotografi a priaznivci tlačených fotografií, ktorí to s tlačou fotografií myslia vážne vnímať pri rozhodovaní a výbere tieto faktory?

J.K. Není to tak složité. Hlavní problém spatřuji v tom, že je dostupné obrovské množství informací, z nichž většina je balast a nedodělek. Nelze se pak divit, že velké množství fotografů zastává názor, že tisk fotografií v pohodlí domova je komplikovaný či nedokonalý. Řeknu to úplně jednoduše. Drtivá většina fotografů pracuje v obrazovém editoru, kde využívá desítky až stovky dialogových oken – funkcí. A z těchto obrazových editorů je samozřejmě možné také tisknout.

A víš, kolik dialogových oken je potřeba se naučit, aby snímky byly transformovány ve skutečné, hmotné fotografie? Tři, nejvýše tři. A sám víš, že znalost těch tří oken za to stojí; držet v ruce papírovou fotografii a odhalit nedostatky, které monitor umí zamlčet, tedy mít šanci se stát lepším fotografem, je úžasný stav. Abychom výběr tiskárny a papíru fotografům i široké veřejnosti usnadnili, pravidelně aktualizujeme nedlouhý text Úvod do výběru fotopapíru www.fomei.com/pruvodce-vyberem-fotopapiru, kde všichni, co mají chuť zkusit výrobu fotografií doma, najdou užitečné informace.

F.M. Používatelia kancelárskych zariadení sa pokúšajú využívať štvorfarbové multifunkčné tlačiarne na príležitostnú tlač fotografií. Dokážu tieto zariadenia poskytnúť tak dobré výsledky ako fotografické tlačiarne s piatimi alebo šiestimi zásobníkmi atramentu? Ako ovplyvňuje počet atramentov kvalitu tlače fotografií? Máš pre nich nejakú radu alebo odkaz?

J.K. I čtyřbarevka může poskytnout výborné výsledky. To, kde mají z pohledu fotografa kancelářské inkoustové tiskárny slabé místo, je nemožnost přijmout a mechanicky dobře vést fotopapír střední a vyšší gramáže. Jsou zkrátka předurčené pro kancelářskou práci, čemuž odpovídají i schopnosti podavače a dráhy médií. V případě tiskáren s tzv. dye-based inkousty, tedy všechny A4 a některé A3+ modely, je skvělé a dostatečné, disponuje-li tiskárna šesti zásobníky, kdy je základní CMYK (azur, purpur, žluť a čerň) rozšířen typicky o lc a lm inkoust, tedy světle azurový a světle purpurový. Pak je kresba, při dodržení pár pravidel, excelentní.

Mezi domácími fotografy-tiskaři je hojně rozšířená fototiskárna Canon PIXMA G540 či EPSON L810 (A4 modely). Asi nejpopulárnější domácí model pro výrobu fotografií až do formátu A3+ (32,9 x 48,3 cm) je EPSON L8180. A naše přání samozřejmě je, aby majitelé těchto tiskáren používali fotopapíry FOMEI 😉. Proto máme na stránkách www.fomei.com/profily bohatou knihovnu tiskových návodů a ICC profilů. Ten návod vlastně říká, jak mají být nastavena ona tři dialogová okna vedoucí k bezvadnému tisku, jak jsem o nich už hovořil. Cílem je, aby se fotograf při tisku na papíry FOMEI cítil komfortněji než při tisku na papíry jiné. Proto na zmíněných stránkách nechybí ani video-návody.

F.M. Z pohľadu kvality a dosiahnutia rozsahu farebnosti (gamutu) je počet použitých atramentov významný. Z pohľadu archívnej stability fotografií je dôležitý aj druh použitého atramentu. Na výber sú vodou riediteľné atramenty na báze farbív (dye-based) alebo pigmentové atramenty. Ktorý druh by som mal preferovať a prečo?

J.K. Máš pravdu, počet inkoustů roli hraje. Ale ta role není z hlediska gamutu tak významná, je přeceňována. Vždyť i ta již diskutovaná základní sada čtyř inkoustů, CMYK, má prakticky shodný objem realizovatelných barev, tzv. gamut, jako fotografická sada čítající inkoustů šest. Lehké odstíny azurového a purpurového inkoustu nepřidávají na celkové velikosti gamutu, avšak mají příznivý vliv na to, co se děje uvnitř, na jemnost přechodů. Lidský zrak je vycvičený ke kritickému posuzování jemnosti přechodů především v nebeské modři a lidské pleti. Proto je přítomnost lc a lm inkoustu tak příznivá.

Archivační potenciál a druh inkoustů, parádní téma. Dosud jsme hovořili o barvivových, tzv. dye-based inkoustech. Jejich přednostmi jsou cena a kresba na lesklých papírech. Tedy cenově jsou dostupné a to, jak krásně lesklou fotografii na lesklých fotopapírech umí reprodukovat, je ohromující. To pigmentové inkousty nedokáží. Jednoznačnou předností pigmentových inkoustů je právě archivační potenciál, odolnost proti blednutí, odolnost proti změně barevnosti. Druhou jejich předností je schopnost reprodukce černobílých fotografií. Nechci však, aby měl čtenář dojem, že fotografie vytištěné na tiskárně s dye-based inkousty vydrží v čase málo. Tak to není. Lze zhruba říci, že moderní dye-based inkousty poskytují podobnou obrazovou stálost, jako fotografie vyvolané na mokrém minilabu ve fotolaboratoři. Pigmentové inkousty jsou na tom z hlediska obrazové stálosti asi třikrát až čtyřikrát lépe.

Kdo se soustředí na černobílou fotografii nebo tvoří archiv pro další generace, měl by investovat do tiskárny s pigmentovými inkousty. Veškeré A4 tiskárny zaměstnávají dye-based inkousty. Takže kdo touží po pigmentu, míří na tiskárny formátu A3+ nebo výš. Velmi obílenými modely A3+ tiskáren s archivačními pigmentovými inkousty jsou Canon iPF PRO-300 a EPSON SureColor P700. Mnozí vášniví hobby fotografové-tiskaři investují do modelu A2+, který jim umožňuje tisk výstavního formátu 40 x 60 cm a přináší nižší náklady na tisk díky inkoustům o vyšším objemu. Nabídka A2+ fototiskáren je omezená, ale oba modely, co jsou na trhu, jsou opravdu výborné. Jsou to Canon iPF PRO-1000 a EPSON SureColor P900. Obě tiskárny nám během jejich pobytu v ICC laboratoři FOMEI dělaly radost.

F.M. Kvalitná tlač fotografií je proces, ktorý má svoje postupy a pravidlá. Hovorí sa tomu vyladený proces, pri ktorom dochádza k vzájomnej harmónii medzi tlačiarňou, atramentom a potláčaným papierom. Papier je vlastne nositeľom obrazu, teda výslednej fotografie. Dá sa povedať, že papier dokáže dodať výtlačkom zároveň subjektívne luxusnejší vzhľad. Portfólio inkjet FOMEI papierov je skutočne široké nielen z pohľadu formátov, rôznych povrchových úprav a gramáži, ale aj použitia a kreativity. Môžeš odporučiť resp. naznačiť ako vybrať ten správny fotopapier do atramentovej tlačiarne pre začínajúceho hoby fotografa, ktorý chce vytlačiť svoje fotografie?

J.K. Vzájemná harmonie, to jsi řekl krásně. Ano, při zkoumání vzájemného vztahu tiskárna – papír, tedy při výrobě ICC profilu, dochází k poznání barvocitu tohoto páru a výsledný výpočet ICC profilu můžeme nazvat harmonizací. A takový proces se provádí unikátně pro každý pár tiskárna – papír. V nabídce máme 38 médií pro stolní a velkoformátové inkoustové fototiskárny a jedenáct pro inkoustové minilaby. Když do ICC laboratoře zavítá nová tiskárna za účelem tvorby ICC profilů médií FOMEI, je to 38 unikátních měření v případě stolní či velkoformátové fototiskárny a jedenáct v případě inkoustového minilabu. Každý papír si zaslouží unikátní péči.

Naše portfolio inkjet médií je rozděleno do pěti řad, kdy už jejich název mnohé napovídá: ART, PHOTO, CANVAS, SPECIAL a LAB. Prezentace celého portfolia se nachází na www.fomei.com/paper. Začínajícím fotografům-tiskařům rádi doporučíme papíry, které znají z fotolaboratoří – lesk a polomat střední gramáže. A musím se pozastavit u označení polomat. To je papír, který je v laboratořích a foto obchodech zkráceně komunikován jako mat, ale to je nepřesné. Matný fotopapír je vlastně obdoba kladívkové čtvrtky, na kterou jsme kreslili v hodinách výtvarné výchovy na základní škole. A to jistě uznáš, že má do matného papíru z fotolaboratoře daleko. Takže zůstaňme u přesnějšího rozdělení lesk a polomat.

Tedy první volba v případě lesklého fotopapíru je FOMEI PRO Gloss 265. Kdo preferuje papír polomatný, sahá po FOMEI PRO Pearl 265. Druhý jmenovaný by měl být preferován pro nasazení v rámečcích s přítlačným sklem či plexisklem. Kdo inklinuje k abstraktní a výtvarné fotografii, zbíhá od lesklého přes polomatný až k hluboce matnému fotopapíru. Dva nejoblíbenější hluboce matné fotopapíry jsou FOMEI Archival Matt 260 a FOMEI Photo Matt 230.

FOMEI
Obr.: Reakcia atramentu so špeciálnou prijímacou vrstvou fotopapiera.

F.M. Nie každý je perfekcionista … ľudia sa často nechajú zlákať cenou. Často sa stretávam s názorom, že papier je len papier a všetko sa dá vyladiť (žiaľ potom výsledky tomu nezodpovedajú). Prečo by mali potencionálni zákazníci vybrať práve FOMEI papier?

J.K. Papír pro inkoustové fototiskárny není obyčejný papír, i to vysvětluje text Úvod do výběru fotopapíru www.fomei.com/pruvodce-vyberem-fotopapiru. Ostrost vs. neostrost, saturace vs. bledé barvy, jemné přechody vs. posterizace… to vše jsou charakteristické rozdíly, které doslova bijí do očí, pokud shodný snímek vytiskneme na obyčejný papír a fotopapír a srovnáme je.

Fotografie je obrazová paměť, kultura, rodinná vzpomínka. Aby si tyto silné atributy zachovala, její zhmotnění musí být provedeno na fotopapír. Když to i díky naší starostlivosti a technické péči bude fotopapír FOMEI, udělá nám to radost dvojnásobnou.

Charakteristiky a parametre obľúbených druhov fotopapierov pre hobby atramentovú tlač Canon, EPSON, HP.

FOMEI Archival Gloss 265
FOMEI Archival Gloss 265

FOMEI Archival Gloss 265 – Prémiový lesklý mikroporézny papier pre fotografie všetkých žánrov a digitálne nátlačky. ISO certifikácia. TOP kvalita a vysoká archívna stálosť. Hladký povrch, prirodzený biely odtieň, podložka RC (PE). Papier je vhodný na lamináciu a kašírovanie.

FOMEI PRO Gloss 265
FOMEI PRO Gloss 265

FOMEI PRO Gloss 265 – Najobľúbenejší lesklý papier na výrobu lesklých zväčšenín. Hladký povrch, odtieň žiarivo biely, podložka RC (PE), archívna stálosť štandardná. Určenie: dovolenková a rodinná fotografia, portréty.

FOMEI Archival Velvet 265
FOMEI Archival Velvet 265

FOMEI Archival Velvet 265 – Prémiový polomatný mikroporézny papier pre fotografie a digitálne nátlačky. TOP kvalita a vysoká archívna stálosť. Jemná štruktúra povrchu, prirodzený biely odtieň, podložka RC (PE). Papier je vhodný na lamináciu a kašírovanie.

FOMEI PRO Pearl 265
FOMEI PRO Pearl 265

FOMEI PRO Pearl 265 – Najpredávanejší papier na výrobu zväčšenín s príťažlivým lustrom povrchom. Polomatný, jemná štruktúra povrchu, odtieň žiarivo biely, podložka RC (PE), archívna stálosť štandardná. Vhodný pre fotografie z prírody aj mesta, vhodný aj pre ČB reprodukciu, ideálny do fotoalbumov.

FOMEI Archival Matt 260
FOMEI Archival Matt 260

FOMEI Archival Matt 260 – Prémiový matný fotopapier so zvýšenou oteru odolnosťou a širokým farebným gamutom. Matný hladký povrch, odtieň prirodzený biely, podložka kartón, archívna stálosť vysoká. Vhodný pre výroba fotokníh a leporel, reprodukcia umeleckých grafík a fotografií bez odleskov.

FOMEI Photo Matt 230
FOMEI Photo Matt 230

FOMEI Photo Matt 230 – Matný portrétny papier s prirodzeným podaním čiernej a vysokou ostrosťou. Matný hladký povrch, odtieň žiarivo biely, podložka kartón, archívna stálosť štandardná. Vhodný pre portrétnu a výtvarnú fotografiu, fotoobrazy bez odleskov.

FOMEI
Kompatibilita modelov tlačiarní.

Poznámka redakcie: 2_FOMEI_PAPER_kompatibilita .pdf súbor definuje kompatibilitu dostupných modelov tlačiarní Canon, Epson a HP s papiermi FOMEI. Užívateľ môže z webových stránok bezplatne stiahnuť ICC profil papiera pre konkrétny model tlačiarne.

Zhrnutie

Kúpa tlačiarne samozrejme nie je jednorazová investícia, pretože budete musieť pravidelne kupovať aj kvalitné atramenty a fotopapier. Pri rozhodovaní o kúpe zvážte druh atramentu, ktorý tlačiareň používa, pretože to priamo ovplyvní budúce prevádzkové náklady.

Značkové médiá FOMEI na výrobu fotografií a umeleckých grafík na atramentových tlačiarňach Canon, Epson, HP sú osvedčenou voľbou hobby aj profesionálnych fotografov-tlačiarov. Spoločnosť FOMEI ponuka média s profilmi ICC, ktoré si bezplatne môžete stiahnuť z webových stránok. Profil ICC pre konkrétny papier uľahčuje zabezpečenie toho, že to, čo vidíte na obrazovke počítača, bude dobre zodpovedať vytlačenému výstupu. Pri tlači digitálnych fotografií to môže výrazne ušetriť čas a náklady.

V spolupráci s FOMEI a Ing. Janom Kaiserom, pripravujem ďalšie zaujímavé články (najbližšie o Správe farieb, ICC profiloch a Art papieroch FOMEI pre atramentové tlačiarne Canon, EPSON, HP).
Pripravil: František Martančík v spolupráci s FOMEI

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokNový RICOH Pro™ C9500 prináša tlačiarňam rozšírené zdroje príjmov a prevádzkovú efektivitu
Nasledujúci článokNIKON triumfuje ziskom troch ocenení EISA Award