Vývoj trendov a módnych aplikácií, výroba na požiadanie a personalizácia zvyšujú rast digitálnej tlače. Digitálne tlačený textilný trh zažíva dvojciferný medziročný rast, podľa odhadov spoločnosti Smithers Pira dosiahne do roku 2023 objem 3,5 miliardy EUR.

Dlho očakávaný vstup spoločnosti HP na trh s textilom bol predstavený na výstave FESPA v Mníchove. Pod zastrešujúcou značkou „HP Stitch“ plánuje spoločnosť vybudovať celý rad produktov, ktoré budú „objavovať a oslovovať “ trh pomocou atramentovej technológie HP Thermal Inkjet.

Spoločnosť HP expanduje do oblasti textilu s novou značkou HP Stitch

S novým radom sublimačných tlačiarní „S“ je jasné, že spoločnosť HP smeruje do rýchlo sa rozširujúceho sektora digitálnej textilnej tlače, v procese rozširovania svojho vedúceho postavenia na trhu s grafikou, kde sa už dlho angažuje tlačovými zariadeniami, ktoré využívajú: latexové, pigmentové a UV atramenty. HP s vlastnou technológiou tlačových hláv integrovala do radu „S“ niekoľko zaujímavých funkcií, ktoré ho odlišujú od konkurencie. Spoločnosť chce vyriešiť nedostatky digitálnej tlače textilu. Jedným z týchto problémov je konzistencia farieb počas tlačového procesu.

Nový produktový rad je vybavený zabudovaným spektrofotometrom namontovaným na vozíku; tento systém kontroluje farebné referencie pri tlači a zaisťuje konzistentnú reprodukciu farieb a opakovateľnosť pre každú tlačenú úlohu. V tejto triede strojov je to momentálne jedinečná vlastnosť.

Okrem toho, zlepšená prevádzka a jednoduchšia údržba používateľov sú tiež kľúčovými funkciami, ktoré spoločnosť HP prináša do systému Stitch so svojimi tlačovými hlavami, ktoré sú vymeniteľné používateľom.

HP Stitch „S“ series Dye Sublimation printer

Reprezentantom je nový rad textilných sublimačných tlačiarní série „S“, ktoré sprevádzajú novo vyvinuté sublimačné atramenty a termotransferové papiere značky Stitch.

Všetky tlačiarne radu Stitch sú osadené HP termálnymi tlačovými hlavami s natívnym rozlíšením 1 200 dpi a veľkosťou kvapiek 12 picolitra. Portfólio HP Stitch S tvoria tri tlačiarne s pracovnou šírkou od 1,62 m (64 palcov) do 3,2 metra (126 palcov).

HP Stitch S300

Model HP Stitch S300 (1,62 m / 64“) je základný model určený pre malé objemy výroby a pre oddelenia prototypov alebo ako proof tlačiareň pre kontrolu pri veľkej produkcii výroby. Stitch S300 využíva farebný systém CMYK a pre tlač používa 4 termálne tlačové hlavy HP.

HP Stitch S300
Tlačiareň dokáže potlačiť pri rozlíšení 1 200 dpi pri maximálnej rýchlosti v dvoch priechodoch 62 m2 / hod. a 34 m2/ hod. pri produkčnom režime s 4 priechodmi. Vo vysokej kvalite je výkon 17 m2 / hod. (with 8 passes). Tlačiareň používa CMYK atramentové náplne s obsahom 775 ml.

HP Stitch S500

Model HP Stitch S500 (1,62 m / 64“) bol navrhnutý špeciálne pre prevádzky s vysokou produkciou.

symmetrical 2xCMYK printhead configuration
So symetrickou konfiguráciou tlačových hláv 2x CMYK táto tlačiareň dokáže potlačiť až 110 m2 za hodinu pri rozlíšení 1200 dpi pri jednom priechode (one-pass) alebo pri produkcii 43 m2 / hod. s 3 priechodmi. Vo vysokej kvalite je výkon  22 m2 / hod. (with 6 passes).

HP Stitch S500
Zásobovanie atramentom a manipulácia s médiami boli navrhnuté tak, aby umožnili tlač bez dozoru, prevádzku cez noc, ktorú možno monitorovať pomocou aplikácie Smart Print connection. Atramenty sa dodávajú v trojlitrových baleniach.

HP Stitch S1000

Model HP Stitch S1000 (3,2 m / 126“) ultra širokoformátová tlačiareň bola navrhnutá pre vysokú produktivitu a zjednodušenú prevádzku, čím otvára nové výrobné možnosti. V závislosti od režimu tlače dosahuje výkon 100 m² / hod. (High Quality 6-pass) až 350 m² / hod. (Max. Speed 1-pass) pri tlačovom rozlíšení 1 200 x 600 dpi.

HP Stitch S1000 Printer
Tlačiareň prináša vysokú úroveň inovácií. Vďaka systému Smart Nozzle Compensation System je zabezpečená kvalita obrazu. Optický snímač posunu média, OMAS Plus, kontroluje a riadi vedenie médií. Plne automatická údržba zabezpečuje optimálnu kvalitu obrazu bez zásahu používateľa a zároveň šetrí čas jednoduchým vkladaním a vykladaním médií jedným operátorom.

HP Stitch S1000 Printer
Veľké náplne atramentov s objemom 10 litrov a roll to roll systémom až do 300 kg umožňujú bezproblémovú prevádzku aj cez noc.

Nové termotransferové papiere – HP Dye Sublimation Paper

Spoločnosť HP uviedla na trh i novú sadu sublimačných papierov pre nové tlačiarne radu HP Stitch S. Tieto papiere spolu so sublimačnými atramentmi HP garantujú dosiahnutie vynikajúcej kvality obrazu a konzistencie farieb.

Proces sublimácie

Textilné sublimačné HP Stitch tlačiarne využívajú pre tlač HP Thermal Inkjet technológiu. Tlač sa realizuje sublimačnými atramentami na špeciálny prenosový papier. V ďaľšom technologickom kroku za pomoci tlaku a vysokej teploty v lise alebo kalandri prebehne proces sublimácie (atrament sa zmení na plyn a zafarbí vlákna textílie). Sublimácia sa využíva na rôzne textilné aplikácie napríklad: športové oblečenie, módu, dekorácie, záclony, vlajky, čalúnenie a iné. Proces sublimácie funguje len textílie na báze polyesteru.

Dostupnosť

Rad tlačiarní HP Stitch S300, S500, S1000, sublimačné atramenty i termotransferové papiere, budú k dispozícii od júna 2019.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo