Zoner Photo Studio X oslavuje prvý rok a prináša svetovo unikátny retušovací štetec.

„Máme za sebou prvý rok predplatného, takže ho môžeme vyhodnotiť. Schopnosť sústrediť sa na jeden program nám uvoľnilo naše ruky a vývojári robia masívne aktualizácie každé tri mesiace. Celkový objem noviniek, ktoré sme uviedli za uplynulý rok, by sme uviedli takmer za dva roky. Môžem za celý tím s hrdosťou povedať, že sme dodržali sľuby spojené s predplatným a rozhodne nemienime spomalovať,” zhrnul uplynulý rok produktový manažér Jan Kupčík.

Zoner Photo Studio X

Český program pre správu a editáciu fotografií Zoner Photo Studio X prichádza s jesennou aktualizáciou, ktorou zavŕšuje rok od svojho vydania. Nedeštruktívny modul Vyvolať získava retušovacie nástroje, ktoré so svojimi možnosťami nemajú u iných editorov konkurenciu. Vrstvy úprav v module Editor užívateľom uľahčí experimenty s expozíciou, krivkami či úrovňami. ZPS X už tiež umožňuje plnohodnotný strih videa, ktoré je možné kombinovať s fotkami a hudbou.

Každý ťah má fotograf pod kontrolou

Prelomovou novinkou jesennej aktualizácie je unikátny retušovací štetec v nedeštruktívnom module Vyvolať. Štetec vôbec ako prvý na svete dovoľuje kombináciu viacerých masiek a zároveň viac ťahov v rámci jednej masky. Každý jednotlivý ťah je možné kedykoľvek upraviť či zmazať bez toho, aby snímka stratila kvalitu. Automatické dohľadávanie zdrojovej oblasti pre retuš navyše výrazne prispieva k urýchleniu práce.

Zoner Photo Studio X
„Plná kontrola nad ťahom štetca umožňuje výraznú voľnosť práce a tým preskakujeme aj tých najväčších velikánov na poli nedeštruktívnych úprav ako Adobe Lightroom a Capture One. Ak pripočítate k tomu ešte podporu prítlaku pera tabletu v module Vyvolať, ktorá konkurencii chýba úplne, tak vám retušovanie v iných programoch bude pripadať prinajmenšom obmedzené,” zdôrazňuje jedinečnosť nástroja Jan Kupčík. Príchod retušovacích nástrojov tak robí z modulu Vyvolať komplexný priestor, kde fotograf zvládne celý editačný proces.

Jednoduchšie experimenty s vrstvami úprav

Taktiež modul Editor získava nové funkcie. Základné úpravy expozície, farieb, úrovni či kriviek môže teraz užívateľ aplikovať do samostatnej vrstvy úprav, ktorú je možné kedykoľvek editovať.

Zoner Photo Studio X
Jednotlivé vrstvy tak nemusí opakovane duplikovať a rôzne varianty úprav vyskúša rýchlejšie a pohodlnejšie.

Editor videoklipov s podporou videa a fotiek

Tvorba prezentácie z dovolenky či strih videa z oslavy budú hračkou s novým nástrojom Video v module Vytvoriť. Videa je v ňom možné strihať, ovládať ich hlasitosť a kombinovať ich s fotkami a hudbou.

Zoner Photo Studio X

Ovládanie tabletom aj nedeštruktívne

Podpora prítlaku pre grafické tablety je späť v ZPS. A vďaka postaveniu na čerstvej technológií Windows Ink je v oveľa lepšej kondícii. Grafici teraz môžu pomocou prítlaku ovplivňovať priemer, krytie, hustotu, rozmazanie a u štetcov aj rozostup. Funkcia je dostupná nielen v module Editor, ale tiež v module Vyvolať. A práve s možnosťou ovládať prítlakom toľko parametrov nedeštruktívne, je ZPS X vôbec prvé na svete.

Zoner Photo Studio X

Jednoduchšia tlač dokumentačných fotiek

Hlavne firemných zákazníkov poteší návrat indexových výtlačkov do ZPS. Tlač portfólia, dokumentačných fotografií či náhľadov fotiek s popiskami na jednu stránku je teraz záležitosťou niekoľkých kliknutí. Menu indexových výtlačkov sa umiestnilo v module Vytvoriť a ponúka viac možností formátovania než predtým. Užívateľ si môže vybrať zo šablón či sám nastaviť rozloženie obrázkov, vzhľad papiera a vytvoriť doplňujúci text.

Zoner Photo Studio X
Medzi ďalšie novinky jesennej aktualizácie patrí rýchlejšie načítanie zložiek s väčším množstvom obrázkov, podpora online-only súborov v úložisku OneDrive či lepšie ilustrácie hraníc rozmazania štetcov.

Zoner Photo Studio X
Pribudli taktiež klávesové skratky pre rýchle povolenie a zakázanie masiek, či pre zobrazenie iba masky. ZPS X si po novom rozumie s tracklogy bez výškových informácii a z RAW formátov z nových fotoaparátov vrátane Nikonu D7500 a Canonu 6D Mark II.

Novinky sú zadarmo k vyskúšaniu

Zoner Photo Studio X je možné si obstarať v podobe predplatenej ročnej licencie za 47,88 €. V priebehu predplatného majú užívatelia nárok na priebežné aktualizáce programu, exkluzívne návody či iné materiály a taktiež na prednostnú technickú podporu zadarmo.

Plná verzia Zoner Photo Studia X je k stiahnutiu a vyskúšaniu na 30 dní zadarmo na adrese www.zoner.sk. Užívatelia, ktorým už vypršala skušobná verzia a ZPS X si nezakúpili, si môžu novú aktualizáciu vyskúšať bezplatne na 10 dní. Viac detailov o jesennej aktualizácií si môžete prečítať v sekcii Preskúmať na stránkach www.zoner.sk.

Zdroj: Zoner

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo