EIZO FlexScan EV2785 predstavuje optimálny monitor pre využitie na miestach vyžadujúcich kompaktný a moderný vzhľad. Zaujme nielen 4K rozlíšením, ale predovšet¬kým jedinečnou kombináciou vlastností a funkcií.

EIZO FlexScan EV2785 prináša jedinečnú kombináciu funkcií na zlepšenie životného štýlu alebo pracovného postupu a ponúka pozoruhodný výkon a spoľahlivosť, ktoré sú tradične spojené so spoločnosťou EIZO.

Dnešné prémiové notebooky ponúka­jú obrazovky s vysokou hustotou pixe­lov a UHD rozlíšením. Nie vždy ale tieto prednosti ich majitelia dokážu využiť v svoj prospech. Problémom je veľkosť obrazovej plochy displeja prenosného zariadenia. Profesionáli tento problém riešia tak, že svoje výkonné prenosné stanice pripájajú k samostatným mo­nitorom, ktoré s veľkosťou obrazovky 27“ a viac palcov s ultra-HD rozlíšením dokážu reprodukovať 4K obsah, zabez­pečiť maximálne pohodlie a naplniť vysoké nároky užívateľa. V takomto prípade nemusíte vlastniť PC. Stačí, ak sa budete pripájať z vlastného notebooku.

V ústrety súčasným trendom spoločnosti

Trendom niektorých firiem je využívať pre prácu notebooky, či už vlastné alebo firemné, a nepouží­vať stolné počítače. Používanie kancelárskych no­tebookov sa v kanceláriách veľmi rozšírilo, a tak sa v spojitosti s touto skutočnosťou otvára zaujímavá téma z pohľadu pripojenia týchto zariadení na mo­nitory cez nové rozhranie USB-C (Thunderbolt 3).

Podľa štatistík sa predpokladá, že tento trend bude narastať. Z pohľadu konektivity je kladený veľký dôraz na to, aby monitory ponúkali okrem štan­dardných vstupov DisplayPort, HDMI aj najnovšie USB-C pripojenie. Trendy a zmeny v spoločnosti platia aj pre prácu doma, pričom rozhodujúce budú pružnosť a flexibilita každého pracovníka.

Eizo EV2785

Nové možnosti pripojenia vďaka plnej kompatibilite

Nový 27-palcový UHD monitor FlexScan EV2785 je vybavený portom USB-C (Thunderbolt 3), ktorý umožňuje prenos obrazu v rozlíšení 4K pri frek­vencii 60 Hz jediným káblom. Super rýchly dátový tok medzi monitorom FlexScan EV2785 a pripo­jenými zariadeniami môže dosahovať až 5 Gb/s.

Toto rozhranie je ideálne pre užívateľov výkonných laptopov (tabletov, smartfónov) značiek Apple, Panasonic, DELL, VAIO, HP, ASUS, Acer, Intel atď., ktorí túžia po rýchlom prenose videa, audia a dát bez nutnosti použiť samostatný napájací adaptér. Cez univerzálny kábel USB typu C sa dajú prenášať obrazové a zvukové signály spoločne s riadiacimi dátami napr. pre nastavovanie monitora. Navyše USB-porty monitora EV2785 podporujú pripojenie Enthernet -> USB adaptéra a monitor tak môže po­mocou vhodného DP, HDMI alebo USB-Typu kábla prenášať do pripojeného notebooku aj internetový signál!

V prípade použitia USB Type-C kábla možno pracovný notebook dnes pripojiť k monitoru po­mocou jediného univerzálneho USB Typu-C kábla a zaistiť tak prenos videosignálu, riadiacich signá­lov pre ovládanie monitora, pripojenie k internetu a ešte napájanie notebooku (až 60W). Vo väčšine prípadov tak odpadá otázka hľadania „dokovacej stanice“ pre notebook.

Široké možnosti využitia monitora

Predstavovaný model je prvý 27-palcový 4K monitor z radu FlexScan. Portfólio tohto odľúbeného radu je určené pre podnikové prostredie, ako sú obchodné priestory, riadiace centrá a obchodné kancelárie. Nový model s vysokým rozlíšením je vhodný pre aplikácie dizajnérskeho štúdia, ktoré používajú CAD / CAM programy a pre kancelárie vyžadujúce vysokú produktivitu. Je ideálny pre viacobrazovkové sys­témy v podnikovej sfére, ale určite po ňom siahnu poloprofesionálni nadšenci videa a fotografie.

EIZO FlexScan EV2785 predstavuje optimálny monitor pre využitie na miestach vyžadujúcich kompaktný a moderný vzhľad. Zaujme nielen UHD rozlíšením 3 840 × 2 160 pixelov, ale predovšetkým jedinečnou kombináciou vlastností a množstvom funkcií.

Dizajn osloví aj náročných

Zaujme dizajn monitora, ktorý vychádza z moder­nej konštrukcie. Obvod obrazovky je lemovaný len 1 mm vonkajším rámom, ktorý splýva so 6 mm čier­nymi okrajmi, lemujúcimi vlastný displej. Neprekrý­vajúci rovný povrch (Full-Flat) tak poskytuje moni­toru nekonečnú plochu. Elektrostatické tlačidlá na prednej strane monitora umožňujú vstup do menu a jednoduché nastavovanie výberu volieb a pa­rametrov. Medzi prednosti patrí aj ergonomický stojan, ktorý ponúka maximálnu mieru flexibility.

Eizo EV2785
Monitor je osadený 27“ LCD displejom s technoló­giou IPS (In-Plane Switching), s pomerom strán 16 : 9, ktorý ponúka rozlíšenie UHD (Ultra-High-De­finition, 3 840 × 2 160 pixelov), prinášajúce mimo­riadne malú rozteč pixelov 163 ppi.

Rad exkluzívnych a užitočných funkcií

Monitor je vybavený nízkoenergetickým LED pod­svietením. Optimálny jas obrazu je zabezpečený funkciou Auto-EcoView, ktorá automaticky upra­vuje jas podľa okolitého prostredia v rozsahu 1 % – 100 % s FlickerFree reguláciou v celom rozsahu nastaviteľného jasu, ktorá je zárukou pokojného obrazu. Funkcia Auto-EcoView je doplnená o funk­ciu EcoView Optimizer, ktorá upravuje (tlmí) zložku jasu veľkých bielych plôch na obrazovke, aby biele pozadie v textových editoroch a mailových klien­toch nepôsobilo nepríjemným oslňujúcim dojmom.

Eizo EV2785
Režim „Paper“ umožňuje, aby monitor simuloval „elektronickú čítačku“ tým, že automaticky prispô­sobí kontrast a biely bod monitora optimálnym podmienkam pre čítanie elektronických dokumen­tov. Časovač Eco-Timer vypne monitor po nastave­nom čase, čím zníži jeho spotrebu. Zaujímavá je aj ľahká možnosť využitia monitora ako dvoch celkom nezávislých monitorov v režime „Picture by Picture“ (= obraz vedľa obrazu), keď možno obrazovú plo­chu LCD panelu rozdeliť na dve rovnaké nezávisle nastavovateľné zobrazovacie plochy, ktoré môžu zobrazovať dva rôzne videosignály z dvoch rôznych videozdrojov.

Voľba prednastavených režimov a kalibrácia

Užívateľ si podľa charakteru práce môže voliť zo šiestich prednastavených režimov: sRGB, Video, Papier a tri režimy (User). Obzvlášť nastavenie „Re­žim Paper“, je prospešné pre prácu v noci alebo pri čítaní dokumentov. Nastavenie tohto režimu znižu­je množstvo modrého svetla, a tak zabraňuje únave očí. Ak Vám ani jeden z predvolených režimov ne­vyhovuje, môžete si nastaviť vlastné parametre (jas, gama, biely bod). Monitor podporuje tradičnú ka­libráciu monitora (softvérová kalibrácia) s hardvé­rovým zariadením (meracou sondou).

Tento proces môže pri profesionálnej kalibrácii priniesť o niečo lepšie výsledky ako továrenské nastavenie. IPS displej dokáže poskytnúť 100 % farebného priesto­ru sRGB – 16,7 milióna farieb (8-bit), čo v spojení s interným 10-bit LUT v bežnej praxi postačuje.

Inteligentný softvér je užitočným pomocníkom

Screen InStyle je bezplatný softvér, ktorý umož­ňuje jednoducho upraviť a spravovať všetky nastavenia OSD (On-Screen Display) nastavenia monitora. K dispozícii je aj verzia aplikácie Screen Instyle určená pre administrátorov serverov, ktorá umožňuje administrátorovi nastaviť nastavenia pre niekoľko modelov EIZO FlexScan EV2785s v centra­lizovanom ekosystéme. Tieto exkluzívne funkcie sú užitočné pre bezpečnosť a pohodlie používateľov a zároveň zabezpečujú riadnu kontrolu spotreby energie v kancelárskom prostredí.

Poznáte rozdiel medzi 4K a UHD?

Tento bod je dôležité objasniť. V praxi na maloob­chodnom trhu neexistuje žiadny rozdiel medzi 4K a UHD.

Eizo EV2785Obidva výrazy sa používajú zameniteľne pre väčšinu monitorov a ak vidíte rozlíšenie UHD, je to aj rozlíšenie 4K. Správne povedané, 4K je špecifický odkaz na technológiu rozlíšenia, ktorá dáva užíva­teľom štvornásobok počtu pixelov špecifikáciou Full HD 1 080p (1 920 x 1 080 pixelov), zatiaľ čo UHD sa môže používať na označenie akéhokoľvek štandardu s vysokým rozlíšením pod úrovňou a nad úrovňou 4K.

Priemyselné štandardné rozlíšenie pre 4K je v skutočnosti 4 096 x 2 160 pixelov. Pripojenie 4K monitora k počítaču má určité podmienky. Po prvé, bude vyžadovať pripojenie štandardu Dis­playPort 1.2, HDMI 2.0, alebo USB-C, aby sa vykreslil obsah 4K pri 60 fps (snímok za sekundu). Po druhé, 4K rozlíšenie musí podporovať Vaša grafická karta.

Prednosti FlexScan EV2785 v skratke

 • Veľkosť obrazovky: 27 palcov
 • Rozlíšenie: 3 840 x 2 160 pixelov
 • Aspect Ratio: 16 : 9
 • Technológia displeja: LCD In-plane switching (IPS)
 • Kontrastný pomer: 1 300 : 1
 • FlickerFree – stabilná obrazovka v celom rozsahu nastavenia jasu
 • Široký rozsah pre nastavenie jasu: 1 % – 100 % max. hodnoty jasu
 • Režim „Paper“ – simulácia „čítačky“ pre čítanie e-dokumentov
 • Porty: DisplayPort 1.2, 2 x HDMI 2.0, USB-C, v prípade notebookov vybavených portom USB-Type odpadá „dokovacia stanica“
 • Nízka prevádzková spotreba: typicky 31W
 • Záruka: 60 mesiacov

Na záver možno zhrnúť, že EIZO FlexScan EV2785 predstavuje optimálny monitor pre využitie na miestach vyžadujúcich kompaktný a moderný vzhľad. Zaujme nielen 4K rozlíšením, ale predovšet­kým jedinečnou kombináciou vlastností a funkcií. Je ponúkaný v čiernom alebo bielom prevedení s farebne zladenými káblami. Na slovenskom trhu je dostupný za odporúčanú cenu 1 099 € vrátane DPH. Kompletná päťročná záruka na elektroniku, LCD dis­plej a jeho podsvetľovací systém je samozrejmosťou.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo