Krst najnovšej knihy Filipa Kuliseva - Element.

Fotograf a cestovateľ Filip Kulisev predstavil v pondelok 12.septembra na Bratislavskom hrade svoju ôsmu publikáciu Element. Názov knihy odkazuje na stavebné kamene nášho sveta, štyri základné živly. Krstný otec knihy Element prezident Andrej Kiska ju pokrstil najstarším pieskom na Zemi z namíbijského národného parku Namib Naukluft.  Symbolizuje živel zem a jeho červená farba oheň, teda prírodné živly.

„Filipovi sa jeho typickým jazykom zasa a znova podarilo pripomenúť nám, aký výnimočný je svet, ktorý sme dostali možnosť spoznať a zažiť. Akí šťastní preto môžeme byť. Ale tiež to, aká veľká je miera našej zodpovednosti. Ukazovať náš svet krásny má zmysel. Ukazovať ho krásny však dokážu ak nie mnohí, tak určite viacerí. To, čo si však na Filipovi vážim a obdivujem, je pokora, s ktorou to robí. Fakt, že nikdy nezabudol, odkiaľ je, a že nám vedome ukazuje, aké je naše miesto na tomto svete,“ zdôraznil prezident Andrej Kiska.

b71a7457
Na krste sa zúčastnilo vyše 300 hostí, vrátane ministra životného prostredia SR Laszlo Solymosa, nového amerického veľvyslanca v SR Adama Sterling, či bulharskej veľvyslankyne Margarity Ganevy. Kniha je rozdelená na štyri časti podľa existujúcich klimatických pásiem, ktoré zároveň symbolizujú štyri základné živly.

5v6a9563
5v6a9197
„Nachádza sa v nej viac ako 400 fotografií, ktoré zvýrazňujú geografické fakty o navštívených miestach. Chcel som ukázať ako v polárnych oblastiach Arktídy a Antarktídy dominuje voda vo forme ľadu či ľadovcov. V miernom klimatickom pásme sú to horské pásma, skalné bralá či jaskyne, ktoré sú dômyselným výtvorom Zeme.

Večne zelené a klimaticky príjemné subtrópy charakterizuje príjemný vzduch, ktorý v lete ochladzuje a v zime ich chráni pred chladnými vetrami zo severu. Oheň zo slnečných lúčov, spaľujúci púšte, zasa prináša do trópov večné leto,“ vysvetlil Filip Kulisev.

Kniha Element mala neoficiálnu predpremiéru už 4.septembra počas otvorenia výstavy Amazing Planet na kongrese Medzinárodného zväzu ochrany prírody (IUCN) v Honolulu a ocenilo ju aj monacké knieža Albert II: „Filip Kulisev krásou a čistotou obrazu dodáva váhu bohatstvu, ktoré my všetci až pričasto ignorujeme, a ktoré tu už zajtra nemusí byť, ak nič nepodnikneme v súčasnosti. Preto podporujem jeho tvorbu, ktorá je zdrojom inšpirácie pre nás všetkých.“

Kniha Element bude od utorka 13.septembra na trhu v slovenskej a anglickej verzii a v limitovanej edícii v kazete so signovanou fotografiou. Má 408 strán a váži 4 kilogramy.

5v6a9270
Súčasťou krstu bola aj vernisáž novej výstavy Filipa Kuliseva Amazing Planet, ktorou sprevádzal ako moderátor Peter Sklár. Sprievodným programom bola nová video prezentácia Amazing Planet podfarbená hudbou a vystúpenie dievčenského husľového tria G-Strinx. Výstava organizovaná v spolupráci s Národnou radou SR bude pre verejnosť otvorená do 1. októbra.

b71a7405
panorama

Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP absolvoval takmer 200 individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Vydal osem kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest.

Ako jeden z dvoch fotografov na svete získal najvyšší európsky titul Master QEP (Qualified European Professional Photographer) v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov.

Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete. Chce tak v prvom rade prispieť k ochrane biodiverzity a prírodného bohatstva planéty. Patrí k nadšeným milovníkom prírody a podporuje aktivity na jej ochranu aj pre budúce generácie.

Zdroj: Amazing Planet

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo