Tohtoročné Raňajkové dizajn menu odštartovalo témou „Hľadáme Krásu“ – pripravili ich v spolupráci s Centrom Dizajnu SR a spoločnosťou Mondi.

Spoločnosť Europapier Slovensko, s.r.o., v spolupráci s Whatever Production, 10. februára zorganizovala vo svojich priestoroch Raňajkové DIZAJN MENU, zložené z čerstvých noviniek a vizuálnych lahôdok z oblasti reklamy, marketingu, médií, print produkcie a fashion.

V poradí už štvrtý ročník tohto podujatia odštartovala produktová špecialistka dizajnových papierov Katarína Hendrichovská. Ako informovala aj rok 2017, bude z pohľadu noviniek veľmi zaujímavý. Spoločnosť Europapier v spolupráci s Whatever Production, cez svojich zahraničných dodávateľov dohodla účasť zahraničných spíkrov. Naším zámerom je priniesť odborné prezentácie  a zaujímavé inšpirácie aj zo zahraničia. Europapier cíti energiu a je pozitívne naladený, čo potvrdzuje až päť ohlásených podujatí v tomto roku.

Raňajkové DIZAJN MENU
Mája Danišová (Whatever Production) objasnila poslanie projektu, ktorý má za cieľ spájať ľudí z kreatívneho priemyslu a umeleckého sveta. Chceme otvoriť priestor ľuďom, ktorí dávajú papieru pridanú hodnotu. Papier má stále svoj punc a je zaujímavých médiom aj v tejto on-line dobe. V rámci Europapier Group okrem raňajok na Slovensku sa úspešne rozbieha už druhý ročník tohto projektu aj v Českej republike pod názvom KREATIVNÍ SNÍDANĚ.

Raňajkové DIZAJN MENU
Na pozvánke dominoval odtieň zelenej farby Pantone Greenery vyhlásenej za farbu roka 2017. “Greenery je tak trochu odpoveďou na svetovú spoločenskú a politickú atmosféru – v neistom čase má priniesť upokojujúcu istotu a energiu,” komentovala Mája Danišová (Whatever Production).

Hľadáme krásu

Tohtoročné Raňajkové dizajn menu odštartovalo témou „Hľadáme Krásu“ – pripravili ich v spolupráci s Centrom Dizajnu SR a spoločnosťou Mondi.

Raňajkové dizajn menu

PERGRAPHICA®

Papier pre perfekcionistov – Úvod patril Petre Šlahounkovej z Mondi ČR a Elene Chistovej produktovej manažérke pre papier PERGRAPHICA® z Viedenskej centrály spoločnosti Mondi. Prítomným prezentovali prémiový papier PERGRAPHICA® od spoločnosti Mondi.

Petra Slahounkova - Mondi CZ
Ako uviedli, papier podtrhuje imidž produktov a v ľuďoch vyvoláva emócie. Preto výber by mal byť dôležitým aspektom. PERGRAPHICA® je známy ako „Papier pre perfekcionistov“ a jeho názov je odvodený z latinského slova „Pergraphicus“, čo v preklade znamená výnimočný, jedinečný, luxusný. Produktový rad Pergraphica pozostáva z troch odtieňov High White (vysokobiely), Classic (biely) a Natural (prírodne biely). Všetky tri základné odtiene sú k dispozícii v dvoch povrchových úpravách: Rough (drsný) a Smooth (hladký) povrch. Papier je vhodný pre ofsetovú, digitálnu tlač aj HP Indigo. Je to multifunkčný papier.

Elena Chistova - Mondi

TYPO:GRAFIK:UM

Kniha TYPO:GRAFIK:UM bola vytlačená na papieri PERGRAPHICA®. Podrobne o tejto knihe hovoril vo svojom príspevku Pavel Vítek (VELDAN). Knihu vydalo slovenské vydavateľstvo VELDAN. Autormi sú Dušan Junek a Vladislav Rostoka, významné osobnosti slovenského vizuálneho umenia a medzinárodne uznávaní autori grafického dizajnu. V knihe predstavujú 26 rozsiahlych profilov grafikov-dizajnérov zo Slovenska, Českej republiky, Európy, Ázie a Ameriky – tvorbu umelcov, ktorých tvorivé cesty a výsledky práce významne ovplyvnili kvalitu vizuálneho umenia XX. a XXI storočia.

Kniha TYPO:GRAFIK:UM

Projekt Hľadanie krásy

Dizajnérky OvéPictures – projekt Hľadanie krásy – Michaela Čopíková a Veronika Obertová sú autorkami zaujímavej výstavy Searching for Beauty / Hľadanie krásy. Viac o tejto výstave hovorila jej kurátorka Mária Rišková – riaditeľka Slovenského Centra Dizajnu. Projekt je multimediálny, interaktívny a svojím spôsob propaguje mladú generáciu. Výstava sa predstavila v bruselskom Parlamentáriu v návštevníckom centre Európskeho parlamentu a na festivale animácie Klik v Amsterdame. Papierové objekty obsiahnuté v tomto projekte sú vyrobené z papiera, ktorý dodal Europapier. Výstava je dostupná do 5. marca 2017.

Mária Rišková, Michaela Čopíková, Veronika Obertová, Mária Danišová

Andrea Pojezdálová

Andrea Pojezdálová je mladá slovenská odevná dizajnérka, absolventka štúdia v ateliéri Odevného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení. Rada pracuje s tradičnými textilnými technikami, ktoré kreatívnym spôsobom posúva do súčasnej podoby. Často využíva kontrasty plôch a štruktúr, pomocou ktorých vytvára siluetu odevu. Jej tvorbu vystihuje nadčasovosť, čistota, jednoduchosť a strihový experiment. Andrea má konte množstvo rôznych ocenení. Minulý rok bola ocenená na Fashion LIVE ako najlepšia dizajnérka za kolekciu NOIR. Na raňajkách v Europapieri predstavila na fotografiách fotografa Jakuba Goliáša svoju novú „Bielu“ kolekciu papierových modelov.

Andrea Pojezdálová

Na otázku aký má vzťah k papieru odpovedala: „Papier okrem hlavného média textilu je pre mňa súčasťou pracovného života. Papier má svoje čaro, aj keď práca s ním je iná ako s textilom. Papier je pre mňa materiálom, ktorý v prvej fáze vzniku produktu nahrádza textilný materiál. Z papierov ponúkaných Europapierom, ma očarila novinka „Poudre Noire“ – 100% bavlnený čierny papier, vyrábaný vo Francúzsku.

BB PRINT

Tlačiareň BB PRINT – Pre kreatívcov, ktorí majú záujem svojmu výrobku pridať niečo navyše, bol určený príspevok Tibora Bodiša, výrobného riaditeľa tlačiarne BB PRINT, ktorý bližšie vysvetlil a priblížil možností razby a termotlače. Ako uviedol, vždy ide o vytvorenie reliéfu, ktorý dodáva produktu čaro. Typická je razba za horúca cez fóliu (zlatú, striebornú, holografickú), alebo embosovaná tlač tzv. slepotlač. Pri oboch spôsoboch sa používajú raznice.

BB PRINT - Tibor Bodiš
Tlačiareň BB – PRINT pôsobí na Slovensku od roku 1993 a ponúka komplexné služby v celom rozsahu od grafiky až po finálny produkt. Tlačiareň ponúka okrem ofsetovej a digitálnej tlače aj termotlač. Táto technológia funguje tak, že na čerstvo natlačenú tlačovú farbu sa nanesie plastový granulát, ktorý sa následne zapečie. Termotlač dodá tlačovinám luxusný vzhľad a 3D efekt. Termotlačou možno upraviť vizitky, svadobné i promočné oznámenia, novoročenky aj iné tlačoviny.

Raňajkové DIZAJN MENU
Ukážka: Pozvánky pre SR a ČR boli vytlačené na papieri PERGRAPHICA®. Na pozvánke ČR bol aplikovaný 3D UV lak realizovaný na zariadení Scodix. Slovenská pozvánka obsahovala razbu loga cez fóliu. Razbu realizovala tlačiareň BB Print.

Ďalšie Raňajkové DIZAJN MENU sa uskutoční 24. marca a hlavnou témou bude papier Mohawk a Multiloft.

Pripravil: František Martančík

 

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo