Na výstavisku v Luzerne vo Švajčiarsku sa opäť zišla svetová elita digitálneho spracovania papiera. Vo svojom štrnástom ročníku je toto medzinárodne dôležité priemyselné stretnutie opäť symbolom mnohých inovácií a ďalšieho vývoja v oblasti digitálnej tlače a konečnej úpravy. Medzinárodné podujatie tlačového priemyslu sa zameriava na vysokovýkonnú digitálnu tlač a konečnú úpravu.

Hunkeler Innovation Days sa vždy vyznačovali interdisciplinárnym konceptom. Na pomerne malom priestore sa stretávajú všetci renomovaní výrobcovia v odvetví s vlastníkmi, výkonnými riaditeľmi, manažmentom a odborníkmi. Vďaka tomu je toto medzinárodné priemyselné stretnutie jedinečné na celom svete. Návštevníci získavajú prehľad o všestranných scenároch s vysokým praktickým významom.

Hunkeler Innovation Days 2023

Tohtoročná návštevnosť prekonala tie najoptimistickejšie predpovede …, viac ako 6 500 prevažne odborníkov z polygrafického priemyslu, väčšinou z Európy zamierilo do švajčiarskeho Luzernu, aby mohli vidieť nový posun v rezorte. Niektorí výrobcovia sa rozhodli využiť túto výstavu na uvedenie produktov na trh alebo premiéru na výstave, zatiaľ čo iní načrtli potenciál technológie, ktorá počas štyroch rokov od poslednej výstavy v roku 2019 neustále napreduje.

Tohtoročná výstava spojila pod mottom „Next Level Automation“ najväčšie mená v oblasti atramentovej tlače s kontinuálnym podávaním, vysokorýchlostného dokončovania a mnohých ďalších, ktorých produkty prispievajú k automatizovanému pracovného postupu. Takmer stovka vystavovateľov prezentovala novinky i riešenia a naznačila smerovanie odvetvia.

Hunkeler Innovation Days 2023

Boli tam všetci hlavní dodávatelia tlačových zariadení – Canon, Ricoh, Kodak, HP, Screen, Xerox – ako aj výrobcovia dokončovacích zariadení: ako spoločnosť Müller Martini, Bluecrest, B&R, Kern, Bowe Systec, Horizon a samozrejme Hunkeler, ktorý mal dvojnásobne veľký priestor. Jeho dokončovacie zariadenia bežali in-line na väčšine digitálnych tlačových strojov na výstave.

V samostatnej hale boli menšie stánky, kde svoje vybavenie predvádzali firmy ako Duplo, Riso, Quadient, Scodix, Kyocera, W+D a mnohé ďalšie. Nechýbali ani dodávatelia papiera Mondi, Burgo, ktorí prezentovali nové druhy určené hlavne pre atramentovú produkciu.

Kontinuálna atramentová tlač v centre záujmu

Viacero spoločností predviedlo na výstave produkčné atramentové tlačové zariadenia s kontinuálnym podávaním z role. Práve tieto atramentové tlačiarne pútali najväčšiu pozornosť. Kvalita všetkých atramentových tlačiarní s kontinuálnym podávaním z role na výstave, nehovoriac o Canon varioPRINT iX a vzorkách z Ricoh Pro Z75, ktoré sa ešte len očakávajú, určite znesie porovnanie s ofsetom, čo bolo cieľom poskytovateľov technológie.

Okrem úplne nových strojov od spoločnosti Kodak PROSPER ULTRA 520 Press a HP PageWide Advantage 2200 predstavil Canon model Prostream 3000, ako vylepšený stroj ako svoju vlajkovú loď s kontinuálnym podávaním, Ricoh ukázal Pro VC70000E, navonok rovnaký, ale so zmenami softvéru, a SCREEN prezentoval tlačové zariadenia Truepress Jet520HD+ ( s novým atramentom) a Truepress PAC 520P. Tlačiareň Truepress Jet520HD+ s novo uvedeným atramentom s názvom SC+ Ink bola prepojená s konfigurovaným systémom Hunkeler Cut & Stuck (CS8). Truepress PAC520P je priekopníkom digitálnej atramentovej tlače pre flexibilné papierové obaly.

Na strane tonera Xeikon po prvýkrát ukázal svoj jednopriechodový, duplexný a kotúčový stroj SX30000, ktorý bol uvedený na trh v roku 2020. Odvtedy sa viacero týchto strojov inštalovalo v neposlednom rade pre tlač kníh, kde kvalita vyhovuje obchodu s ilustráciami, fotoknihami a podobne. Tým chcel Xeikon poukázať na výrazne nižšiu cenu oproti rýchlejším modelom atramentových zariadení.

Hunkeler Innovationdays sa teraz vráti k svojmu dvojročnému cyklu, pričom podujatie v roku 2025 sa opäť uskutoční na Messe Luzerne od 24. do 27. februára toho roku.

Pripravil: František Martančík
Zdroj: Hunkeler

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo